تغییر نام یک سری از آثار یا برندها، نشان از رقم خوردن تغییراتی بنیادی در آنهاست. این اتفاق، در دنیای ویدیو گیم نیز سابقه‌های زیادی دارد. با این حال، معمولاً نتایج خوبی از آن حاصل نشده است؛ برای مثال مدتی پیش، نام سری بازی PES به eFootball تغییر کرد. به‌علاوه، سبک همیشگی بازی نیز تغییر کرد و با عرضۀ آن به بازار، شاهد یک فاجعۀ عظیم و تبدیل شدنش به بدترین بازی تاریخ استیم بودیم! حالا به تازگی، الکترونیک آرتز نیز آمده و اعلام کرده است که به دلیل هزینه‌های هنگفتی که باید برای لایسنس نام سری بازی فیفا پرداخت کند، قصد تغییر آن را دارد! برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


وقتی نام و نشانی چیزی تغییر می‌کند، از سنت و سبک همیشگی خود فاصله می‌گیرد و به نوعی، باید کار خود را از صفر آغاز کند. چراکه چنین اتفاقی، نشان‌دهندۀ این است که دست اندرکاران آن کار، قصد به وجود آوردن تحولات تازه و اجرایی کردن ایده‌هایی را دارند که نمی‌توانستند با شکل و شمایل قبلی، به انجام آنها بپردازند.

رسمی: eFootball به عنوان یک بازی رایگان معرفی شد - نابودی سری بازی‌های PES

برای مثال، کونامی قصد داشت که سری بازی PES را به یک بازی F2P یا همان سرویس‌محور آنلاین تغییر دهد؛ اما برای انجام چنین تغییری، نیاز به یک مقدمه‌چینی و تغییر برندینگ داشت تا بتواند زودتر جامعۀ هدف خود را پیدا کند. در همین راستا، نام سری بازی خود را به eFootball (فوتبال الکترونیکی) تغییر داد و سیاست‌های جدید آن را به ما معرفی کرد. البته که این حرکت، نتایج فوق‌العاده بدی را برای این استودیو رقم زد و با بدست آوردن مقام بدترین بازی تاریخ استیم، شکستی بزرگ را تجربه کرد. حالا هم با عذرخواهی‌های پی در پی برای این اشتباه و وعدۀ جبران کردن آن مواجه هستیم که به نوعی، نوش دارو پس از مرگ PES است!

اما جدا از اتفاق بدی که برای کونامی و سری بازی فوتبالی‌اش افتاد، طرفداران دنیای ویدیو گیم نیز نگرانی زیادی برای رفتن استودیوهای مختلف بازی‌سازی به سمت بازی‌های F2P پیدا کردند و حالا، از تغییر نام آثاری که دوستشان دارند، حسابی می‌ترسند. در همین راستا، به تازگی الکترونیک آرتز، از تغییر نام سری بازی فیفا صحبت کرده و باعث نگرانی طرفداران شده است.

متن منتشرشده توسط الکترونیک آرتز بدین شرح است:

«در حالی که به آیندۀ پیش‌روی خود فکر می‌کنیم، ایدۀ نام‌گذاری مجدد سری بازی فوتبالی فیفا نیز در ذهنمان قرار دارد. و درواقع، در حال مرور کردن توافق خود با فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) که با تمامی همکاری‌های دیگر و لایسنس‌های دیگر ما تفاوت دارد، هستیم.»

الکترونیک آرتز برای استفاده از نام فیفا، باید پول هنگفتی را به عنوان خریداری لایسنس به فدراسیون جهانی فوتبال پرداخت کند. چراکه نامی به این مهمی و زیبایی که به نوعی نمادی از فوتبال به حساب می‌آید، به شکل رایگان قابل‌استفاده نیست و باید بابت استفاده از آن، بهای بسیار زیادی پرداخت شود. قضیه‌ای که به‌نظر می‌آید پس از گذشت دو دهه، دیگر چندان به مذاق الکترونیک آرتز خوش نمی‌آید و نمی‌خواهد که بخش زیادی از درآمد خود را به فدراسیون فوتبال تقدیم کند. به همین‌خاطر، در حال حاضر با توجه به بیانیۀ جدید الکترونیک آرتز، آنها وارد مذاکراتی با فدراسیون فوتبال شده‌اند تا حق لایسنس را کاهش داده و یا به‌طور کلی، قرارداد خود را برای استفاده از این نام، فسخ کنند.

شوخی دنیل احمد، یکی از تحلیل‌گران صنعت ویدیو گیم با احتمال تغییر نام سری بازی فیفا؛ آیا شاهد eAFootball خواهیم بود؟!
شوخی دنیل احمد، یکی از تحلیل‌گران صنعت ویدیو گیم با احتمال تغییر نام سری بازی فیفا؛ آیا شاهد eAFootball خواهیم بود؟!

اما در این میان، الکترونیک آرتز ممکن است اهداف مهم‌تری داشته و این صحبت‌ها از تغییر نام، صرفاً بهانه‌ای برای تغییر کلی ماهیت سری بازی فیفا باشند. چیزی که باعث نگرانی بسیار طرفداران این سری شده و برخی نتیجۀ این کار را، به eFootball تشبیه می‌کنند. چنین اتفاقی، با توجه به علاقۀ بسیار الکترونیک آرتز به پول و اوج گرفتن بازی‌های F2P از لحاظ درآمدی، چندان هم غیرقابل‌انتظار نیست.


جمع‌بندی

در حال حاضر، بازی فیفا ۲۲ توسط الکترونیک آرتز منتشر شده و با استقبال فوق‌العاده‌ای از طرف منتقدان و طرفداران مواجه شده است. به‌طوری که بسیاری از فعالان صنعت ویدیوگیم، این بازی را بهترین نسخۀ سری بازی فیفا، پس از بازی انقلابی فیفا ۱۷، می‌خوانند. با این حال، با وسط کشیده شدن بحث تغییر نام این سری بازی، طرفداران نمی‌دانند باید خوشحال باشند و یا برای آینده‌ای تاریک گریه کنند!


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارهٔ سری بازی فیفا چیه؟ طرفدارش هستی؟
  • به‌نظرت اگه اسم فیفا تغییر کنه، ممکنه سرنوشتش مثل eFootball بشه؟
  • نظرت دربارۀ مطالب گیمینگ اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

تاریخ برگزاری مراسم Game Awards 2021 مشخص شدسید متین فقهی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمه نوراگامی – Noragami – حباب
بازی eFootball به بدترین بازی تاریخ استیم تبدیل شد! – ممنونیم کونامی! – سید متین فقهی
لیست برتر: ۱۰ تا از بهترین آهنگ های بی تی اس برای آرمی های جدید! – حباب