چند باری شاهد این اتفاق بوده‌ایم که طرفداران خوش‌ذوق و هنرمند دنیای ویدیوگیم، بازی‌های جدیدی را از مجموعه‌های موردعلاقۀ خود بسازند و همه را شگفت‌زده کنند؛ مانند یوتیوبری که تجربۀ فورتنایت بر روی پلی‌استیشن ۱ را ممکن کرده بود. با این حال، به تازگی یکی از طرفداران فیلم Batman 1989 آمده و بازی را از روی این فیلم ساخته که از نظر خیلی‌ها، در به تصویر کشیدن شخصیت بتمن، از برادران وارنر هم موفق‌تر بوده است! موضوعی که باعث خشم بسیار این استودیو و مانع انتشار این بازی شده است. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


ساخت یک بازی، کاری نیست که از دست هر کسی بربیاید. حتی استودیوهای بزرگ پردبدبه و کبکه هم گاهی بازی‌هایی می‌سازند که باعث ناامیدی طرفدارهایشان و شکست‌های بزرگ مالی می‌شوند؛ اما در این بین، تیم‌ها یا افراد مستقلی هستند که با ذوق و شوق فراوانی که نسبت به صنعت بازی‌سازی دارند، بازی‌هایی می‌سازند که باعث شگفت‌زده شدن مردم می‌شوند.

در همین راستا، به تازگی پسری خوش‌ذوق و با استعداد به نام عثمانی گومز که از طرفداران فیلم Batman 1989 به حساب می‌آید، آمده و مدت زیادی را بر روی ساخت یک بازی با اقتباسی از این فیلم صرف کرده است؛ آن هم به تنهایی! درنهایت نیز نسخهٔ دمو آن را با نام I Am Batman منتشر کرده و با موج عظیمی از واکنش‌های مثبت طرفداران مواجه شده است. پیشنهاد می‌کنم که ابتدا ویدیو منتشرشده از دمو این بازی را تماشا کنید و از گرافیک و گیم‌پلی فوق‌العادهٔ آن، لذت ببرید:

تماشای ویدیو در یوتیوب

همانطور که تماشا کردید، بازی که توسط یک نفره ساخته شده است، گاتهام سیتی، بتمن و دشمن محبوب او یعنی جوکر را به زیباترین شکل ممکن به تصویر می‌کشد. شما می‌توانید کنترل بتمن را از سوم شخص به اول شخص تغییر بدهید و به شکل دلخواه خود بازی را تجربه کنید. ماشین‌سواری بتمن هم در شهر پرجزئیات و زیبای گاتهام، یکی از بخش‌های جذاب این بازی به حساب می‌آید که می‌تواند با تعقیب و گریزهای جذاب در میان مرد خفاشی و دشمنانش همراه باشد. همچنین جالب است بدانید که این بازی با موتور بازی‌سازی آنریل انجین ساخته شده است.

اما با تمام این نکات مثبت و جذاب، I Am Batman یک بخش بسیار ناراحت‌کننده هم دارد؛ چراکه این بازی به احتمال فوق‌العاده زیادی، هیچ‌گاه قرار نیست که به انتشار برسد. درواقع استودیو برادران وارنر که یکی از صاحبان مجموعهٔ بتمن به حساب می‌آید، به شدت از توسعه و انتشار چنین بازی شاکی شده و حتی با گزارش کپی‌رایت به یوتیوب، ویدیوهای منتشرشده از آن را پاک کرده است. گومز هم که دمو بازی را از ابتدای ماه می در دسترس کاربران قرار داده بود، به‌خاطر ترس از به وجود آمدن مشکلات قانونی برای خود، آن را از دسترس خارج کرد و دیگر امکان دریافت و نصب آن وجود ندارد.

حرکت عجولانهٔ برادران وارنر، باعث ناراحتی بسیاری از طرفداران آنها شده است. به‌طوری که اگر بروید و نظرات زیر ویدیوهایی که دربارهٔ این بازی منتشر شده‌اند را بخوانید، با تیکه‌های طرفداران به برادران وارنر دربارهٔ این که تحمل ساخته شدن یک بازی خوب از بتمن را ندارند مواجه می‌شوید. آنها همچنین از این صحبت می‌کنند که فرد بااستعدادی مانند گومز، بهتر بلد است که بتمن واقعی و دلخواه طرفداران را به تصویر بکشد تا کسانی که مالکیت آن را در دست دارند!


جمع‌بندی

درست است که قانون کپی‌رایت ارزش بسیار زیادی دارد و باید با کسانی که آن را زیر پا می‌‌گذارند، برخورد شود؛ اما برادران وانر می‌توانستد رفتار بهتری با استعدادی مانند عثمانی گومز داشته باشند و حتی او را به سمت خود جذب کنند. او قطعاً چندین سال از زندگی خود را برای ساخت این بازی صرف کرده و حالا به‌خاطر رفتار مالک داستان و شخصیت محبوبش که از آن استفاده کرده، دل‌شکسته شده است.

مطمئناً خرید مالکیت این بازی و ادامه دادن ساخت آن به همراه گومز، کار سختی برای استودیویی به بزرگی برادران وانر نیست. با این حال، فعلاً آنها خشمگین هستند و با تصمیم عجولانهٔ خود، یک استعداد و دنیایی طرفدار را از خود دور کرده‌اند؛ اما گومز با انجام چنین کار بزرگی، ارزش خود را به دنیای ویدیوگیم اثبات کرد و بزودی شاهد درخواست‌های فعالیت در شرکت‌های بزرگ خواهد بود.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ شخصیت بتمن چیه؟
  • بازی I Am Batman رو دوست داشتی؟
  • به‌نظرت رفتار استودیو برادران وارنر درست بود؟
  • نظرت دربارۀ مطالب ویدیوگیم اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

رستگاری آرژانتین در خاک برزیل – مروری بر سرگذشت کوپا آمریکا در سال ۲۰۲۱سهیل کوهی اصفهانی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمه دفترچه مرگ – Death Note –  سید متین فقهی
چه اتفاقی می‌افتاد اگر باب اسفنجی یک انیمیشن سیاه و سفید بود؟! – سید متین فقهی
رسمی: بازی فیفا ۲۲ با پخش تریلری معرفی شد – تب فوتبال بازمی‌گردد؟! – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.