زمانی که در حال تجربهٔ یک بازی ویدیویی داستان‌محور هستیم، انتظار داریم که سازندگان یک روند خوب و یا بد را برای شخصیت اصلی آن تعیین کرده باشند که ما به عنوان بازیکن، صرفاً وظیفهٔ پیش‌برد آن را داریم. با این همه حال، رد دد ردمپشن ۲ که انقلابی عظیم را در دنیای بازی‌های ویدیویی به‌پا کرد، توانست این مکانیزم همیشگی را نیز با خلق کردن سیستم شرافت تغییر دهد. سیستمی که در آن، شما با کارهای مختلفی که انجام می‌دهید، انتخاب می‌کنید که شخصیت اصلی انسان خوبی باشد یا نه و در پی آن، نتایج کاملاً مهم و واقع‌گرایانه‌ای را در طول بازی دریافت کنید. حالا ما در این مطلب، می‌خواهیم هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید را برای شما بیان کنیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


عرضهٔ بازی رد دد ردمپشن ۲ در سال ۲۰۱۸، یکی از بزرگترین اتفاقاتی بود که در دنیای بازی‌های ویدیویی رقم خورد. این اثر راک‌ستار، هر منتقد کوچک و بزرگی را به ستایش واداشت و بازیکنان را، غرق در یک تجربهٔ خارق‌العاده کرد. البته داستان رد دد ردمپشن ۲، در همان سال به پایان نرسید و هنوز که هنوز است، زمانی که بازی‌های تازه را به آن مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که راک‌ستار اثری را خلق کرده که مشخصاً چند نسل از تمام رقبای خود جلوتر است. این بازی فوق‌العاده، نه‌تنها از لحاظ گرافیکی و داستانی یک اثر بی‌نقص است، بلکه مکانیزم‌هایی را در خود جای داده که هنوز نیز نمونه‌اش را در بازی‌های دیگر ندیده‌ایم.

والپیپر آرتور مورگان و جان مارستون

یکی از این مکانیزم‌ها که توانست سبک تازه‌ای از روایت و پیش‌برد داستان در یک بازی را به تصویر بکشد، سیستم شرافت یا همان “Honor” است. با وجود این سیستم، شما دیگر نمی‌توانید هر کاری که دوست دارید را در حین بازی انجام بدهید؛ دقیقاً مانند دنیای واقعی! برای مثال همهٔ ما زمان تجربهٔ بازی GTA، بدون توجه به معیارهای اخلاقی دست به انجام کارهایی اشتباه و جنایت‌کارانه می‌زنیم و در عین حال، از سوی بازی مجازات نمی‌شویم. با این حال سیستم شرافت در بازی رد دد ردمپشن ۲، گوش بازیکنان را حسابی می‌کشد و آنها را وادار می‌کند که از بین خوب یا بد بودن، یکی را انتخاب کنند!

تاثیر این سیستم در بازی رد دد ردمپشن ۲ تا حدی زیاد است که می‌تواند باعث تغییر دیالوگ‌ها، رفتار NPCها با شما، کات‌سین‌های سینمایی، آیتم‌های در دسترس، جزئیات مهمی از روایت داستان و موارد بسیار دیگری بشود. بنابراین نکته می‌توان فهمید که شما برای تجربۀ بازی، باید خود را با سیستم شرافت وفق دهید و دقیقاً تصمیم خود را بگیرید که دوست دارید چه تجربه‌ای داشته باشید. در همین راستا، به کمک ادامۀ این مطلب می‌توانید اطلاعات کاملی را از این سیستم بدست بیاورید.

هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید - اطلاعات اولیه
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – اطلاعات اولیه

اطلاعات اولیه دربارۀ سیستم شرافت

قبل از هر چیز، بیایید با اطلاعات اولیۀ این سیستم آشنا شویم. ابتدا، برای اینکه بتوانید سطح شرافت خود را ببینید و آن را ارزیابی کنید، باید بر روی دکمۀ جهت پایین کلیک کنید. پس از انجام این کار، یک نوار به شما نشان داده می‌شود که یک طرف آن سفید رنگ و طرف دیگرش، قرمز رنگ است. اگر آیکون شخصیت در سمت راست و یا همان بخش سفید رنگ قرار داشته باشد، یعنی شما شخصیت شرافت‌مندانه و خوبی داشته‌اید و از مزایای خاصی در بازی برخوردار خواهید بود؛ اما اگر آیکون شخصیت در سمت چپ و یا همان بخش قرمز رنگ قرار داشته باشد، یعنی شما شخصیت جاهل و بدی داشته‌اید و با مشکلات خاصی در بازی مواجه خواهید شد.

نوار شرافت
نوار شرافت

سطح شرافتی که بر روی نوار برای شما نشان داده می‌شود، یک معیار ارزیابی عددی دارد که از ۸+ تا ۸- تعریف می‌شود. در واقع شما با انجام دادن یک کار خوب یا بد، باعث کم و زیاد شدن این عدد و سطح شرافت خود می‌شوید. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که هر کار خاصی، به یک اندازه امتیاز مثبت و یا منفی دارد و دقیقاً مانند دنیای واقعی، یک کار خوب کوچک نمی‌تواند شما را تبدیل به انسانی خوب کند و باید در طول زندگی و به مرور زمان، خوب بودن خود را اثبات کنید. همچنین کاری که شما بالاجبار در یک ماموریت اصلی یا فرعی انجام می‌دهید، شامل سیستم شرافت نمی‌شود. این یعنی بازی تنها شما را به‌خاطر کاری که انجام دادن یا ندادن آن دست خود شماست‌، مجازات می‌کند.

در نهایت نیز قرار داشتن سطح شرافت شما در هر یک از سطوح عددی مثبت، امتیازات خاصی را برایتان در پی خواهد داشت که در ادامه آنها را ذکر می‌کنیم:

 • سطح اول: هنگام جمع‌آوری آیتم‌های اجساد، چیزهای ارزشمند بیشتری را پیدا خواهید کرد.
 • سطح دوم: تمام مغازه‌های بازی تخفیفی ۱۰ درصدی را برای اجناسی که قصد خرید آنها را دارید در نظر خواهند گرفت.
 • سطح سوم: لباس‌های تازه‌ای برایتان در دسترس قرار می‌گیرند.
 • سطح چهارم: ماموریت انتخابی “Do Not Seek Absolution” در چپتر ششم بازی برایتان در دسترس قرار می‌گیرد.
 • سطح پنجم: تمام مغازه‌های بازی تخفیفی ۲۵ درصدی را برای اجناسی که قصد خرید آنها را دارید در نظر خواهند گرفت.
 • سطح ششم: ست‌های لباس تازه‌ای برایتان در دسترس قرار می‌گیرند.
 • سطح هفتم: تمام مغازه‌های بازی تخفیفی ۵۰ درصدی را برای اجناسی که قصد خرید آنها را دارید در نظر خواهند گرفت.
 • سطح هشتم: مزیت خاصی در دسترس شما قرار نمی‌گیرد؛ اما تبدیل به شرافت‌مندترین کابوی غرب وحشی می‌شوید!

حالا که با اطلاعات اولیۀ این سیستم آشنا شدید، می‌توانیم به سراغ روش‌های مختلفی که به کمک آنها می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید برویم.

هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید - روش‌های بالا بردن سطح شرافت
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – روش‌های بالا بردن سطح شرافت

روش‌های بالا بردن سطح شرافت

روش‌های بالا بردن سطح شرافت، به دو بخش تقسیم می‌شوند؛ یکی تصمیماتی که در طی ماموریت‌های اصلی و فرعی می‌گیرید و دیگری، کارهای روزمره که هر زمانی می‌توانید آنها را انجام بدهید. در ادامه به هر یک از این دو بخش به‌طور جداگانه می‌پردازیم.

بالا بردن سطح شرافت به کمک تصمیماتی در طی ماموریت‌ها

 • ماموریت “Polite Society, Valentine Style” در چپتر دوم بازی: آرام کردن اسب فراری و بازگرداندن آن به صاحبش، نجات دادن شاهد فراری که از صخره آویزان شده و بازگرداندن اسب دزدی برای تعقیب شاهد فراری به صاحبش
 • ماموریت “We Loved Once and True – III” در چپتر دوم بازی: قبول کردن درخواست مری برای نجات برادرش یعنی جیمی و به اتمام رساندن ماموریت
 • ماموریت “Sodom? Back to Gomorrah” در چپتر سوم بازی: باز کردن صندوق‌های پول با سوزن و منفجر نکردن آنها
 • ماموریت “Fatherhood and Other Dreams” در چپتر چهارم بازی: قبول کردن درخواست مری برای بازگرداندن سنجاق سینه، خرید آن و بازگرداندنش بدون خشونت
 • ماموریت “Brothers and Sisters, One and All” در چپتر چهارم بازی: برداشتن صلیبی که پسربچه بر روی زمین انداخته و بازگرداندن آن به راهبه
 • ماموریت “A Rage Unleashed” در چپتر ششم بازی: قبول کردن درخواست رین فالز
 • ماموریت “Archeology for Beginners” در چپتر ششم بازی: قبول کردن درخواست کمک مونروئی در طول گفتگو با او
 • ماموریت “Mrs. Sadie Adler, Widow” در چپتر ششم بازی: قبول کردن ماموریت سیدی و کمک کردن به او
 • ماموریت “Do Not Seek Absolution” در چپتر ششم بازی: کمک کردن به آرچی و ادیث
 • ماموریت “The Course of True Love IV/V” در چپتر ششم بازی: رساندن زن به پیش همسرش در قطار و قبول نکردن جواهرات او به عنوان مزد
 • ماموریت “Red Dead Redemption” در چپتر ششم بازی: کمک کردن به جان مارستون
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید - روش‌های بالا بردن سطح شرافت
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – روش‌های بالا بردن سطح شرافت

بالا بردن سطح شرافت به کمک کارهای روزمره

 • اهدای کمک‌های مالی به صندوق کمپ: در هنگام آغاز چپتر دوم بازی، داچ از تمام اعضای کمپ درخواست می‌کند که بخشی از درآمد خود را، به صندوق کمپ که در کنار چادرش قرار دارد اهدا کنند. او نیز به کمک پول‌های جمع‌شده، به توسعۀ کمپ و افزایش امکانات آن می‌پردازد. در همین راستا، شما نیز با اهدا کردن کمک‌های مالی و یا جواهرات و چیزهای ارزشمند به این صندوق، می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
 • احوال‌پرسی کردن با مردم: با صحبت کردن و پرسیدن حال و احوال مردم اطراف خود، می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
 • تحویل مجرمان به قانون: با دستگیر کردن و تحویل دادن افراد مجرمی که تصویر آنها بر روی دفتر کلانتر هر شهر نصب شده، می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید - نکشتن رقیبان در دوئل
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – نکشتن رقیبان در دوئل
 • نکشتن رقیبان در دوئل: با نکشتن رقیبان خود در هنگام انجام دوئل‌ها و شلیک کردن به تفنگ و یا دست آنها، می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
 • رسیدگی به امور کمپ: هر روز که از خواب بیدار می‌شوید، یک‌سری از امور روزانۀ کمپ مانند پر کردن سطل آب، شکستن هیزم‌ها، غذا دادن به اسب‌ها و… هستند که انجام دادن آنها در دستور کار شماست. همچنین زمانی که در کمپ هستید، بعضی از اعضا از شما درخواست می‌کنند که یک چیز خاصی را برای آنها پیدا و یا در انجام یک ماموریت فرعی، به آنها کمک کنید. با انجام تمام این کارها می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
 • پرداخت بدهی جرایم: پس از مرتکب شدن جرمی خاص و تحت تعقیب گرفتن توسط کلانتر شهر، با گشت و گذار در آن منطقه تحت تعقیب ماموران پلیس قرار می‌گیرید و نمی‌توانید ماموریت‌های قرار گرفته در آنجا را انجام دهید. در همین راستا، با رفتن به پست‌خانه و پرداخت بدهی جرایم خود، نه‌تنها مشکل تحت تعقیب قرار گرفتن و بسته شدن ماموریت‌هایتان حل می‌شود، بلکه حتی می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
دیالوگ های رد دد 2 - آرتور مورگان
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – بازگرداندن ماهی‌ها به آب
 • بازگرداندن ماهی‌ها به آب: با بازگرداندن ماهی که تازه از آب گرفته‌اید، می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
 • نکشتن ماموران پلیس هنگام تعقیب و گریز: با نکشتن ماموران پلیس و در عوض پنهان شدن و یا تسلیم شدن در هنگامی که به دنبال شما هستند، می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
 • انجام ماموریت‌های تصادفی: دنیای پویای بازی، این فرصت را به شما می‌دهد که در هر گوشه و کنار آن، بتوانید کاری را برای انجام دادن پیدا کنید؛ برای مثال ممکن است زمانی که در حال سواری با اسب خود برای رسیدن به یک منطقه هستید، فردی از شما درخواست کمک کند که می‌تواند شامل پیدا کردن اسب فراری، کمک برای درمان زخم، آدرس‌دهی و مواردی از این قبیل باشد. شما نیز با انجام این ماموریت‌های تصادفی بی‌شمار، به مردمان زیادی کمک کرده و می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید - مراقبت کردن از اسب
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – مراقبت کردن از اسب
 • مراقبت کردن از اسب: با مهربانی کردن و مراقبت از اسب‌تان، نه‌تنها می‌توانید وفاداری آن را نسبت به خود بیشتر کنید، بلکه حتی می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.
 • شکار موش‌ها: با از بین بردن موش‌ها در سطح شهر، باعث کمتر شدن رواج بیماری‌ها خواهید شد و می‌توانید سطح شرافت خود را بالا ببرید.

حالا که با روش‌های بالا بردن سطح شرافت نیز آشنا شدید، کافی است نگاهی کوتاه به اصلی‌ترین کارهایی که باعث می‌شوند سطح شرافت شما کاهش پیدا کنند بیندازیم.

هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید - آفت‌های سطح شرافت
هر آنچه که باید دربارهٔ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ بدانید – آفت‌های سطح شرافت

آفت‌های سطح شرافت

 • گرفتن تصمیمات بی‌رحمانه و ناجوانمردانه در طی ماموریت‌ها (نبخشیدن افراد، ترجیح پول به انسانیت، کمک نکردن و…)
 • آسیب رساندن به مردم عادی و ماموران پلیس و یا کشتن آنها
 • کشتن حیوانات با چندین تیر (در صورتی که تنها با یک تیر کشته می‌شدند)
 • به سرقت بردن اجناس فروشگاه‌ها و یا اموال مردم
 • شکار کردن حیوانات اهلی مانند گاو، سگ، گوسفند و…
 • حمله کردن به قطار یا کالسکه و سرقت از آن
 • دزدیدن اسب‌ها از صاحب آنها
 • رها کردن لاشهٔ حیوانات وحشی در طبیعت

به‌طور کلی، ما پیشنهاد می‌کنیم از انجام کارهای ذکر شده که باعث افت سطح شرافت می‌شوند، خودداری کنید؛ اما اگر می‌خواهید تبدیل به یک کابوی بد و خشن شوید و دنیای رد دد ردمپشن ۲ را از دید تاریک شخصیتتان ببینید، خیلی هم بد نیست که بخش زیادی از تمرکزتان را بر روی این کارها بگذارید. با این حال باز هم، از یک کابوی باابهت مانند آرتور مورگان بعید است که شرافت‌مند نباشد!


جمع‌بندی

امیدواریم که این متن برایتان مفید واقع شده باشد و اطلاعات مورد نیازتان را به‌دست آورده باشید. فراموش نکنید که وقتی پا به جهان اثری مانند رد دد ردمپشن ۲ می‌گذارید، طبیعی است که با چالش‌ها و مکانیزم‌های تازه‌ای مانند سیستم شرافت روبرو شوید؛ اما کار را برای خود سخت نکنید! اگر با دقت به اطلاعاتی که دربارهٔ این سیستم، راه‌های بالا بردن سطح آن و جلوگیری از افتش بیان کردیم توجه کنید، نه‌تنها با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد، بلکه تجربهٔ بسیار جالب و دلپذیری خواهید داشت و به روش تازه‌ای، از یک بازی لذت خواهید برد.

پیشنهاد ویژه: در انتها، اگر بازی رد دد ردمپشن ۲ را تمام کرده و از آن لذت برده‌اید، کم‌لطفی است اگر به تماشای این ویدیو ننشینید!

دوست اسمارتینی!

 • نظرت دربارۀ سیستم شرافت رد دد ردمپشن ۲ چیه؟
 • بازی رد دد ردمپشن ۲ رو تجربه کردی؟ نظرت درباره‌ش چیه؟
 • نظرت دربارۀ مقالات بازی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن توی حوزهٔ سرگرمی رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

فصل دوم انیمیشن قهرمانان فوتبال با زیرنویس اختصاصی اسمارتین [تماشا کنید]سهیل کوهی اصفهانی
جدید ترین کاریکاتور های فوتبالی رسانه‌های معتبر دنیا – هفتهٔ سوم اسفند ماه ۱۴۰۰ – سید متین فقهی
والپیپردونی: بهترین والپیپر های سری بازی خدای جنگ – God of War – سید متین فقهی
ساخت کالاف دیوتی وارزون موبایل تایید شد – شوتر موبایلی جدید اکتیویژن – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.