مهم‌ترین تفاوت انسان با سایر موجودات، قدرت عقل و حق انتخابه که باعث شده انسان به اشرف مخلوقات تبدیل بشه. اشرف مخلوقات ممکنه جوری رفتار و زندگی کنه که ارزش و جایگاهش از سایر موجودات بسیار پایین تر بیاد. برای خواندن ادامه این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


خدا به انسان قدرت تفکر و حق انتخاب و تصمیم گیری داد تا بتونه سرنوشت خودش را تعیین کنه. همین قدرت تفکر و حق انتخابه که باعث شده انسان ها تفاوت زیادی با هم دیگه داشته باشن. اگه تو به یه دسته گرگ نگاه کنی همشون خلق و خوی وحشی دارن و فقط دنبال شکار هستن. البته طبیعی هم هست، از یه گرگ نباید انتظار دیگه ای داشت. همه گرگا اینطوری آفریده شدن و غریزه وحشی دارن.

پس یه حیوان چون حق انتخاب نداره نمیتونه سبک زندگی خودش را تغییر بده ولی انسان چطور؟ اونم نمیتونه سبک زندگیش را تغییر بده؟ اون حتما باید مثل اطرافیانش زندگی کنه؟

زندگی کوتاه تر از اونیه که حتی فکرش را بکنیم. پس قدرشو بدونیم!
زندگی کوتاه تر از اونیه که حتی فکرش را بکنیم. پس قدرشو بدونیم!

دو راه متفاوت برای زندگی

خب حالا با توجه به این شرایط انسان دو تا راه داره که می‌تونه بین اون دو راه یکی را انتخاب کنه و سرنوشت خودش را تعیین کنه.

راه اول: بی توجهی به دنیا

راه اول اینه که انسان با تنبلی و غفلت زندگی خودش را تباه کنه و یا حتی دست به کار های غلط بزنه. با اطرافیانش بد اخلاقی کنه. بشینه یه گوشه و با خودش بگه این دنیای فانی، ارزش اهمیت دادن و تلاش کردن را نداره.

اما هنوز دیر نشده

اگه فکر می‌کنی تا حالا داشتی توی مسیر اشتباه حرکت می‌کردی و پشیمونی، هنوز دیر نشده! اولین قدم اینه که خودت قبول کنی تو این چند سال زندگیت داشتی اشتباه می‌کردی. پس با خودت صادق باش! وقتی اشتباهت را قبول کردی به خوندن این نوشته ادامه بده!

راه دوم: داشتن هدف و دلیل برای ادامه زندگی

راه دوم هم اینه که آدم سریع و گذرا به جهان اطراف خودش نگاه نکنه. یعنی بعد از دیدن هر چیزی را و قبل از انجام هر کاری، خوب دربارش فکر کنه.

فکر کردن باعث میشه که آدم با خودش بگه: من با یه هدفی تو این کره خاکی دارم زندگی می‌کنم و وجود دارم. اگه بخام تنبلی کنم، پس با یه مرده زیر خاک چندان تفاوتی ندارم!

پس باید قدر فرصتی را که دارم بدونم و از همین الان شروع به ساخت زندگیم کنم.

تفاوت یه آدم معمولی و یه اسطوره

آدم معمولی کسیه که بیشتر به فکر مادیات باشه. یعنی اگه تو صاحب یه شغل خوب و یه عالمه ثروت هم باشی، تهش یه آدم معمولی هستی. چون بجز اطرافیانت کسی تو را نمیشناسه و پس از مرگ دیگه هیچ‌کس تو را یادش نیست.

اما یه اسطوره با مادیات راضی نمیشه! اسطوره کسیه که کل عمرش با تلاش و زحمت بگذرونه و ثروت و تفریح کردن چندان براش مهم نباشه. جاودان بودن چیزیه که برا یه اسطوره اهمیت داره 🙂

شاید الان با خودت بگی: اسطوره بشم که چی بشه؟ جاودان بودن چه سودی برای من داره؟ اگه تو یه خانواده ثروتمند به دنیا میومدم هیچ مشکلی نداشتم.

ولی اینو بدون که پول همه چیز را نمی‌سازه.

بنظر من نتیجه زندگی یه نفر تو این دنیا به حس اون آدم موقع مرگش بستگی داره. فرض کن بعد از صد سال زندگی تو این کره خاکی بیفتی رو یه تخت و مشغول سپری کردن آخرین لحظات عمرت باشی؛ تو این زمان اگه ثروتمند ترین فرد دنیا هم باشی، نمی‌تونی ازش استفاده کنی تا احساس رضایت و سربلندی بهت دست بده.

در ضمن اگه تو این دنیا بد اخلاقی کرده باشی و هیچ دوست و خانواده‌ای نداشته باشی، هیچ‌کس نیس که دستت را بگیره و بهت دلگرمی بده! تو آخرین لحظات زندگی حس این که الان کلی آدم بخاطر تو نگران و ناراحت هستن، آدمو خوشحال میکنه 🙂

زنده بودن پس از مرگ

میدونی اون آدمایی که نگرانت هستن کیان؟ کسایی که همیشه کنارت بودن. کسایی که حال خوب یا بدشون در دست تو بوده. کسایی که طرفدارت بودن و با کارایی که انجام میدادی اونا را سرگرم می کردی. بعد از مرگت هم هیچ وقت از ذهنشون پاک نمیشی و اسمت همیشه روی زبوناس.

به قول سعدی:

نام نیکو گر بماند ز آدمی        به کزو ماند سرای زرنگار

با شنیدن نام مهران مدیری به یاد چه چیزی می‌افتید؟ سریال برره یا پاورچین؟ یا شایدم دورهمی؟
با شنیدن نام مهران مدیری به یاد چه چیزی می‌افتید؟ سریال برره یا پاورچین؟ یا شایدم دورهمی؟

چطوری می‌تونم تبدیل به یه اسطوره بشم؟

به طور کلی کسی که بتونه با هر کاری به مردم احساس شادی یا اطلاعاتی را ارائه کنه، اسطوره هست. نمونه این افراد در اطراف ما زیاد هست. اگه بخوام کسی را اسم ببرم میتونم از استاد مهران مدیری یاد کنم. کسی که با شنیدن نامش، به یاد لحظاتی میفتیم که کنار اعضای خونوادمون پای سریالاش از ته دل می‌خندیدیم.

همچنین مدیری در سالیان اخیر علاوه بر کار های طنز، ما را از مسائل مختلف جامعه آگاه و باخبر کرده. بدون شک مهران مدیری یکی از بزرگ ترین اسطوره‌های تاریخ ایران است.

پس حالا فهمیدی همه چیز در دست توعه؟ فهمیدی که هم می‌تونی یه گوشه بشینی و گذر عمر را فقط ببینی و هم می‌تونی هم از گذر عمر نهایت استفاده را ببری؟ فهمیدی که می‌تونی با تلاش بی‌وقفه و اعتماد به نفس، از خودت یه اسطوره جاودان بسازی؟

دوست اسمارتینی

  • چه آدمای دیگه ای را میشناسی که باعث شادی یا آگاه شدن مردم شدن؟
  • خاطره جالبی از سریال های مهران مدیری داری؟ حتما برای ما بنویسش ?
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو میخونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و میخای نوشتن را تجربه کنی؟ پس به بخش مطالب ارسالی برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می کنیم 🙂
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

بازم تابستون اومد، آفتاب رو ایوون اومد – آتنا مهرانفر
مگه مهمه چطوری بخندی؟! – سیده سدنا موسوی
بالاخره غرور خوبه یا نه؟! – سهیل کوهی اصفهانی