شاید بعضی از شماها مطلب قبلی ما دربارۀ راهکارهای شب امتحانی رو خونده باشید. حالا امروز هم با شما در اسمارتین هستیم تا به این سوال جواب بدیم که چطور درس بخوانیم و از راهکارهای مهم اون براتون بگیم! با ما همراه باشید.


چطور درس بخوانیم؟
چطور درس بخوانیم؟

اهمیت درست درس خوندن، در تمام لحظات زندگی یک دانش آموز و دانشجو حس می‌شه. و نیازی به باز کردن بیشتر نداره؛ اما آیا از اینکه به همون میزان زمانی که برای درس خوندن می‌ذارید، بازخورد می‌گیرید، مطمئن هستید؟! آیا اطمینان دارید که مطالب بعد از امتحان همچنان در ذهن شما باقی خواهند موند؟ آیا درست درس می‌خونید؟ اگر این‌طور نیست، در ادامه راهکارهایی رو براتون می‌گیم که قطعاً می‌تونن مفید باشن!

سر کلاس گوش بدید

مهم‌ترین مرحلۀ یادگیری، دقیقاً همین‌جاست؛ یادگیری اولیه!

حواستون به کلاس درس باشه. به معلم/استاد نگاه کنید و تمرکزتون رو روی مطلب بذارید. اگر مطلب مهمی گفته شد، اون رو یادداشت کنید. البته هوشمندانه یادداشت کنید. یادداشت کردن همه‌چیز، صرفاً موجب پرت شدن حواس شما می‌شه و سود چندانی نداره.

به موقع درس‌ها رو بخونید

نمی‌دونم آیا معلم شما هم بهتون می‌گفته که دروس رو بعد از اینکه به خونه رفتید مرور کنید یا خیر؛ ولی این راهکار واقعاً جواب می‌ده! شما بعد از اینکه تازه مطالب رو دریافت کردید، در سطح آمادگی بالایی جهت درک و به‌خاطر سپردن اون‌ها قرار دارید. اگر اون زمان به مطالعه بپردازید، احتمالاً خیلی راحت‌تر متوجه مفهوم مطالب می‌شید.

بعد از اون هم مطالعه رو فراموش نکنید. مرور، رمز ماندگاری مطالب در ذهن انسانه! هر بار، قبل از روزی که مجدداً کلاس اون درس رو دارید، برگردید و تمام مطالب رو از ابتدا تا جایی که باید مرور کنید. نیاز به وقت زیادی هم نیست؛ اما با این کار، کمک شایانی به مطالب می‌کنید تا ملکۀ ذهن شما بشن.

مطالب رو یادآوری کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث ماندگاری مطالب در ذهن می‌شه، تلاش جهت یادآوریه! اقداماتی وجود دارن که می‌تونید بعد از اتمام مطالعه، اون‌ها رو انجام بدید و علاوه‌بر یادآوری مطالب، از میزان آمادگی خودتون در اون زمینه مطلع بشید:

 • تلاش برای خلاصه کردن هرآنچه که یاد گرفته‌اید
 • حل کردن خودآزمایی‌ها و آزمون‌ها
 • توضیح دادن مطالب به شخصی دیگر (می‌تونید از قوۀ تخیلتون هم استفاده کنید!)

به دنبال مفهوم باشید نه حفظ طوطی‌وار!

می‌دونم که این حرف رو صدها بار شنیدید؛ اما آیا واقعاً بهش اهمیتی می‌دید؟ شاید برای پاس کردن امتحانات مدرسه با نمره‌های خوب، همون حفظ کردن طوطی‌وار کافی باشه. با این حال اگر واقعاً به دنبال کسب علم هستید و می‌خواید که مطالب برای طولانی‌مدت در ذهنتون بمونند، باید روش مطالعۀ خودتون رو تغییر بدید.

