همیشه هکرهای زیادی در کمین حمله به شرکت‌های بزرگ در صنایع مختلف هستند. یکی از این صنایع که هک در آن بسیار می‌تواند سودبخش باشد، صنعت ویدیوگیم است. چندین ماه پیش بود که سی دی پراجکت رد، سازندۀ بازی سایبرپانک ۲۰۷۷، مورد حملۀ هکرها قرار گرفت و اطلاعات زیادی از آن ربوده شد. حالا هم الکترونیک آرتز قربانی جدید این هکرها شده و داده‌های زیادی از جمله سورس کدهای بازی فیفا ۲۱ از آن دزدیده شده‌اند. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


الکترونیک آرتز در حال آماده شدن برای عرضۀ بازی‌های جدید خود است؛ برای نمونه مدتی پیش بود که تریلر معرفی بازی بتلفیلد ۲۰۴۲ پخش و تاریخ عرضۀ آن هم در ۳۰ مهر اعلام شد. احتمالاً چیز زیادی هم به معرفی نسخۀ جدید سری بازی‌های فوتبالی الکترونیک آرتز یعنی فیفا ۲۲ نمانده است. با این همه حال در چنین زمانی، یک گروه هکری به سرورهای این شرکت دستبرد زده و داده‌های زیاد و مهمی را دزدیده‌اند.

فروش داده‌های دزدیده شده از فیفا 21 در بازار آزاد
فروش داده‌های دزدیده شده از فیفا ۲۱ در بازار آزاد

طبق گفته‌های الکترونیک آرتز، این داده‌ها شامل سورس کدهای فیفا ۲۱ و بخش‌های کمی از موتور بازی‌سازی فراس‌بایت می‌شوند. همچنین لازم به ذکر است که حجم کلی این داده‌ها به ۷۸۰ گیگ می‌رسد و هکرها در حال فروش آنها هستند! البته همین که چیزی از اطلاعات کاربران دزدیده نشده است، جای شکر بسیاری دارد.

EA در این باره می‌گوید:

«ما در حال بررسی نفوذ هکرها به سرورهایمان هستیم. در این حملۀ سایبری، مقدار محدودی از سورس کدهای چند بازی و ابزارهای توسعه از ما دزدیده شده است.»

این‌طور که به‌نظر می‌رسد، الکترونیک آرتز سعی به آرام نگه‌داشتن جو دارد؛ چراکه همانطور که کمی قبل‌تر گفتم، مقدار داده‌های سرقت شده به ۷۸۰ گیگ می‌رسد و با عبارت «مقدار محدودی» که این شرکت در صحبت‌های خود از آن استفاده می‌کند، مخالفت بسیاری دارد. همچنین در سرتیتر بخش فروش این داده‌ها، هکرها از عبارت «FIFA 21 full source code and tools» استفاده کرده‌اند.


و اما در مجموع این اتفاق نشان می‌دهد که حتی بزرگترین شرکت‌ها هم ممکن است به سادگی مورد حملۀ هکرها قرار بگیرند و اطلاعات محرمانۀ خود را از دست بدهند. همین حالا هکرها در حال فروش داده‌های بازی فیفا ۲۱ با بالاترین قیمت در بازار آزاد هستند و اگر شرکت‌های رقیب به آنها دسترسی پیدا کنند، ممکن است مشکلات زیادی برای الکترونیک آرتز درست شود. به همین دلیل است که شرکت‌‌های بزرگ، باید بیشتر به فکر امنیت سایبری خود باشند و از اطلاعات محرمانۀ خود، به خوبی مراقبت کنند. امیدواریم که الکترونیک آرتز هم بتواند این مشکل را حل کند و برای دفعات بعدی، اقداماتی را برای مقابله با هکرها انجام دهد.


دوست اسمارتینی!

  • به نظرت بعد از این حمله چه اتفاقی برای الکترونیک آرتز می‌افته؟
  • به نظرت کدهای دزدیده‌شدۀ فیفا می‌تونن مشکل‌ساز باشن؟
  • نظرت راجب مطالب ویدیوگیم اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

دزدی بزرگ پاری‌سن‌ژرمن از بارسلونا – جورجینیو واینالدوم به پاری‌سن‌ژرمن پیوستسهیل کوهی اصفهانی
بهترین گل‌های لیگ قهرمانان اروپا فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ – گل مهدی طارمی به چلسی در مقام بهترین گل تورنمنت! – سهیل کوهی اصفهانی
رسمی: بازی Battlefield 2042 با پخش تریلری معرفی شد – سید متین فقهی
نسخه جدید Call of Duty Mobile ساخته می‌شود – کالاف دیوتی وارزون در راه موبایل؟ – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.