دیدی بعضی وقتا هیچ ایده ‌ای نداری؟ هرچقدر به مغزت فشار میاری و به در و دیوار نگاه می‌کنی ولی اون ایده ‌ای که باید نمیاد. دقیقا الان من توی چنین وضعیم و برای همین دارم اینو می‌نویسم! می‌خوام بهت بگم زمان‌هایی که نداشتن ایده به سراغم میاد چیکار می‌کنم و در کنارش یسری چیزا رو در این‌باره بهت بگم.


بعد از مدت‌ها اومدی نشستی جلوی میزت. می‌خوای یه نوشته درست حسابی بنویسی. هرچقدر فکر می‌کنی هیچ ایده درست حسابی‌ای به ذهنت نمی‌رسه. خب این کاملا عادیه که ناامید می‌شی و شاید حتی از کار کنار بکشی. ولی یه لحظه وایسا و به حرف من گوش بده.

رابطه بین تلاش و رسیدن به ایده
رابطه بین تلاش و رسیدن به ایده

برای بدست آوردن ایده تلاش کن

ایده‌ها هیچ‌وقت الکی به وجود نمیان. تو هروقت داری یه تلاشی می‌کنی، فرصت جدیدی برای پیدا شدن ایده می‌سازی. مثلا می‌ری مهمونی و خیلی تلاش می‌کنی که ساکت باشی حلوی بزرگترا، توی ذهنت کلی با خودت حرف می‌زنی و کلنجار می‌ری. وسط اون چرت و پرتایی که با خودت می‌گی، یچیز ناب به ذهنت می‌زنه و تصمیم می‌‌‌‌‌‌گیری که اجراییش کنی.

پس این نیست که بگیری بخوابی منتظر ایده باشی. ایده‌ها از تازه شدن و بهتر شدن ذهنیت ما به وجود میان. پس بدست آوردن اون ایده نیازمند تلاشه.

خب حالا با خودت می‌گی من فهمیدم که تلاش کنم برای بدست آوردن ایده، ولی خب الان چیکار کنم؟ من که وسط مهمونی نیستم؟ هیچ‌کسی هم الان پیشم نیست و توی خونه نشستم پای کامپیوتر تا یچیزی بنویسم.

پیدا کردن ایده به شکل‌های مختلف

خب این هیچ مشکلی نیست. هزاران کار هست که با انجام دادنشون می‌تونی به ایده برسی. مثلا این ۵ تا از روش‌هایی هست که من به کمکشون ایده‌یابی می‌کنم:

من چطوری ایده یابی می‌کنم؟ | راستی خط کج از ویژگی‌های بارز منه، به بزرگی خود ببخشید ((:
من چطوری ایده یابی می‌کنم؟ | راستی خط کج از ویژگی‌های بارز منه، به بزرگی خود ببخشید ((:

در کنارش اینم باید بدونی که هرکسی به مرور می‌تونه روش‌های ایده‌یابی خودشو پیدا کنه. اینایی که من گفتم فقط مختص به من نبود، چیزایی بود که می‌تونه همگانی باشه. ولی تو ممکنه با کشیدن یه طرح یا هرکار دیگه‌ای بتونی ایده پیدا کنی. پس باید شجاعت اینو داشته باشی که راه و روش خودتو پیدا کنی.

الان هم احتمالا با خودت می‌گی که خب همیشه که آدم نمی‌تونه خلاق باشه و دل و دمغ این چیزا رو داشته باشه. خب اینجا باید بگم که واقعا داری درست می‌گی!

ایده‌های آشغال
ایده‌های آشغال

شرایط همیشه مهیا نیست!

قرار نیست اگه امروز یکار خیلی خفن و خلاق انجام دادی، فردا هم بتونی همینطور باشی. این یه مسیریه که توی راهش کلی پیشرفت و افت کیفیت وجود داره. چون نمی‌خوای که همش یکار رو بکنی، مثلا برای نوشتن هردفعه یه موضوع جدیدی باید انتخاب کنی. و همیشه هم موضوعات خوب گیر نمیان. ولی تو سعی و تلاشت رو انجام بده و یکاری بکن. همون هم برات تکرار و تمرین به حساب میاد، حتی اگه به بدترین شکل ممکن باشه. یکم کمال‌گرایی رو رها کن و آزاد باش.

اون اولش قطعا آشغال می‌سازی، ولی لابه‌لای همون آشغالاس که یه شاهکار خلق می‌کنی. چون به مرور و با بازخوردگرفتن می‌تونی همینطور بهتر بشی و به چیزی برسی که هیچ‌وقت فکرشم نمی‌کردی.

پس توی این راه انتظار برای شاهکار کردن و پیدا شدن هزاران ایده خفن و جذاب، بدترین کار ممکنه. تا تو بخوای به اون چیزی که می‌خوای برسی، کلی آدم هزارتا کار بهتر از تو انجام دادن، بازخورد گرفتن و پیشرفت کردن. و تو هنوز توی همون پله اول ایستادی.


دوست اسمارتینی

  • تو چطوری ایده پیدا می‌کنی؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

معرفی انیمه Steins Gate – دروازه اشتاینز آتنا مهرانفر
موارد لازم برای نویسنده شدن! – قسمت ششم – رامتین شاهینی نژاد
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های زنان کوچک! – سیده سدنا موسوی

راه زندگی تو با اون یکسان نیست! –  سید متین فقهی

اگه خواستی می‌تونی به پستم رای بدی:

۵ / ۵. ۴