بازی‌های فوتبالی موبایل، هیچ‌وقت به اندازۀ کافی خوب نبوده‌اند که ما را به وجد بیاورند. یکی آنلاین است و اینترنت زیادی مصرف می‌کند، یکی گرافیک بدی دارد، یکی گیم‌پلی ضعیفی دارد و هرکدام ساز خاص خودشان را می‌زنند؛ اما چند سال پیش، یک بازی فوتبالی برای موبایل منتشر شد که همه را شگفت‌زده کرد و نشان داد که تجربۀ فوتبال بر روی موبایل هم می‌تواند لذت زیادی داشته باشد. با بررسی بازی فیفا ۱۴ موبایل، همراه اسمارتین باشید.


چرا باید فیفا ۱۴ موبایل را به فیفا موبایل ترجیح بدهیم؟

در ابتدا شاید این سوال برایتان به‌وجود بیاید که چرا باید فیفا موبایل، یعنی جدیدترین سری بازی فیفا بر روی موبایل را رها کنیم و فیفا ۱۴ موبایل که حتی از مارکت‌ها حذف شده است را بازی کنیم؟! پاسخ این سوال بر اساس دو تفاوت اصلی این دو بازی به‌دست می‌آید؛ یعنی آنلاین و آفلاین بودن و تفاوت سیاست‌های شرکت الکترونیک آرتز در ساختار دو بازی.

ورود اینترنت به صنعت بازی‌سازی، تحولات عظیمی در ساختار بازی‌ها به وجود آورد و شرکت‌های این صنعت را با روش‌های هوشمندانه و سودمندی آشنا کرد که برای ما گیمرها، مزایا و معایب خودش را داشت. یکی از اصلی‌ترین اتفاقاتی که در این راستا رقم خورد، اضافه شدن بخش آنلاین به بازی‌ها بود. شما می‌توانستید از این‌طرف دنیا، با گیمری از آن‌طرف دنیا بازی کنید؛ ولی از طرفی هم خبر نداشتید که قرار است با سیاست‌های زیرکانۀ شرکت‌های بازی‌سازی برای خالی کردن جیب و گرفتن وقتتان مواجه شوید!

درواقع شرکت‌های بازی‌سازی، تمرکز اصلی خود را از ساخت بازی‌های تمام‌عیار آفلاین برداشتند و به سراغ ساخت بازی‌های آنلاین اعتیادآور عمدتاً ناقص با پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای رفتند؛ یعنی به کمک اینترنت، بازی با پلیرهای واقعی که جذاب‌تر از بازی با کامپیوتر بود را در اختیارمان قرار دادند و در ازای آن، ما را درگیر رقابت‌های بی‌انتها و خریدهای جذاب خود کردند. همین شد که توانستند بیشتر از قبل به زمان و پول ما دست پیدا کنند و رسم و رسوم تازه‌‌ و مضری مانند «Pay2Win» یا همان «پول بده تا برنده شوی!» را در بازی‌ها جا بیاندازند.

فیفا ۱۴ موبایل یا فیفا موبایل؟
فیفا ۱۴ موبایل یا فیفا موبایل؟

این اوضاع در بازی‌های موبایلی بیش از دیگر پلتفرم‌ها صدق می‌کند. درواقع بازی‌های کنسولی، علاوه‌بر داشتن تمرکز زیاد بر روی بخش‌های آنلاین، روی بخش‌های آفلاین هم مانور قابل‌توجهی می‌دهند؛ ولی شرکت‌های بازی‌سازی موبایل، با ارائۀ بازی‌های آنلاین کوچک برای این پلتفرم، سود کلانی می‌برند و به همین دلیل، زمان زیادی را برای ساخت بازی‌های بزرگ با بخش‌های آفلاین که در سطح کنسولی باشند صرف نمی‌کنند.

