باب اسفنجی، همین حالا هم در نوع خود انیمیشنی کلاسیک و قدیمی به حساب می‌آید؛ اما چه اتفاقی می‌افتد اگر کمی قدیمی‌تر باشد؟ درواقع شبیه به انیمیشن‌هایی که در اوایل قرن ۲۰ میلادی ساخته می‌شدند و استایل خاص خود را داشتند. این کار در لیست پخش Reimagined که در یوتیوب رسمی باب اسفنجی قرار دارد، انجام شده و آن را تبدیل به یک انیمیشن سیاه سفید کلاسیک کرده است! با ما در اسمارتین همراه باشید.


اگر بازی Cuphead را تجربه کرده باشید، احتمالا با سبک و سیاق انیمیشن‌های کلاسیک هم آشنایی دارید. یا بگذارید بهتر توضیح بدهم؛ همان انیمیشن‌های سیاه و سفیدی که برفک‌های ریز و درشت از سر و رویشان بالا می‌رود و هر موجود زنده و غیرزنده‌ای، صورتی زیبا و درشت دارد. احتمالاً حالا به درک بهتری از انیمیشن‌های کلاسیک رسیده‌اید؛ اما برای حسن ختام، خالی از لطف نیست که چند نمونۀ تصویری را از آنها ببینید:

حالا که انیمیشن‌های کلاسیک را بهتر شناختید، جالب است بدانید که خیلی از بازی‌سازها و انیمیشن‌سازها، از دوران انیمیشن‌های کلاسیک الگو گرفته و اثری مانند آنها را خلق می‌کنند که برای کاربر امروزی، حس شیرین و خاصی دارد. اما حالا این حرف‌ها چه ارتباطی با باب اسفنجی دارد؟

کانال رسمی باب اسفنجی در یوتیوب، لیست پخشی با نام Reimagined (تصوری دوباره) دارد که در آن، انیماتورهای این انیمیشن، یکی از قسمت‌های آن که در گذشته تولید شده است را به شکل جدیدی بازسازی می‌کنند. در یکی از همین ویدیوها نیز، انیماتورها آمده‌اند و قسمت Reef Blower (تپۀ دریایی دمنده) باب اسفنجی را، به شکل یک انیمیشن کلاسیک سیاه و سفید، بازسازی کرده‌اند. انیمیشنی که فوق‌العاده جالب از آب درآمده است و باب اسفنجی، اختاپوس و شهر بیکینی‌باتم را در فضای جدیدی به تصویر می‌کشد. در ادامه می‌توانید این انیمیشن را تماشا کنید:

تماشای ویدیو در یوتیوب باب اسفنجی

این قسمت، یکی از خاص‌ترین قسمت‌های باب اسفنجی است و هیچ دیالوگی در آن رد و بدل نمی‌شود. داستان آن هم روایتگر یک روز زیبا در بیکینی‌باتم و خارج شدن اختاپوس از خانه‌اش است. او که زباله‌ای را در اطراف خانه‌اش می‌بیند، آن را به سمت خانۀ باب اسفنجی شوت می‌کند. باب هم متوجه این اتفاق می‌شود و به بیرون از خانه می‌آید تا با زباله‌جمع‌کن خود، از شر آن زباله خلاص شود؛ اما نه‌تنها کمکی نمی‌کند، بلکه همه‌چیز را بدتر هم می‌کند!

اما جدا از تمام این‌ها، همان‌طور که دیدید، نسخۀ کلاسیک این انیمیشن تفاوت زیادی با چیزی که قبلاً از باب اسفنجی دیده بودیم دارد؛ مثلاً باب اسفنجی و اختاپوس، خط سفید و بزرگی در گوشۀ چشم خود دارند که یکی از مهم‌ترین نمادهای انیمیشن کلاسیک است. یا شکل و شمایل کلی آنها و خانه‌هایشان که تفاوت‌هایی با نسخۀ اصلی دارد و ساده‌تر شده‌ است.

انیماتورهای باب اسفنجی با ساخت این انیمیشن، نه‌تنها توانایی‌های خود را بیشتر از همیشه نمایان و به پتانسیل بالای باب اسفنجی اشاره کرده‌اند؛ بلکه ادای احترام جالبی هم به اولین شکل از انیمیشن‌ها داشته‌اند.

نکتۀ جالب‌تر اینجاست که چنین حرکتی، در گذشته نیز توسط انیماتورهای باب اسفنجی انجام شده است. در انیمیشن مکعب یا حقیقت که روایتگر داستان سالگرد رستوران خرچنگ است، سکانسی وجود دارد که در آن باب اسفنجی را در حال آماده شدن برای رفتن به سرکار در سبک انیمیشن‌های کلاسیک می‌بینیم. در ادامه می‌توانید این سکانس را تماشا کنید:


جمع‌بندی

کاری که سازنده‌های باب اسفنجی با ساختن انیمیشن‌هایی در سبک کلاسیک انجام داده‌اند، بسیار ارزشمند است؛ چراکه به فراموش نشدن میراث حوزهٔ خود کمک کرده و آن را زنده نگه‌داشته‌اند. علاوه‌بر تمام این‌ها نیز، به مردم نشان دادند که چیزی که امروزه می‌بینند، راه طولانی و پرپیچ و خمی را طی کرده و قابل‌تقدیر است.


دوست اسمارتینی!

  • با انیمیشن‌های کلاسیک آشنایی داری؟
  • نظرت دربارۀ باب اسفنجی سیاه و سفید چیه؟
  • نظرت دربارۀ یادداشت‌ها و ویدیوهای اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

رسمی: بازی فیفا ۲۲ با پخش تریلری معرفی شد – تب فوتبال بازمی‌گردد؟!سید متین فقهی
بهترین اتچمنت اسلحه ak47 در بازی call of duty mobile – سید متین فقهی
۲۵۰ راه برای نه گفتن! – آتنا مهرانفر
ناصر الخلیفی و جذب دو مدافع قابل اعتماد – سرخیو راموس و اشرف حکیمی رسماً به پاری‌ سن ژرمن پیوستند – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.