سال ۱۳۹۸ هم با تمام خوبی و بدی هایش به پایان رسید. با هم خندیدیم و گریه کردیم. هرچه که بود به پایان رسید و حالا وارد سال جدیدی شدیم. نوروز ۱۳۹۹ و سال موش و دومین سال فعالیت اسمارتین! ۱۳۹۹، دومین سالی است که به یاری خدا، شما اسمارتینی ها با ما همراه شدید و ما هم در حد توانمان سعی کردیم تا با شما همراه باشیم و به شکل متداول محتوا تولید کنیم.

از این بابت خوشحالیم! از اینکه اسمارتین روز به روز اسمارتینی تر می شود و دوستان بیشتری پیدا می کند. تمام این اتفاقات به کمک شما و نویسندگان خوب اسمارتین اتفاق می افتد. کسانی که به ما کمک مالی می کنند، برای ما محتوا تولید می کنند و به هر شکلی به ما یاری رسانی می کنند، از دوستان اسمارتینی ما هستند و قدم بسیار بزرگی در رشد اسمارتین برداشته اند و ما تا همیشه سپاس گذارشان هستیم.

تیم اسمارتین در سال ۹۸ سعی بر این داشت تا با تمرکز بر مقالات مختلف و بخش های اختصاصی مثل دلنوشته، روند خوبی به محتوای نوشتاری وب سایت بدهد و آماده سازی برای برنامه های ویدیویی و صوتی انجام دهد. به یاری خدا و شما کاربران عزیز، در سال ۹۹ محتوای تازه از قبیل برنامه های ویدیویی را آغاز خواهیم کرد و در کنار آن به روند خوب مقالات ادامه خواهیم داد.

بد نیست که نگاهی به آمار اسمارتین در سال ۹۸ داشته باشیم و آن را با سال ۹۷ مقایسه کنیم:

 • اسمارتین توانست در سال نود و هشت ۱۴۶ مطلب و مقاله در موضوعات مختلف منتشر کند. این آمار به معنای ۱۲ مطلب در هر ماه است. نکته قابل ذکر این است که تعداد مطالب منتشر شده در اسمارتین در مقایسه با سال ۹۷، پنج برابر شده است!
 • اسمارتین توانست در سال نود و هشت نزدیک به ۳۶۰۰۰ بازدید کسب کند. این آمار به معنای نزدیک ۳۰۰۰ بازدید در ماه است. نکته قابل ذکر این است که تعداد بازدید های اسمارتین در مقایسه با سال ۹۷، سه برابر شده است!
 • اسمارتین توانست در سال نود و هشت نزدیک به ۱۸۰ دیدگاه دریافت کند. این آمار به معنای نزدیک به ۱۵ کامنت در ماه است. نکته قابل ذکر این است که تعداد دیدگاه های اسمارتین در مقایسه با سال ۹۷، دو برابر شده است!
 • اسمارتین توانست در سال نود و هشت در مطلب «تاپ فایو: ۵ نوع از راز های آبشار جاذبه که ذهن هر کسی را درگیر می کند» نزدیک به ۱۵۰۰ بازدید کسب کند. این مطلب به پربازدیدترین مطلب اسمارتین از ابتدای فعالیت تبدیل شد و پس از جستجو کلمه «راز های آبشار جاذبه» یا «راز آبشار جاذبه» در گوگل می توانید این مقاله را در رتبه های اول پیشنهادی گوگل ببینید. این مطلب توسط سید متین فقهی نوشته شده است.
 • اسمارتین توانست در سال نود و هشت تیمی ۱۰ نفره تشکیل ده نفره تشکیل دهد. نکته قابل ذکر این است که اسمارتین در سال ۹۷ تنها یک نویسنده ثابت داشت!

اسمارتین از ابتدای شروع فعالیت خود، با مشکل افت سرعت، بهینه نبودن وب سایت، قالب های بد و مختلف و مشکلاتی از این قبیل مواجه بود. ما در اواخر سال ۹۸ توانستیم یکی از بهترین قالب ها از نظر گوگل را روی وب سایت اسمارتین نصب کنیم، وب سایت را به بهترین شکل بهینه کنیم و سرعت بارگزاری وب سایت را به چند ثانیه برسانیم! اگر از کاربران قدیمی ما باشید می دانید که شاید دقایقی باید صبر می کردید تا اسمارتین بارگزاری شود، ولی حالا سه سوت بزنید سایت بارگزاری شده است (: آمار دقیق تر در gtmetrix موجود می باشد.

علاوه بر این اسمارتین توانست فرمت خاص خود را برای مطالب و محتوای خود پیدا کند و وب سایت با قالب جدید خود هویت خود را پیدا کرد. این بروزرسانی باعث رضایت بیشتر نویسندگان و کاربران شد و باعث راحت تر و پیشرفته تر شدن روند تولید محتوا در اسمارتین شود.

از اسمارتین هم بگذریم، به کشور عزیزمان ایران می رسیم. کشوری که در سال ۹۸ از هزاران پیچ و خم گذشت و به سال ۹۹ رسید. کشوری که حسابی گریست و خیلی کم خندید. هرچه که بود گذشت، مهم این است که حال حاضر را دریابیم. دیگر سال ۹۸ به تاریخ پیوست و این خوشحال کننده است! هیچ وقت دیگر سیل های ۹۸، مشکلات اقتصادی ۹۸ و… هزاران مشکل آن را نخواهیم دید و سال خوبی را شروع خواهیم کرد. ما می توانیم از اول شروع کنیم و با همت، روحیه خوب و با توکل به خدا، سال فوق العاده ای را شروع کنیم و فوق العاده هم به پایان برسانیم.

هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست، همیشه زمانی هست. حتی اگر ما هم کم بیاوریم، آیندگانی هستند. اگر ما به امید روز های خوب باشیم و سعی به ساختن روز های خوب داشته باشیم، خودمان همان آیندگان خواهیم بود! آیندگانی که قرار است دنیا و کشورشان را متحول کنند و پا به دنیایی جدید بگذارند. آیندگانی که هر کاری از دستشان بر می آید، همانطور که اسمارتین نشان داد کودک و نوجوان هم می تواند به بهترین شکل تولید محتوا کند، بدرخشند و خودشان را در دنیای بزرگ اینترنت نشان دهند!

من سید متین فقهی به نوبه خود، از تمام نویسندگان و کاربران اسمارتینی که در این سال شگفت انگیز (برای اسمارتین!) ما را همراهی کردند تشکر می کنم. تمام سعی ما بر این بود که حتی شده برای لحظه ای لبخندی بر روی لب شما بیاوریم و شما را سرگرم کنیم. اینکه در این امر موفق بوده ایم یا نه، به نظر شما بستگی دارد!

امیدوارم امسال هم مثل سال های دیگر با ما همراه شوید و با پیشنهادات، اننتقادات و انرژی های مثبت خود به ما کمک کنید تا اسمارتین را با قدرت بهتر و با بخش های بیشتری ادامه دهیم و سایتی بزرگ و خوب برای کودکان و نوجوانان این سرزمین بسازیم.

با تشکر از:

 • سهیل کوهی اصفهانی
 • میثاق حقیقی
 • سیده سدنا موسوی
 • سید امیرحسین فقهی
 • معین صدوقی نژاد
 • فاطمه بیاتی

سال نو مبارک (:

از طرف تیم اسمارتین به نویسندگی سید متین فقهی، با عشق ?

حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.