با این همه حال، زمانی که هنوز این سیاست‌ها در صنعت ویدیوگیم جا نیافتاده بودند، بازی‌های آفلاین خوبی در سطح کنسولی برای موبایل منتشر شدند که هنوز هم ارزش تجربه کردن را دارند. یکی از همین بازی‌ها، فیفا ۱۴ موبایل است که اگر به دنبال یک فوتبال کامل در سطح موبایل هستید، اولویت بیشتری نسبت به فیفا موبایل دارد؛ ولی اگر این‌طور نیست، می‌توانید فیفا موبایل را نصب کنید و به ساخت تیم رویایی خود (به کمک پول و زمانتان!) و انجام بازی‌های کوتاه هیجان‌انگیز بپردازید. البته به این هم توجه داشته باشید که در این صورت، از تجربۀ بخش‌های جذابی مانند Kick Of ،Manager mode و Tournament با گرافیک و گیم‌پلی جذاب کنسولی، محروم می‌شوید!

گیم‌پلی فیفا ۱۴ موبایل بهتر از هر بازی فوتبالی دیگر در موبایل است

فیفا ۱۴ موبایل، ایرادات ریز و درشتی را در گیم‌پلی خود جا داده است. بیشتر مواقع، حمله از گوشه‌های زمین یا زدن شوت‌های از راه دور به سمت دروازه، مکانیزم‌های بسیار خوبی برای گل زدن هستند. این در حالی است که اگر بخواهید از سانتر کردن برای گل زدن استفاده کنید، شانس بسیار کمتری برای موفقیت دارید؛ زیرا معمولاً بازیکنان به خوبی در محوطۀ جریمه حاضر نمی‌شوند تا از سانتر شما برای گل زدن استفاده کنند. این نکته‌ای است که گیم‌پلی بازی را نامتعادل می‌کند. همچنین وقتی بازیکنان توپ را بدست می‌آورند، استارت‌های خیلی بدی می‌زنند و با بیش از حد جلو بردن توپ، آن را به حریف تقدیم می‌کنند؛ اما در مجموع، فیفا ۱۴ موبایل، بهترین و جذاب‌ترین گیم‌پلی فوتبالی در سطح موبایل را به شما ارائه می‌دهد؛ زیرا گیم‌پلی آن زنده و پویا است. صرفاً چند بازیکن خشک و نچسب در زمین حرکت نمی‌کنند و احساس تجربۀ یک فوتبال واقعی را به شما القا می‌کند.

فیزیک بازیکنان نیز فوق‌العاده طبیعی و جذاب طراحی شده است؛ به‌طوری که چندین برابر بهتر از بازی‌های جدیدی مانند Dream League soccer است و یکی از نقاط قوت بازی به حساب می‌آید. بازیکنان حرکات مختلف را به زیبایی اجرا می‌کنند و اگر از باگ‌های همیشگی سری فیفا(!) که برای این نسخه هم به ارث رسیده است بگذریم، فیزیک بازی اصلاً حالت عروسکی و غیرطبیعی ندارد. وقتی دریبل یا شوت خوبی می‌زنید و یا دروازبانتان به توپ واکنش زیبایی نشان می‌دهد، می‌توانید به بخش Replay بازی بروید و با بازبینی آن صحنه، از دیدن حرکات بازیکنان، لذت ببرید!

علاوه‌بر این هوش مصنوعی بازی نیز واقعاً هوشمند عمل می‌کند و اگر درجۀ سختی بازی را بر روی World Class قرار دهید، با یک بازی حرفه‌ای از طرف تیم حریف مواجه می‌شوید که از تاکتیک‌ و روش‌های مختلفی برای شکست دادن شما استفاده می‌کند. تنها مشکلی که می‌توانم به آن اشاره کنم، حرکت‌های عجیبی است که گاهی از بازیکنان تیم حریف سر می‌زند و شما را متعجب می‌کند! از جملۀ این حرکات می‌توان به زدن شوت در زمان نامناسب، کنترل عجیب و بد توپ، اشتباهات عجیب دروازبان و… اشاره کرد؛ اما همانطور که گفتم، این اتفاقات گاهی پیش می‌آیند و باعث اذیت شدن گیمر نمی‌شوند.