بعد از خوندن هر پاراگراف به این فکر کنید که نویسنده چه منظوری داشته؟ دقیقاً چه اتفاقی افتاده؟ می‌تونید مثال براش بزنید؟ و یا اینکه آیا می‌تونید مطلب رو به صورت تصویری مجسم کنید؟

چطور درس بخوانیم؟ - جزوۀ خودتون رو بنویسید
چطور درس بخوانیم؟ – جزوۀ خودتون رو بنویسید

جزوۀ خودتون رو بنویسید

همۀ ما می‌دونیم که نیمی از مطالب کتاب‌ها، به‌دردبخور نیستن و شاید به‌طور واضحی مطالب رو توضیح نداده باشن. همچنین شاید شما مطلبی رو با توضیحات کمتر متوجه بشید و برای مطلبی به توضیحات بیشتر نیاز داشته باشید. پس دست به کار بشید و جزوۀ مختص خودتون رو بنویسید!

شاید این کار طاقت‌فرسا به‌نظر برسه؛ چون جزوۀ شما باید به حدی کامل باشه که بتونید برای امتحان‌ها به‌جای اصل کتاب از اون استفاده کنید! اما بهترین راه برای پیشرفت کردن در مطالعه هست. نوشتن جزوه، تمرین کاملی شامل یادآوری مطالب، درک مطلب، استفاده کاربردی از مطالب و تحلیل و مرور اون‌هاست.

بعد از اینکه مطالعۀ مبحث یا بخشی از اون تموم شد، دفترتون رو باز کنید و مطالب موجود در کتاب رو به زبان و با تحلیل خودتون بنویسید و مطمئن باشید که دفعۀ بعدی، می‌تونید به‌جای کتاب از اون جزوه استفاده کنید!

تمرین، تمرین و تمرین!

باید مطالبی که می‌خونید رو به کار بگیرید! از کلمۀ «باید» استفاده کردم؛ چون حل کردن تمرین‌ها و سوالات، تاثیر به شدت بیشتری نسبت به خوندن مطالب داره. بعد از اینکه مطلبی رو یاد گرفتید، شروع به تست زدن، جواب دادن به تمرین‌های کتاب و حل کردن امتحانات تشریحی کنید.

می‌تونید در صورت امکان، منابع دیگری که اطلاعات مشابه و کمی سخت‌تر نسبت به مبحث موردنظر دارند رو هم مطالعه کنید.

چطور درس بخوانیم؟ - استراحت فراموش نشه!
چطور درس بخوانیم؟ – استراحت فراموش نشه!

استراحت فراموش نشه!

ما در زمان مطالعه، مطالبی رو بهتر به یاد میاریم که در ابتدا و انتهای مطالعه بهشون رسیدیم. اگر که ساعت مطالعه رو خیلی طولانی کنید، مطالب میانی بیشتر و بیشتر می‌شن و بازدهی شما پایین میاد.

زمان مطالعه و استراحت توصیه‌شده، پنج دقیقه استراحت بعد از هر بیست و پنج دقیقه مطالعه هست!

سعی کنید توی اون پنج دقیقه، ذهنتون رو آروم نگه‌دارید. می‌تونید کمی قدم بزنید و یا یک خوراکی ساده برای خودتون تهیه کنید. تا جای ممکن هم در اون پنج دقیقه سمت فضای مجازی نرید!

علاوه‌بر این، فعالیت‌هایی که واقعاً شما رو سرگرم می‌کنند و باعث می‌شن انرژی بیشتری در وجودتون حس کنید رو به هیچ عنوان فراموش نکنید؛ فعالیت‌هایی مثل خوندن کتاب‌های متفرقه، پادکست گوش دادن، ورزش کردن، نقاشی کشیدن، یادگیری علم موردعلاقتون، بیرون رفتن با افرادی که دوستشون دارید و… رو هرگز از خودتون دور نکنید. در عوض به دنبال یک زمان مناسب برای انجامشون باشید.

