در ادامۀ برنامه‌های لاپورتا برای تمدید قرارداد بازیکنان جوان که پس از جدایی مسی با جدیت بیشتری انجام می‌شود، قرارداد آنسو فاتی نیز با بارسلونا تمدید شد. قرارداد جدید او با آبی و اناری‌ها، تا سال ۲۰۲۷ معتبر است. همچنین در قرارداد این ستارۀ جوان، بند فسخ یک میلیارد یورویی وجود دارد! فاتی یکی از بهترین استعدادهای حال حاضر دنیا به شمار می‌رود و هواداران بارسلونا، امیدهای زیادی به او دارند. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


قبل از خواندن این متن، سر زدن به مطلب تمدید قرارداد پدری با بارسلونا تا سال ۲۰۲۶ هم خالی از لطف نیست!

مروری بر دوران فوتبالی آنسو فاتی
مروری بر دوران فوتبالی آنسو فاتی

مروری بر دوران فوتبالی آنسو فاتی

آنسو فاتی، در سال ۲۰۱۳ به آکادمی لاماسیا پیوست و ماجراجویی خود را در بلوگرانا آغاز کرد. او پس شش سال حضور در لاماسیا و تیم‌های پایۀ بارسلونا، به تیم اصلی راه یافت. فاتی در فصل اول فعالیت حرفه‌ای خود، اعتماد ارنستو والورده را جذب و رکوردهای بسیاری را به نام خود جابه‌جا کرد؛ برای مثال با گلزنی در لالیگا، به عنوان جوان‌ترین گلزن تاریخ بارسلونا شناخته شد. همچنین فاتی در لیگ قهرمانان آن فصل، برای نبرد با اینتر، در ترکیب اصلی بارسلونا قرار گرفت. او در این دیدار، یکی از دو گل تیم خود را به ثمر رساند تا به جوان‌ترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا تبدیل شود.

پس از پیوستن کومان به بارسلونا، باشگاه به سوی جوان‌گرایی حرکت کرد. در نتیجه، فاتی فرصت بیشتری برای بازی کردن پیدا کرد. او در ابتدای فصل ۲۰۲۰/۲۱، تبدیل به یکی از مهره‌های ثابت تیم کومان در خط حمله شد و گل‌های مهم بسیاری را به ثمر رساند؛ اما پس از چند هفته، گرفتار یک مصدومیت سخت شد. مصدومیتی که فاتی را حدود یک سال، خانه‌نشین کرد. با این حال با شروع فصل جدید، فاتی نیز از مصدومیت بازگشت و تاکنون، چندین گل سرنوشت‌ساز را برای بارسلونا به ثمر رسانده است.

این ستارۀ جوان، به‌طور کلی در ۵۰ بازی برای بارسلونا به میدان رفته و ۱۵ گل را به ثمر رسانده است. همچنین او اولین جام دوران فوتبالی خود را با قهرمانی در کوپا دل ری ۲۰۲۱ بدست آورد.

فاتی در کشور گینه بیسائو به دنیا آمده و اصالت آفریقایی دارد؛ اما پس از درخشش در لالیگا، فدراسیون فوتبال اسپانیا فاتی را به بازی در تیم ملی این کشور دعوت کرد. او نیز این پیشنهاد را به سرعت پذیرفت و در سال ۲۰۲۰، اولین بازی ملی خود را انجام داد. او همچنین با گلزنی در برابر اوکراین، به جوان‌ترین گلزن تاریخ تیم ملی اسپانیا تبدیل شد.

آنسو فاتی؛ وارث جدید پیراهن شمارۀ ۱۰ بارسلونا!

پس از خداحافظی لیونل مسی از بارسلونا، بحث‌های بسیاری بر سر صاحب بعدی شمارۀ ۱۰ باشگاه به راه افتادند. شماره‌ای که در گذشته، متعلق به اساطیری مانند مارادونا، ریوالدو، رونالینیدو و مسی بوده و در کاتالونیا، بسیار خاص است. فاتی، پدری و کوتینیو بیشترین شانس را برای پوشیدن این پیراهن داشتند. حتی مدیریت این شماره را به آگوئرو، ستارۀ تازه وارد تیم نیز پیشنهاد داد؛ اما او حاضر به پوشیدن لباس دوست و هم‌وطن خود یعنی لیونل مسی نشد.

سرانجام با درخواست کاپیتان‌های باشگاه، شمارۀ ۱۰ به آنسو فاتی داده شد؛ اما پوشیدن این پیراهن خاص، علاوه‌بر این که مایۀ افتخار است، مسئولیت‌های بسیاری نیز به همراه دارد. به‌طوری که با شروع فصل جاری، فاتی به تنها امید این روزهای خط حملۀ بارسلونا تبدیل شده و انتظارهای هواداران از او، بالاتر رفته است. بنابراین، فاتی کار سختی را پیش رو خواهد داشت.

تمدید قرارداد آنسو فاتی با بارسلونا - با فاتی تا 2027!
تمدید قرارداد آنسو فاتی با بارسلونا – با فاتی تا ۲۰۲۷!

تمدید قرارداد آنسو فاتی با بارسلونا – با فاتی تا ۲۰۲۷!

قرارداد سابق فاتی با بارسلونا، تا پایان فصل ۲۰۲۱/۲۲ معتبر بود. در نتیجه، سران بارسلونا پس از تمدید قرارداد با پدری، به سرعت به سراغ تمدید با فاتی رفتند؛ اما مذاکرات در میان راه به مشکل خوردند. طبق ادعای رسانه‌ها، باشگاه‌هایی مانند منچسترسیتی، بایرن مونیخ و منچستریونایتد، چندین پیشنهاد وسوسه‌برانگیز را برای ستارۀ جوان بارسلونا ارسال کردند. مدیر برنامه‌های فاتی یعنی ژرژ مندس نیز، به دنبال جدایی این ستارۀ جوان از بارسای بحران‌زده بود.

با این همه حال، فاتی علاقۀ زیادی به ماندن در بارسلونا داشت و پیشنهادهای سایر تیم‌ها را رد کرد. بنابراین مذاکرات دوباره آغاز شدند و به خوبی پیش رفتند. سرانجام، قرارداد آنسو فاتی با بارسلونا تا سال ۲۰۲۷ تمدید شد. طبق ادعای رسانه‌ها، در قرارداد تازهٔ فاتی، بند فسخ یک میلیارد یورویی وجود دارد تا او نیز در کناری پدری، به گران‌ترین بازیکن تاریخ بارسلونا تبدیل شود.

نگاهی بر صحبت‌های فاتی در کنفرانس مطبوعاتی پس از تمدید قرارداد
نگاهی بر صحبت‌های فاتی در کنفرانس مطبوعاتی پس از تمدید قرارداد

نگاهی بر صحبت‌های فاتی در کنفرانس مطبوعاتی پس از تمدید قرارداد

در ادامه نگاهی بر مهم‌ترین صحبت‌های فاتی در کنفرانس مطبوعاتی پس از تمدید قرارداد خواهیم داشت:

«نیوکمپ یه ورزشگاه تاریخی هست و همیشه رویای بازی در اون رو داشتم.

من چندین پیشنهاد دیگه هم داشتم؛ ولی می‌خواستم هر طور که شده در بارسلونا بمونم و سال‌های زیادی رو برای این باشگاه بازی کنم.

از بعد تمدید قرارداد، احساس خوبی دارم؛ چون آرزو داشتم که سال‌های زیادی رو برای بارسلونا بازی کنم. من هر کاری برای این باشگاه و هواداران اون انجام می‌دم.

از هواداران و هم‌تیمی‌هایم، به‌خاطر همۀ حمایت‌هایی که از من کردن تشکر می‌کنم. الان حس می‌کنم که در بارسلونا محبوب شدم و از این بابت خیلی خوشحال هستم.

بازیکنان بزرگی مثل پویول، ژاوی، اینیستا و مسی از لاماسیا اومدند. من سعی می‌کنم که از این اساطیر یاد بگیرم و به نصیحت‌های اون‌ها گوش بدم.

هیچ‌کس نمی‌تونه همۀ کارهای مسی رو تکرار کنه؛ ولی من هنوز جوونم و می‌خوام پیشرفت کنم.

درسته که شمارۀ باشگاه ۱۰ قبلاً مال مسی و خیلی از ستاره‌های دیگه بوده؛ ولی من هم سعی می‌کنم روی فوتبالم تمرکز داشته باشم.

همیشه این رو می‌شنوم که هیچ‌کس مثل مسی، پویول، ژاوی و… نمی‌شه. بنابراین می‌خوام خودم باشم و داستان آنسو فاتی رو بنویسم.

ما بارسا هستیم و باید همۀ جام‌ها رو ببریم!»


جمع‌بندی

با وجود اینکه آنسو فاتی چندین پیشنهاد خوب مالی از تیم‌های بزرگ اروپایی داشت، در بارسلونای بحران‌زده ماند و به کار خود ادامه داد. او اکنون در میان هواداران این باشگاه، محبوبیت بسیاری دارد؛ اما نباید فراموش کند که برای اسطوره شدن، کار سختی پیش رو خواهد داشت. او در این مسیر، باید روز به روز پیشرفت کند و قدرت بدنی خود را بالاتر ببرد.

طبق گزارش‌ها، هدف بعدی لاپورتا برای تمدید قرارداد، گاوی است. این بازیکن جوان، در لیگ ملت‌های اروپا خوش درخشید و مورد تحسین رسانه‌ها و افرادی همچون ژاوی قرار گرفت.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ فاتی چیه؟ به‌نظرت می‌تونه جای مسی رو پر کنه؟
  • به‌نظرت تمدید قرارداد آنسو فاتی با بارسلونای بحران‌زده کار منطقی بود؟
  • نظرت دربارۀ مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

میمز: میم های خنده دار گیمینگ به زبان شیرین فارسی!سید متین فقهی
فصل اول انیمیشن قهرمانان فوتبال با زیرنویس اختصاصی اسمارتین [تماشا کنید] – سهیل کوهی اصفهانی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های سریال پیکی بلایندرز – Peaky Blinders – سهیل کوهی اصفهانی
رسمی: قرارداد پدری با بارسلونا تمدید شد – با پدری تا ۲۰۲۶! – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.