همه‌ی ما دوست داریم انسان‌های خلاقی باشیم. انسان‌هایی که با ایده‌های جدیدی به این دنیا اومدن و میخوان اون رو به جای بهتری تبدیل کنن. انسان‌هایی که دوست ندارن دوباره دوچرخه رو خلق کنن و از کپی‌برداری خوششون نمیاد. حالا توی این متن، من میخوام به این اشاره کنم که چرا کپی برداری خوبه و از ارتباط اون با خلاقیت به شما بگم. برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


شاید عجیب به نظر بیاد ولی واقعا کپی برداری چیز خوبیه! توی خیلی از موارد به روند زندگی ما کمک می‌کنه و باعث به وجود اومدن خلاقیت میشه.

از کپی برداری تا خلاقیت
از کپی برداری تا خلاقیت

اول بذارید تعریفی از خلاقیت و کپی برداری داشته باشیم:

خلاقیت: خلق آثاری که مانند آن وجود ندارد.

کپی برداری: خلق آثاری که مانند آن وجود دارد.
کپی برداری دو حالت دارد:
۱- به وجود آوردن اثر به همان شکل قبلی

۲- به وجود آوردن اثر به شکلی تازه یا بومی سازی شده

حالا سود کپی‌برداری چیه؟

از کپی برداری تا خلاقیت
از کپی برداری تا خلاقیت

باعث یادگیری میشه

وقتی وارد یه حوزه‌ای میشیم، نیاز داریم تا یاد بگیریم. یعنی از بقیه کپی برداری کنیم تا بتونیم به سبک خودمون برسیم و خودمون بتونیم خالق یه اثر باشیم. این برای بیشتر افراد یه مشکله. دوست دارن از همون اول همچی رو عالی پیش ببرن ولی قطعا نمیشه و اگه بخوان اینطوری پیش برن، نمی‌تونن هیچ کاری رو به سرانجام برسونن.

باید با کپی‌برداری یاد گرفت تا بعد از مدتی بتونیم خودمون خالق آثار باشیم.

از کپی برداری تا خلاقیت
از کپی برداری تا خلاقیت

به بومی سازی کمک می‌کنه

بومی سازی: خلق اثری با الهام از اثری در جای دیگری از دنیا و پیاده سازی آن بر اساس جامعه خود.

احتمالا بیشتر شما با بومی‌سازی آشنا هستید. شرکت های موفقی مثل اسنپ، تپسی و دیجی‌کالا شرکت های بومی‌سازی شده هستند. دیجی کالا از آمازون و اسنپ و تپسی از اوبر الهام گرفتن. درواقع با توجه به تعریف بومی‌سازی، شرکتی مثل دیجی کالا اومده و آمازون آمریکا رو بر اساس شرایط جامعه ما در ایران پیاده سازی کرده.

بومی سازی، نوعی خلاقیت به حساب میاد و اصلا کار آسونی نیست. همونطور که دیدیم شرکتی مثل بامیلو شکست خورد و نتونست مثل دیجی کالا موفق بشه!

نکته قابل توجه اینه که بیشتر این شرکت های موفق ایرانی، بومی سازی و کپی برداری شده هستند. ولی چرا موفق شدند؟ مگه موفقیت نیازمند خلاقیت نیست؟

این شرکت ها نیاز های مردم رو رفع کردند و برای همین موفق شدند. رفع نیاز مردم نیاز به خلاقیت زیادی داره. یعنی بومی سازی با اینکه نوعی کپی برداریه، نوعی خلاقیت هم هست!

از کپی برداری تا خلاقیت
از کپی برداری تا خلاقیت

صاحب سبک می‌شوید

وقتی کپی‌برداری می‌کنیم، سبک های مختلف رو تست می‌کنیم. این باعث میشه هم یادگیری بیشتر بشه و بعد از تست کردن انواع سبک‌ها و کار‌ها، بتونیم خودمون به کمک خلاقیت و تجربه ای که بدست آوردیم صاحب سبک بشیم.

از کپی برداری تا خلاقیت
از کپی برداری تا خلاقیت

جمع‌بندی

هیچکدوم ما از اول خلاق و منحصر بفرد نیستیم و نخواهیم بود. برای همین توی بخش هایی از زندگی نیاز به الهام گرفتن و کپی‌برداری از دیگران داریم. پس اصلا ناراحت نباشید که چرا کپی‌برداری می‌کنید یا نمی‌تونید خلاقیت داشته باشید، شما هم اگه بخواید می تونید ونگوگ بعدی باشید (؛

دوست اسمارتینی

  • نظرت درباره کپی‌برداری چیه؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو میخونیم!
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (: