آمازون نام بزرگترین جنگل های بارانی دنیا است که در شمال آمریکای جنوبی قرار دارد. بیشتر جنگل های آمازون در برزیل و پرو قرار دارد. بیشتر جنگل های بارانی باقی مانده در دنیا درون جنگل های آمازون وجود دارند. مساحت جنگل های آمازون ۵.۵ کیلومتر مربع است که در ۹ کشور تقسیم شده است. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

این منطقه کامل از درخت های پهن برگ تشکیل شده است و رودخانه ای به نام رودخانه ی آمازون از آن می‌گذرد. این منطقه کشور های برزیل، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی، گویان، سورینام و اکوادور را در بر میگیرد. بیشتر مساحت جنگل های آمازون در حوضه آبریز رود آمازون و ۱۱۰۰ شاخه قرار دارد.

این حوضه آبریز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ ملیون سال پیش شکل گرفته است. جنگل های آمازون حدود نیمی از اکسیژن جو زمین را تولید میکند. از جنگل های آمازون به عنوان بزرگترین میراث طبیعی جهان یاد می‌شود و برخی آن را ریه های زمین می نامند. در نیم قرن گذشته جنگل های آمازون تقریبا ۲۰ درصد کوچک تر شده است.

با تخریب جنگل در مدتی بعد با به هم خوردن ثبات کربن در جو زمین الگو های بارندگی در جهان تغییر میکند و کشاورزی با بهران روبه‌ رو خواهد شد. جنگل های آمازون در همه ی فصل های سال هوای گرم با رطوبت زیاد دارد. تقریبا هر روز در کل جنگل های آمازون باران های سنگینی می بارد.

شهر مانائوس واقع در برزیل بزرگترین شهر در ناحیه آمازون است. شهر مانائوس میزبان جام جهانی فوتبال بوده است. امروزه در بخش برزیلی جنگل های آمازون بیش از ۲۴ میلیون نفر زندگی میکنند که شامل ۱۰۰ ها مردم بومی است که به ۱۸۰ قبیله متفاوت تعلق دارند. جنگل های آمازون بزرگترین تنوع زیستی در جهان را دارد.

یک پنجم تمامی گونه های پرندگان جهان در جنگل های آمازون زندگی می کنند و یک پنجم از گونه ماهیان جهان در رودخانه های آمازون زندگی می کنند. درخت هایی که در معرض انقراض این منطقه، گردوی برزیلی و نخل هستند که زندگی جانوران جنگل های آمازون به آن ها بستگی دارد.

بخش برزیلی آمازون طی ۴۰ سال گذشته بیش از ۱۸ درصد از جنگل های خود را به دلیل آتش سوزی از دست داده است. جنگل های آمازون نقش بزرگی در تصفیه ی هوای زمین دارند. دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متری را در مرکز جنگل های آمازون ساخته اند. این دکل برای مشاهده تغییرات شیمیایی احداث شده است. هر سال جریانی از گرد و غبار صحرای بزرگ آفریقا سراسر اقیانوس اطلس را طی میکند و به جنگل های آمازون می رسد.

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید.