بعضی مواقع ممکن است کتاب خواندن در ذهن ما به عنوان یک کار حوصله سربر و خواب آلود بنظر بیاید ولی این طرز فکر اشتباه است. ما می توانیم با انتخاب یک کتاب با ژانر مورد علاقه خود و آماده کردن جایی راحت برای نشستن و خواندن کتاب، از مطالعه لذت و بهره ببریم. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در ادامه به این سر فصل ها خواهیم پرداخت:

 • ۱- یک کتاب سرگرم کننده انتخاب کنید
 • ۲- یک محیط سرگرم کننده برای خود درست کنید
 • ۳- در هنگام خواندن کتاب خلاقیت داشته باشید

۱- یک کتاب سرگرم کننده انتخاب کنید

راه حل اول:

برای شروع ژانری که به آن علاقه دارید را انتخاب کنید. مثلا شخصیت خودتان را با ژانری که انتخاب کرده اید مطابقت بدهید. اینکار باعث می شود که شما بیشتر سرگرم کتاب شوید، زیرا با علایق شما مطابقت دارد. حالا اگر مطمئن نیستید که به چه ژانری علاقه دارید، از پدر و مادر، معلم یا دوستان کمک بگیرید.

راهنمای انتخاب ژانر برای کتاب:

 • ۱- ژانر ها انواع مختلفی دارند که شما می توانید از بین آنها کتاب خود را انتخاب کنید. ژانر هایی مثل ترسناک، کمدی، راز آلود، علمی و تخیلی مخاطبان زیادی دارند.
 • ۲- یکی از راه هایی که می تواند به انتخاب ژانر کتاب کمک کند، توجه به ژانر فیلم و سریال هایی است که تماشا می کنید. شما می توانید ژانر کتاب خود را بر اساس آن ها انتخاب کنید.
 • ۳- نیازی نیست که به دنبال کتاب هایی با محتوای پیچیده مثل شاهنامه بروید! شما باید بر اساس علایق و میزان سن خود کتاب خود را انتخاب کنید. مثلا یک بزرگسال نمی تواند کتاب یک نوجوان را بخواند. حتی برعکس این مثال هم ممکن نیست!

راه حل دوم:

برای انتخاب کتاب تمام دقت خود را به خرج دهید، زیرا قرار است آن کتاب شما را سرگرم کند پس انتخاب کتاب مناسب به دقت نیاز دارد. قفسه های کتابخانه ها را زیر و رو کنید و در اینترنت بچرخید تا کتاب مناسب خود را پیدا کنید.

جذاب تر کردن کتاب خوانی:

 • ۱- برای کتاب ها مسابقه بگذارید! شاید خنده دار باشد ولی اگر مثلا مسابقه ای ۲۰ سوالی بین دو کتاب بگذارید و پاسخ ها را از نوع محتویات کتاب ها به دست آورید، بهترین کتاب برنده و شما هم بیشتر جذب کتابخوانی می شوید.
 • ۲- برای کودکان کارت های مخصوص بسازید و آن ها را به آن ها هدیه دهید تا برای کتاب های خود نشانه گذاری کنند. یا حتی خیلی راحت تر برای آن ها یک جایزه بخرید.

راه حل سوم:

کتاب الکترونیکی بخوانید. شما می توانید کتاب های الکترونیکی را بدون هیچ مشکلی خریداری و دانلود کرده و روی تبلت کتابخوان، موبایل، تبلت و لپ تاپ خود مطالعه کنید. دیگر هم نیازی نیست از خانه خارج شوید.

۲- یک محیط سرگرم کننده برای خود درست کنید

راه حل اول:

یک مکان راحت برای خواندن کتاب پیدا کنید. به مکان هایی که در حال خواندن کتاب راحت تر هستید هستید توجه کنید. کتاب ها قابل حمل هستند و شما می توانید آن ها را در وان حمام یا حتی کافه بخوانید.

راهنمای انتخاب مکان مناسب برای کتابخوانی:

 • ۱- شما باید مکان هایی آرامش بخش برای خواندن کتاب پیدا کنید. مکان هایی مثل اتاق خواب، وان حمام و.. که می توانند به انسان آرامش بدهند و به کتابخوانی کمک کنند. البته مواظب باشید از آرامش خوابتان نبرد!
 • ۲- شاید باورتان نشود ولی اگر شما شلوغی را دوست دارید، حتی برایتان بهتر است که کتاب را در مکان هایی شلوغ مثل رستوران بخوانید!
 • ۳- اگر هوای شهری که در آن هستید یا به آن سفر کرده اید مناسب است و می توانید کتاب را در پاسیو یا لب ساحل بخوانید، اصلا دریغ نکنید و همیشه با خود یک کتاب داشته باشید.
 • ۴- برای خود، دوستان و افراد خانواده یک خانه جادویی بسازید و درون آن بالشت های بزرگ، چراغ مطالعه، فرش نرم و… قرار دهید و بروید در آنجا کتاب بخوانید. معمولا بچه ها بلدند از این خانه ها درست کنند.