یکی از بخش‌های عجیب بازی، داوری آن است. به‌طور کلی داوران بازی خوب عمل می‌کنند؛ اما باز هم سر و کلۀ باگ‌های بازی و اشتباهات الکترونیک آرتز در انتخاب بعضی از چیزها پیدا می‌شود و کار را خراب می‌کند! گاهی خطاهایی واقعاً جدی، گرفته نمی‌شوند؛ ولی خطاهایی ساده و ریزبینانه گرفته می‌شوند. وقتی هم که داور در گرفتن یک خطا خوب عمل می‌کند، کارت نامناسبی می‌دهد! همۀ این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا واقعاً از دست داور آزرده شوید.

همچنین با اینکه انتظار نمی‌رود بخشی مانند آفسایدگیری در یک بازی فوتبالی مشکل داشته باشد؛ اما در فیفا ۱۴ موبایل با این مورد مواجه می‌شویم! مشکل این نیست که داور آفساید نمی‌گیرد و یا اینکه آفساید اشتباهی می‌گیرد. اتفاقاً این یک چیز خیلی سطحی و ساده است که در ضعیف‌ترین بازی‌های فوتبالی هم خوب طراحی می‌شود. مشکل اصلی اینجاست که سازنده‌های بازی، دست به استفاده از خلاقیت(!) خود زده‌اند و بخشی را برای آفساید طراحی کرده‌اند که به طبیعی بودن بازی لطمه می‌زند. اگر یکی از بازیکنان شما در منطقۀ آفساید قرار بگیرد، بازی یک علامت پرچم آفساید بر روی سر آن بازیکن قرار می‌دهد تا شما از پاس دادن به بازیکن موردنظر خودداری کنید. این حرکت عملاً غافلگیری جذاب آفسایدها را از شما می‌گیرد و نمی‌گذارد در چنین مواقعی از هوش خود استفاده و در بازی پیشرفت کنید. نکتۀ اعصاب خردکن‌تر این قابلیت اینجاست که شما نمی‌توانید آن را از طریق تنظیمات غیرفعال کنید!

کنترلر لمسی
کنترلر لمسی

یکی از ویژگی‌های تازه‌ای که قبل از انتشار فیفا ۱۴ موبایل توسط الکترونیک آرتز معرفی و بسیار جذاب خوانده شد، کنترلر لمسی بود. شما با انتخاب این کنترلر، باید با حرکت دادن انگشت‌های خود بر روی بخش‌های مختلف صفحه بازی کنید؛ به عنوان مثال برای گل زدن، باید از بازیکنی که توپ را حمل می‌کند تا دروازه، یک خط بکشید تا بازیکن شوت بزند و به گل برسید. این ویژگی در نگاه اول بسیار جذاب و کاربردی به نظر می‌رسد؛ اما در حقیقت آنقدرها هم نمی‌تواند رضایت پلیر را جلب کند. یاد گرفتن راه‌های کار کردن با این کنترلر بسیار سخت است. در نهایت هم دست شما را به اندازۀ کنترلر کلاسیک باز نمی‌گذارد و همۀ اجزای گیم‌پلی را فشرده می‌کند. از تمام این‌ها هم که بگذریم، شما با انتخاب کردن کنترلر لمسی، مجبور به انتخاب دوربین Brodcast با زوم بسیار نزدیک می‌شوید که فوق‌العاده آزاردهنده است!

از طرفی دیگر، کنترلر کلاسیک واقعاً عالی طراحی شده و شبیه‌ساز خوبی برای کنترلر کنسولی است. یکی از بهترین گزینه‌های این کنترلر، Call To 2end Def است که نقش مهمی را در متوقف کردن مهاجمان حریف ایفا می‌کند. وقتی که شما از این دکمه استفاده کنید، علاوه‌بر خودتان که به دنبال پس گرفتن توپ از حریف هستید، یک هوش مصنوعی هم به عنوان یکی از بازیکنان، دست به دست شما می‌دهد تا با هم این کار را انجام دهید. همچنین قابلیت دیگری شبیه به این برای حمله کردن به تیم حریف وجود دارد که آن هم بسیار کاربردی است. درواقع وقتی شما در حال حمله هستید، اگر انگشت خود را بر روی یکی از بازیکنان نزدیکتان قرار دهید و رو به جلو بکشید، بازیکن شروع به سریع‌تر پیش رفتن به سمت دروازه می‌کند و منتظر سانتر یا پاس شما می‌ماند.

بخش دریبل‌زنی کنترلر کلاسیک هم بسیار جذاب و در عین حال ساده است. کافیست انگشتان خود را با جابجایی‌های مختلف بر روی دایرۀ Skill Move حرکت دهید تا با جادوی این بخش آشنا شوید! بازیکنان دریبل‌ها را به زیبایی هرچه تمام‌تر اجرا و لذت تجربۀ بازی را دوچندان می‌کنند. نکتۀ جالب اینجاست که هوش مصنوعی بازی در اینجا هم عالی عمل می‌کند و نمی‌گذارد که به راحتی بازیکنان حریف را با دریبل‌هایتان خجالت‌زده کنید تا چالش جذابی در انجام این کار به‌وجود بیاید! و در کل شاید تنها ایرادی که می‌توان به این بخش گرفت، این باشد که همۀ بازیکنان، از دروازبان تا هافبک‌ها، دریبل‌ها را به خوبی و یکسان اجرا می‌کنند و این اندکی از طبیعی بودن دریبل‌ها می‌کاهد؛ زیرا تمام بازیکنان مهارت لازم در دریبل‌زنی را ندارند و اگر نسخه‌های کنسولی بازی‌های فوتبالی را تجربه کرده باشید، قطعاً به این موضوع آگاه هستید.

دریبل رنگین کمانی در فیفا 14 موبایل
دریبل رنگین کمانی در فیفا ۱۴ موبایل

روند کلی بازی فیفا ۱۴ موبایل بسیار شبیه به نسخۀ کنسولی آن است!

حالا اگر از تجربۀ کلی بازی بگذریم، به روند کلی آن می‌رسیم. بازی دارای پنج مود اصلی کیک آف، پنالتی کیک، کریرمود، تورنومنت و آلتیمیت تیم است که به لطف سیاست‌های زیبای الکترونیک آرتز(!)، دیگر از بخش آلتیمیت تیم پشتیبانی نمی‌شود و به نوعی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های فیفا ۱۴ موبایل را از دست می‌دهیم؛ اما جای نگرانی وجود ندارد و بخش کیک آف و کریرمود، تا مدت‌ها می‌توانند شما را سرگرم کنند. البته مودهای تورنومنت و پنالتی کیک هم به شکل تفننی جالب هستند.

اگر بخواهید بازی را برای مدت زیادی تجربه کنید و در عین حال برایتان تکراری نشود، کریرمود بهترین انتخاب برای شماست. هر کاری که نسخۀ کنسولی بازی در اختیار شما می‌گذارد، در اینجا هم پیدا می‌شود؛ شما می‌توانید بازیکن بخرید، به بازیکنانتان تمرین بدهید، اسپانسر انتخاب کنید، در تورنومنت‌های مختلف شرکت کنید و بخش‌های دیگری که همه در کنار هم، یک کریرمود پر از امکانات، سرگرم‌کننده و جذاب را برای شما آماده کرده‌اند. تازه فکرش را بکنید که بازی لایسنس کامل ۳۳ لیگ، ۶۰۰ تیم، ۱۶ هزار بازیکن، ۴۷ استادیوم و ۳۷ توپ را هم پوشش می‌دهد! همۀ این‌ها مواردی هستند که عملی شدنشان در بازی‌های موبایلی غیرممکن به‌نظر می‌رسد و واقعاً هم به جز فیفا ۱۴ موبایل، نمونه‌اش را پیدا نمی‌کنید.

بازیکنان تیم شما در کریرمود، فراز و نشیب‌های مختلفی را طی می‌کنند و این‌طور نیست که همیشه مانند ربات‌ها در یک حال و روز باشند؛ برای مثال مصدوم می‌شوند، روحیه‌اشان بالا و پایین می‌شود، قدرتشان کم و زیاد می‌شود و حتی پیر می‌شوند! شما با تمرین دادن به بازیکنانتان، آنها را قدرتمندتر می‌کنید؛ ولی اگر به آنها تمرین ندهید، خیلی دیرتر پیشرفت می‌کنند؛ درست مانند فوتبال واقعی. همین باعث می‌شود تا شما حواستان را بیشتر جمع کنید و این را بدانید که واقعاً باید برای تیمتان مربیگری کنید و صرفاً قرار نیست تعدادی بازی انجام دهید.

هر بازیکن قرارداد خاص خودش را دارد و شما باید حواستان به این باشد که با تمدید کردن قراردادها، بازیکنان از تیم نروند. اینطور هم نیست که هر مقدار پول که می‌خواهید برای بازیکن تعیین کنید و او هم پذیرای این قیمت باشد! هوش مصنوعی بازی به گونه‌ای عمل می‌کند که شما به ارزش، سن و قدرت بازیکن توجه کنید و بر آن اساس مقدار درآمدش را تایین کنید؛ وگرنه بازیکن با تیمتان خداحافظی می‌کند. در بخش خرید نیز بازیکنان به راحتی وارد تیم شما نمی‌شوند. درواقع باز هم باید به ارزش بازیکن، مقدار پولی که برای آن خرج می‌کنید و البته رابطۀ تیمتان با تیم فروشنده توجه کنید؛ شما نمی‌توانید با تیم بارسلونا، اقدام به خرید رونالدو کنید! او می‌داند که به هر قیمتی هم که شده، نباید به تیم مسی که رقیب دیرینۀ خود و تیمش است برود.

جدا از بحث خرید و فروش، در ایمیل‌هایی که برای شما ارسال می‌شود، نکاتی دربارۀ اوضاع تیمتان به شما گفته می‌شود که واقعاً جالب هستند؛ برای مثال اگر شما در حال مدیریت تیم بارسلونا باشید و لیونل مسی را در لیست فروش‌های خود قرار دهید، ایمیلی تحت عنوان حذف کردن این بازیکن از لیست فروش برای جلوگیری از ناراحتی طرفداران ارسال می‌شود! علاوه‌بر این، پس از هر بازی و مشخص شدن نتایج شما در تورنومنت‌های مختلف، ایمیل‌های متعددی از قبیل نظر مدیریت باشگاه دربارۀ وضعیت شما و باشگاه، خرید و فروش‌ها، خبررسانی‌هایی برای بازی‌های بعدی و… در لیست پیام‌های شما قرار می‌گیرند.

گرافیک فنی فیفا ۱۴ موبایل ترکیبی از نقاط ضعف و قوت است

بازی از لحاظ بصری، خیلی خوب طراحی شده است و برای سال ۲۰۱۳، واقعاً قابل‌قبول و حتی بهتر از انتظارات است. شکل و شمایل ورزشگاه‌ها به واقعیت نزدیک است و جزئیات زیادی را شامل می‌شوند؛ برای مثال در ورزشگاه الترافورد، نام و لوگوی منچستریونایتد در سرتاسر ورزشگاه دیده می‌شود. علاوه‌بر این، نورپردازی ورزشگاه‌ها به نحو احسن انجام شده است؛ به‌طوری که با تماشای زوایای مختلف ورزشگاه، نورها تغییر جهت می‌دهند و واقعی به‌نظر می‌رسند. همچنین سایۀ بعضی از استادیوم‌ها بر روی زمین نقش بسته است. چمن‌ها هم طراحی و رنگ‌بندی قابل‌قبولی دارند و بیشترین ضعف آنها، نداشتن بافت است.

ورزشگاه امارات در بازی فیفا 14 موبایل
ورزشگاه امارات در بازی فیفا ۱۴ موبایل

بازی قابلیت تغییر زمان روز و آب و هوای آن را هم در اختیار شما می‌گذارد. چراغ‌های ورزشگاه‌ها در شب روشن و پرنور هستند و در روز، خاموش می‌شوند و نور خورشید جای آنها را می‌گیرد. شب و روزها با هوای بارانی، آسمانی پوشیده از ابر دارند و با هوای معمول، آسمانی صاف را به نمایش می‌کشند. علاوه‌بر تمام این‌ها، رنگ چمن‌ها با توجه به روز و شب و آب و هوای مختلف، تغییراتی می‌کند که واقعاً قابل‌توجه است. با این همه حال، شاید اگر شاهد آب و هوای برفی هم در بازی بودیم، همه‌چیز دربارۀ حالت جوی بازی، خیلی تکمیل‌تر می‌شد.

تماشاگران فوق‌العاده و بی‌نقص نیستند؛ اما در حدی که سکوها خالی نباشند و حالت پویایی داشته باشند، انتظارات را برآورده می‌کنند. آنها از لحاظ گرافیکی هم قابل‌قبول طراحی شده‌اند و انیمیشن‌های کوچک خودشان را دارند.

انیمیشن پنالتی زدن در فیفا 14 موبایل
انیمیشن پنالتی زدن در فیفا ۱۴ موبایل

هر وقت صحبتی از گرافیک فنی یک بازی می‌شود، یکی از مهم‌ترین عوامل، انیمیشن‌های مختلف بازی به شمار می‌آید. ما در هر بخش از فیفا ۱۴ موبایل مانند شروع و پایان فوتبال، ضربه آزادها، پنالتی‌ها، خطاها و… انیمیشن خاصی از بازیکنان می‌بینیم؛ برای مثال وقتی ضربه آزادی برای یک تیم بدست می‌آید، بازیکن موردنظر توپ را برمی‌دارد، روی زمین می‌کارد و آمادۀ زدن ضربه می‌شود. در همین حین، دروازبان به تیر دروازه می‌چسبد و بازیکنان دیوار دفاعی را برای جاگیری درست راهنمایی می‌کند. همچنین شادی‌های پس از گل بازیکنان، تنوع خوبی دارد و انیمیشن‌های آنها، قابل‌قبول طراحی شده است. البته در بعضی از آنها، باگ‌های عجیب و غریبی دیده می‌شود.

منوهای بازی بسیار گویا و ساده طراحی شده‌اند و اصلاً در آنها سردرگم نمی‌شوید. به‌علاوه توپ‌ها، لباس تیم‌ها، لوگوی تیم و لیگ‌ها و مواردی از این قبیل نیز باکیفیت هستند و به کمک لایسنس کامل، جذابیت بسیار زیادی به بازی می‌دهند. البته این مورد هم به چشم می‌خورد که نشانه‌ای از جام‌های مختلف در هنگام قهرمانی تیم نیست که کمی در ذوق می‌زند؛ زیرا فیفا ۱۴ موبایل با لایسنس کامل خود، می‌توانست شکل ساده‌ای از هر جام را با انیمیشن‌های کوچکی طراحی کند تا شور و حال بعد از قهرمانی را بهتر ارائه دهد.

یادتان می‌آید که در بخش گیم‌پلی، ایراداتی از داور گرفتم؟ این اتفاق در بخش گرافیکی بازی نیز ادامه پیدا می‌کند. درواقع شما نمی‌توانید داور بازی را در زمین پیدا کنید! این در حالی است که طراحی او کامل و بدون مشکل است و حتی در صحنه‌های انیمیشنی او را می‌بینیم. اوضاع زمانی بدتر می‌شود که می‌فهمیم محدودیت خاصی هم برای این کار وجود نداشته و صرفاً یک اشتباه سهوی از طرف تیم سازنده بوده است؛ زیرا در پچ‌های آپدیت‌کننده‌ای که برای بازی منتشر شده‌اند، شاهد وجود داور در زمین بازی هستیم.

حالت بدنی بازیکنان کاملاً بااساس و خوب طراحی شده است که ویژگی فوق‌العاده خوبی به حساب می‌آید؛ اما در کنار این نقطۀ مثبت، نقطۀ منفی بدی نیز دیده می‌شود که معادلات را برهم می‌ریزد! آن هم چیزی نیست جز طراحی چهره‌ها. چهرۀ بازیکنان بسیار عجیب و غریب است و به هیچ‌وجه نمی‌توان ضعیف بودنشان را انکار کرد. بازیکنان ناشناخته را که کاملاً به کنار بگذارید! الکترونیک آرتز تنها رنگ پوست آنها را شبیه به واقعیت طراحی کرده است. چهرۀ برخی از بازیکنان نام‌آشنا هم که طراحی شده است، عجیب و غریب و عمدتاً ضعیف است. علاوه‌بر تمام این‌ها، موی بازیکنان به معنای واقعی فاجعه است! برای مثال اگر به موهای ژاوی توجه کنید، ممکن است به شک بیافتید که او واقعاً ژاوی است یا نسخۀ انسانی سونیک! تمام این مشکلات در حالی است که تیم سازنده، می‌توانست با صرف کردن زمان بیشتری بر روی بازی، چهرۀ بهتری از بازیکنان ارائه بدهد. وقتی پچ‌های غیررسمی بازی چهرۀ بازیکنان را جذاب و تازه می‌کنند، چنین کاری از شرکت سازنده ساخته نبود؟!

صداگذاری‌های فیفا ۱۴ موبایل حرف ندارند!

فیفا ۱۴ موبایل در صداگذاری‌های خود سنگ تمام گذاشته است. یادتان می‌آید که در بخشی از مطلب دربارهٔ تماشاگران بازی حرف زدیم؟ شاید آنها گرافیک فوق‌العاده‌ای نداشته باشند؛ اما شنیدن صدای آنها شگفت‌زده‌اتان می‌کند! بیشتر تیم‌های معروف تشویق‌های خاص طرفداران خود را در دنیای واقعی دارند که فیفا ۱۴ موبایل، تمام سعی خود را مبنی بر شبیه‌سازی کردن آنها به کار گرفته و موفق هم عمل کرده است؛ برای مثال اگر الکلاسیکویی را در بازی تجربه کنید، در زمین هرکدام از تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید که باشید، صداهای متفاوتی را از تماشاگران می‌شنوید که واقعاً شور و هیجان زیادی را به بازی تزریق می‌کنند. علاوه‌بر تمام این‌ها، بازی صداهای مختلفی را برای تماشاگران طراحی کرده است که در زمان‌های مختلف، واکنش‌های متفاوتی بدهند و هر چه بیشتر بازی را به واقعیت نزدیک کنند.

از صداگذاری تماشاگران که بگذریم، به گزارشگر بازی می‌رسیم. اصلاً فکرش را می‌کردید که بازی گزارشگر داشته باشد؟! دروغ نیست اگر بگویم که خودم بسیار تعجب کردم که تیم سازنده تا این حد برای بازی زمان گذاشته و گزارشگری چندزبانه از جمله زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی را برای بازی طراحی کرده است که عملکرد بسیار خوبی هم دارد. گزارشگر اسم بیشتر بازیکنان را به زبان می‌آورد و حتی حرف‌های متفرقه‌ای دربارۀ آنها و اتفاقات مختلف بازی می‌زند. البته این هم نیست که بازی را به طور کامل تحلیل کند، حرف‌های تکراری نزند و نام تمام بازیکنان را بلد باشد؛ اما در مجموع واقعاً راضی‌کننده عمل می‌کند و با فعال و غیرفعال کردن آن، متوجه می‌شوید که چه تاثیر به‌سزایی در پویایی بازی دارد.

موسیقی‌های فیفا ۱۴ موبایل شما را مجبور می‌کنند تا در منو بمانید و وارد بازی نشوید!

همۀ ما موسیقی‌های زیادی را از پس‌زمینۀ منوهای بازی‌های فوتبالی به یاد می‌آوریم؛ البته تا زمانی که آنها را در سطح کنسولی تجربه کنیم! من که هر بازی فوتبالی موبایلی تجربه کردم، معمولاً یک موسیقی بی‌کلام که دائم از اول به آخر پخش می‌شود را برای بازی قرار داده‌اند که بیشتر از جذاب بودن، اعصاب‌خردکن است. با این حال فیفا ۱۴ موبایل از چنین قائده‌ای پیروی نمی‌کند و یکی از نقاط قوتش، موسیقی آن است. الکترونیک آرتز آمده و بهترین ترک‌های فیفا ۱۴ کنسولی را برای نسخۀ موبایل انتخاب کرده و نتیجه چیزی جز شاهکار نیست! خیلی وقت‌ها دوست دارید در منوی بازی بمانید و از موسیقی‌ها لذت ببرید. هر کدام از قبلی بهتر است و بعد از مدت کوتاهی، در ذهنتان جا باز می‌کند و برایتان خاطره می‌شود.


جمع‌بندی

در مجموع، فیفا ۱۴ موبایل، شاهکاری به‌تمام معنا در بازی‌های موبایلی است و از تمام رقیبان خود، یک سر و گردن بالاتر است؛ اما باز هم سر و کلۀ اشتباهات الکترونیک آرتز پیدا می‌شود و کمی به بازی لطمه می‌زند. با این همه حال، به همان اندازه هم نقاط قوت خود را دارد و ممکن نیست با تجربۀ آن، لذت نبرید و همین کافیست تا فیفا ۱۴ موبایل را یک بازی فوق‌العاده بدانیم و بتوانیم چشمان خود را بر روی نقاط ضعف آن ببندیم.

بررسی بازی بر اساس نسخۀ اندرویدی صورت گرفته است

FIFA 14 موبایل

اگر دوست دارید که یک بازی خوب فوتبالی را در سطح موبایلی تجربه کنید، فیفا ۱۴ موبایل تمام نیازهای شما را برآورده می‌کند. شاید کم و کاستی‌هایی داشته باشد؛ اما هیچ‌کدام از آنها به تجربۀ کلی بازی آسیبی نمی‌زنند و در نهایت می‌توانید از گیم‌پلی هیجان‌انگیز، گرافیک خوب، صداگذاری‌های بی‌نظیر و مودهای جذاب آن، لذت ببرید!

سید متین فقهی

نقاط قوت:

 • از لحاظ گیم‌پلی، فیزیک بازیکنان و هوش مصنوعی، بهترین بازی فوتبالی حال حاضر موبایل را به شما ارائه می‌دهد!
 • کریرمود بازی بسیار سرگرم‌کننده است
 • قرار دادن بهترین ساوندترک‌های فیفا ۱۴ کنسولی برای نسخۀ موبایل!
 • طراحی خوب ورزشگاه‌ها
 • صداگذاری هواداران و گزارشگر فوق‌العاده است
 • داشتن لایسنس کامل ۳۳ لیگ، ۶۰۰ تیم، ۱۶ هزار بازیکن، ۴۷ استادیوم و ۳۷ توپ!

نقاط ضعف:

 • قابلیت جلوگیری از آفساید که به طبیعی بودن بازی لطمه می‌زند و غیرفعال هم نمی‌شود!
 • کارکرد عجیب داوری؛ از تصمیمات اشتباه تا نبود در زمین!
 • چهرۀ بازیکنان ضعیف و نامتعارف طراحی شده است
 • سیستم کنترلر لمسی مشکلات زیادی دارد

امتیاز نهایی:

۸


دوست اسمارتینی!

 • نظرت دربارۀ بازی فیفا ۱۴ موبایل چیه؟ تا حالا تجربش کردی؟
 • نظرت راجب بررسی بازی‌های اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

بهترین اتچمنت اسلحه rus-79u در بازی call of duty mobile سید متین فقهی
نام قسمت بعدی بازی God of War هنوز مشخص نشده است – عرضه در سال ۲۰۲۲؟ – سید متین فقهی
چه اتفاقاتی می‌افتاد اگر نیمار بارسلونا را ترک نمی‌کرد؟ – سهیل کوهی اصفهانی
چه خوبه که هستی! – عطیه اسکندری