تنوع!

مغزتون رو با فعالیت‌های یکسان خسته نکنید. در برنامۀ درسیتون تنوع داشته باشید و همون‌طور که گفتم، از فعالیت‌های سرگرم‌کننده غافل نشید.

سایر توصیه‌ها:

 • به میزان کافی آب بنوشید (در غیر این‌صورت، دچار سردرد و چندین هزار مشکل دیگه می‌شید!)
 • ورزش کنید (راسته که می‌گن ورزش کردن ذهن رو باز می‌کنه!)
 • با توجه به ساعت بیولوژیک بدن، زمان‌هایی که انرژی بیشتری دارید رو به دروس مهم‌تر اختصاص بدید (این زمان معمولاً نه تا یازده صبح و چهار تا هفت عصره)
 • به اندازۀ کافی بخوابید (با خوابیدن به ذهنتون زمان بدید که مطالب رو تحلیل، دسته‌بندی و درک کنه)
 • از ظاهر غافل نشید (برای اینکه موقع درس خوندن کمتر خسته بشید، بهتره که مطالب رو مرتب‌تر و با دست‌خط خوبی بنویسید. همچنین سعی کنید از هایلایترها با رنگ‌های متفاوت و خودکارهای رنگی استفاده کنید)
 • برنامه‌ریزی و زمان‌بندی داشته باشید (برای این کار می‌تونید از برنامه‌های مطالعۀ موجود در اپ‌استورها استفاده کنید. و علاوه‌بر اندازه‌گیری و مدیریت زمان روزانه، داده‌هایی از عملکرد خودتون در طولانی‌مدت هم بدست بیارید)
 • از موسیقی‌های مخصوص تمرکز استفاده کنید (می‌تونید از پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب گیرشون بیارید. این موسیقی‌ها علاوه‌بر بالا بردن تمرکز شما، موجب دور شدن از صداهای آزاردهندۀ اطراف و دیرتر خسته‌شدن هم می‌شن. به یاد داشته باشید که از موسیقی‌های بی کلام و آروم استفاده کنید!)
 • عوامل حواس پرتی مثل تلفن همراه یا شلوغی بیش از حد رو از خودتون دور کنید
 • مطالب رو جلوی چشمتون نگه‌دارید (اگر امتحان خاصی دارید، نکات و کلمات مهم رو بنویسید و جایی که در دیدرس باشه قرارشون بدید)

چطور درس بخوانیم؟
چطور درس بخوانیم؟

جمع‌بندی

خب اینم از این! امیدوارم براتون کاربردی باشه. می‌دونم که داریم روزگار سختی رو پشت سر می‌گذاریم. می‌دونم که در مواقعی واقعاً امیدمون رو از دست می‌دیم؛ اما ما تلاشمون رو می‌کنیم و به چیزی که لیاقتش رو داریم می‌رسیم!

قانون دنیا همینه. نگران هیچی نباش. تلاشی که از دستت برمیاد رو انجام بده. به خودت و کاری که داری انجام می‌دی عشق بورز. مراقب حال روحیت باش. تمرکزت رو بذار روی مسائل مهم و مطمئن باش که طعم شیرین موفقیت رو خواهی چشید!


دوست اسمارتینی!

 • نظرت دربارهٔ راهکارهای درس خوندن چیه؟ تو چطوری درس می‌خونی؟
 • نظرت دربارۀ یادداشت‌های اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

فصل اول انیمیشن قهرمانان فوتبال با زیرنویس اختصاصی اسمارتین [تماشا کنید]سهیل کوهی اصفهانی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های سریال شرلوک – Sherlock – حباب
تصاویر بازی GTA: The Trilogy منتشر شد – راکستار تغییر کرده است! – سید متین فقهی
تد تاک فارسی: پشه های نفرت‌انگیز و کشنده! [تماشا کنید] – سهیل کوهی اصفهانی