راه حل دوم:

وسایل و خوراکی هایی که دوست دارید را هنگام کتابخوانی دم دست خود قرار دهید. چیز هایی مثل پتو، خوراکی، بالشت، اسپیکر با موسیقی آرامش بخش و.. که می توانند شما را به کتاب خواندن علاقه مند کنند.

راه حل سوم:

بهترین زمان را برای مطالعه انتخاب کنید تا بتوانید هوشیاری مناسبی داشته باشید و اطلاعات را در سر خود نگه دارید. اوایل صبح و بعد از ظهر زمان های خوبی برای مطالعه هستند.

راهنمای انتخاب زمان های مناسب برای کتابخوانی:

 • ۱- مدرسه، دانشگاه یا سر کار می روید و وقت نمی کنید کتاب بخوانید؟ مشکلی نیست، آخر هفته ها بهترین زمان برای مطالعه شما است. شما در آخر هفته مشغله خاصی ندارید و می توانید به راحتی مطالعه کنید.
 • ۲- از خواندن کتاب در شب بیشتر لذت می برید؟ مشکلی نیست، شما می توانید قبل از خواب از یک فنجان قهوه و دو فصل از یک رمان لذت ببرید.

۳- در هنگام خواندن کتاب خلاقیت داشته باشید

راه حل اول:

بلند کتاب بخوانید. هر شخصیت را با صدایی مناسب برای او بخوانید. از شخصیت ها سوال بپرسید و به سوالاتشان پاسخ دهید. تمام این کار ها باعث می شوند شما غرق داستان شوید و نهایت لذت را از کتابخوانی ببرید.

راه حل دوم:

کتاب فیلم های مورد علاقه تان را بخوانید. مثلا اگر فیلم هری پاتر را دوست دارید، کتاب آن را هم بخوانید. یا مثلا کمیک بوک های فیلم های ابر قهرمانی را بخوانید و با فیلم های آن ها مقایسه کنید.

راه حل سوم:

یک گروه کتابخوانی با دوستانتان بسازید. مثلا روز های خاصی در هفته با دوستانتان به کتابخانه بروید. مثلا شب ها بنشینید کتاب ترسناک بخوانید و از دلهره چند نفری گروه برای ادامه داستان لذت ببرید و شب کتابی را تجربه کنید.

راهنمای بودن در یک گروه کتابخوانی:

 • ۱-علاوه بر بهره بردن از خواندن کتاب در یک گروه کتابخوانی، شما می توانید غذا سفارش دهید و هنگام خوردن غذا کتاب بخوانید. اینگونه علاقه شما به خواندن کتاب گروهی بیشتر می شود.
 • ۲- دوست ندارید به بیرون از خانه بروید و گروه بسازید؟ اشکالی ندارد، شما می توانید به انجمن های اینترنتی کتابخوانی بپیوندید.

راه حل چهارم:

با یک دوست کتاب بخوانید. کتاب خواندن دو نفره لذت کتابخوانی را بیشتر می کند. مثلا گاهی شما مکث می کنید و دوستتان می خواند و گاهی برعکس و حتی می توانید در مورد شخصیت ها بحث کنید.

کمک های کتابخوانی دو نفره به فرد:

 • ۱- کتابخوانی دو نفره به فرد کمک می کند بعد از ۱ یا ۲ جلسه، بی صبرانه منتظر جلسه بعدی کتابخوانی باشد.

راه حل پنجم:

یک دفترچه خاطرات کتابخوانی درست کنید. مثلا احساسات خود را از خواندن یک کتاب بنویسید و تجارب خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

امیدواریم توانسته باشیم کمی به کتابخوانی شما کمک کنیم. شما هم نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما مطرح کنید.

[icon name=”share”] بیشتر بخوانید:

[icon name=”book”] منبع: Wikihowاسمارتین

[icon name=”tag”] تگ ها: اسمارتین – کتابکتابخوانیکتاب خواندنمقاله

[icon name=”copy”] اشتراک گذاری در: