ساعاتی پیش پنجره نقل و انتقالاتی اروپا بسته شد. تابستان ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) بدون شک یکی از جذاب ترین تابستان های نقل و انتقالاتی اروپا بود و در آن انتقال های بزرگی رخ داد. حالا در این مطلب نگاهی به عملکرد بارسلونا در این تابستان داغ می اندازیم. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خرید های بارسلونا در تابستان ۲۰۱۹

فرانکی دی یانگ که پیوستنش به بارسلونا قبل از تابستان مشخص شده بود، پس از پشت سر گذاشتن فصلی فوق العاده در آژاکس با قراردادی پنج ساله به ارزش ۷۵ میلیون یورو و ۱۱ میلیون یورو متغیرات به بارسلونا پیوست. این انتقال موجب شد پس از سال ها رقیبی جدی برای سرخیو بوستکس در بارسلونا ظهور کند.

نتو گلر فصل گذشته والنسیا به بارسلونا پیوست تا در رقابت هایی مانند رقابت های کوپا دل ری درون دروازه بارسلونا قرار بگیرد. بارسلونا برای نتو ۲۶ میلیون یورو و ۹ میلیون یورو متغیرات پرداخت کرد.

پس از این که بارسلونا در خرید کوبو بازیکن جوان ژاپنی به رئال مادرید شکست خورد، به سراغ بازیکن دیگری رفت و تصمیم گرفت هیروکی آبه مهاجم تیم کاشیما ژاپن را با ۱.۱ میلیون یورو خریداری کند و ابتدا به تیم بارسلونا (ب) بفرستد. این مهاجم در سال ۲۰۱۸ به عنوان بهترین بازیکن جوان لیگ ژاپن انتخاب شد و به قهرمانی در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا رسید.

پس از عملکرد خوب موسی واگه سنگالی در تیم بارسلونا (ب) مسئولان بارسلونا تصمیم گرفتند این مدافع را به تیم اصلی بیاورند.

جونیور فیرپو دفاع چپ خلاق و دریبل زن تیم رئال بتیس با قراردادی ۵ ساله به بارسلونا پیوست تا در برخی از مسابقات جانشین آلبا باشد و استراحت کافی به دفاع چپ ثابت بارسلونا نیز برسد. بارسلونا برای این بازیکن ۱۸ میلیون یورو و ۱۲ میلیون یورو متغیرات پرداخت کرده و رقم فسخ قرارداد این بازیکن را ۲۰۰ میلیون یورو تعیین کرده است.

سال گذشته بارسلونا تا آخرین لحظات برای خرید آنتوان گریزمن مهاجم فرانسوی تیم اتلتیکو مادرید جنگید اما انتخاب این بازیکن ماندن در اتلتیکو بود. پس از عملکرد ضعیف کوتینیو و مصدومیت های دمبله، بارسلونا دوباره به دنبال خرید این بازیکن رفت و این بار تونست با جلب رضایت بازیکن و فعال کردن رقم فسخ قرارداد ۱۲۰ میلیون یورویی گریزمن، این بازیکن را به بارسلونا بیاره و شماره ۱۷ را بر تن او کند. از جمله نکات مثبت گریزمن ۲۸ ساله میشود به اینکه او میتواند به عنوان یک وینگر، هافبک هجومی و مهاجم نوک بازی کند اشاره کرد. گریزمن در بارسلونا ۱۷ میلیون یورو حقوق میگیرد که این رقم ۵ میلیون یورو کمتر از حقوقی هست که در اتلتیکو مادرید دریافت میکرد. نکته جالب در قرارداد گریزمن رقم فسخ ۸۰۰ میلیون یورویی او هست که نسبت به لیونل مسی فوق ستاره بارسلونا این رقم ۱۰۰ میلیون یورو بیشتر است.

فروش های بارسلونا در تابستان ۲۰۱۹

پس از خرید جونیور فیرپو دیگر جایی برای کوکوریا و میراندا دفاع چپ های جوان بارسلونا در باشگاه نمانده بود، اما بارسلونا که در مورد میراندا هنوز مردد بود، تصمیم گرفت او را به مدت دو فصل به شالکه آلمان قرض بدهد (در قرارداد میراندا هیچ بند خریدی ذکر نشده است). کوکوریا که پس از یک فصل حضور قرضی در ایبار به بارسلونا بازگشته بود باز هم باید باشگاه را ترک میکرد و تصمیم گرفت یک فصل دیگر هم به صورت قرضی در باشگاه ختافه اسپانیا توپ بزند (در قرارداد کوکوریا بند خرید اجباری به ارزش ۶ میلیون یورو وجود دارد).

جیسون موریو مدافعی که سال گذشته به صورت قرضی به بارسلونا پیوست نتوانست عملکرد خوبی به نمایش بگذارد و به سمپدوریا پیوست. کوین پرینس بواتنگ هم که گذشته ای مشابه موریو دارد به فیورنتینا پیوست.

سرجی سمپر که سابقه ۱۸ سال حضور در بارسلونا را داشت با سرنوشتی دردناک و غم انگیز مواجه شد و به باشگاه ویسل کوبه ژاپن پیوست تا شکستی بزرگ برای لاماسیا به وجود بیاید. توماس ورمائلن نیز پس از چند فصل حضور در بارسلونا پس از به پایان رسیدن قراردادش به ویسل کوبه پیوست.

آندره گومز که در سال ۲۰۱۷ به بارسلونا پیوسته بود، عملکرد افتضاحی از خود به جا گذاشت و اصلا رضایت هواداران و کادر بارسلونا را جذب نکرد. او فصل گذشته در اورتون به صورت قرضی بازی میکرد اما امسال این باشگاه انگلیسی با پرداخت ۲۵ میلیون یورو این بازیکن را خریداری کرد.

جاسپر سیلیسن دروازه بان دوم بارسلونا با این که عملکرد خوبی داشت با رقم ۳۵ میلیون یورو به والنسیا پیوست. علت اصلی ترک باشگاه توسط بازیکن نرسیدن فرصت کافی به او بود چون رقیبی سر سختی به نام تراشتگن داشت.

دنیس سوارز هافبک بیست و پنج ساله بارسلونا با ۱۳ میلیون یورو و ۳ میلیون یورو متغیرات به سلتاویگو پیوست. به نظر من مشکل اصلی این هافبک خلاق شباهت زیادی به مشکل سیلسن داشت. او هم اگر فرصت بیشتری برای بازی کردن پیدا می کرد، امروز یکی از بازیکنان فیکس بارسلونا بود.

رافینیا هافبک بدشانس و همیشه مصدوم بارسلونا با قراردادی قرضی راهی سلتاویگو شد. حقوق این بازیکن در این یکسال توسط سلتاویگو پرداخت میشود. با توجه به اتمام قرارداد رافینیا با بارسلونا، این بازیکن قبل از ملحق شدن به اردوی سلتاویگو یک سال دیگر نیز قراردادش را تمدید میکند.

مالکوم وینگر جوان برزیلی بارسلونا که در سال گذشته توسط بارسلونا از رم هایجک شده بود (هایجک شدن یعنی یک بازیکن در آستانه قرارداد با یک تیم باشد اما در لحظات آخر پای یه تیم دیگر وسط کشیده شود و نظر آن بازیکن را عوض کند). او با ۴۰ میلیون یورو و ۵ میلیون یورو متغیرات به باشگاه زنیت روسیه پیوست. سرنوشت مالکوم نیز شباهت زیادی به سرنوشت دنیس سوارز و سیلسن دارد.

گران ترین بازیکن تاریخ بارسلونا، در دسته بازیکنان ناموفق و منفور بارسلونا قرار گرفت! فیلیپ کوتینیو با قراردادی قرضی به ارزش بیست میلیون یورو به مدت یک فصل به بایرن مونیخ پیوست البته در قرار داد کوتینیو بند خرید اختیاری به ارزش ۱۲۰ میلیون یورو نیز وجود دارد، یعنی اگر سال آینده بایرن مونیخ خواهان خرید کوتینیو باشد بارسا نمیتواند جلوی بایرن را بگیرد. شاید این انتقال برای خیلی از هواداران بارسا خوشحال کننده نیز بود چون در فصل پیش کوتینیو نسبت به ۱۶۰ میلیون یورویی که بارسلونا برایش هزینه کرده بود عملکرد بسیار بدی از خود بجا گذاشت. اگر سال آینده این بازیکن توسط بایرن مونیخ خریداری بشود، بارسلونا فقط ۲۰ میلیون یورو ضرر میکند. اگر بایرن خواهان خرید او نباشد، شاید هیچ باشگاهی بیشتر ۱۰۰ میلیون یورو برای کوتینیو هزینه نکند.

سناریوی عجیب نیمار

نیمار بازیکنی که در این تابستان سر و صدای زیادی به پا کرده بود سر انجام در PSG باقی ماند. به گزارش اسمارتین پس از گذشت یک فصل از انتقال نیمار به پاریس شایعه ها راجب بازگشت او به بارسلونا آغاز شده بود. در تابستان ۲۰۱۸ شایعات راجب بازگشت نیمار به بارسلونا خیلی کم به گوش میخوردند اما امسال شایعات به اوج خود رسیده بودند و هر روز اخباری راجب نیمار توسط خبرنگار ها و رسانه های بزرگ منتشر می شد. در روز های ابتدایی نیمار به بارسلونا و رئال مادرید لینک شد. اما پس از قطعی شدن انتقال گریزمن و هازارد احتمال پیوستن نیمار به این دو باشگاه کم رنگ تر شده بود و این بازیکن توسط رسانه ها این بار به یوونتوس لینک شد. پس از مصدومیت های مهاجمان بارسلونا و رئال مادرید باز هم نیمار به این دو باشگاه لینک شد. مشخص بود که یوونتوس توان مالی و رئال مادرید محبوبیت لازم را برای نیمار ندارد و در چند روز آخر نقل و انتقالات فقط بارسلونا پای میز مذاکره با پاریس نشسته بود. به طور حتم بارسلونا و هواداران خواهان نیمار و نیمار دیوانه بازگشت به بارسلونا بود اما PSG تنها مانع این انتقال بود، چون پول زیادی در خواست کرده بود. به گفته برخی از رسانه ها PSG خواهان ۲۱۵ میلیون یورو و ۳ بازیکن از بارسلونا بود که قطعا بارسلونا زیر بار این پیشنهاد نمی رفت. سر انجام پرونده نیمار بسته شد و این بازیکن حداقل تا ژانویه ۲۰۲۰ در پاریس ماندگار شد. شاید در تابستان ۲۰۲۰ که رقم فسخ نیمار به ۱۷۰ میلیون یورو کاهش یافت بارسلونا دوباره به دنبال خرید او برود.

حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.