سال ۲۰۲۰ سال خیلی عجیبی است! کسی فکرش را هم نمی‌کرد که یک روز جهان با چنین شرایطی دست و پنجه نرم کند. قطعا ویروس کرونا تاثیر زیادی بر صنعت‌ها و فعالیت‌های مختلف دنیا گذاشت. بازی‌های رایانه‌ای، سینما و تلوزیون، کسب و کار‌ها و یکی مهم‌ترین صنعت‌ها که بر اثر کرونا دچار تحولات زیادی شد، فوتبال بود. من می‌خواهم در این مطلب مروری بر این تحولات داشته باشم و تاثیر کرونا در فوتبال را بررسی کنم. برای خواندن ادامه این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


تاثیرات منفی کرونا در فوتبال

تعطیلی لیگ‌ها و تورنمنت‌های مهم در سراسر دنیا، با پس‌آمد‌های زیادی همراه بود و اغلب تاثیرات منفی زیادی در فوتبال، باشگاه‌ها، طرفدارن، بازیکنان و.. داشت و خواهد داشت!

تاثیرات کرونا در باشگاه‌ها
تاثیرات کرونا در باشگاه‌ها

تاثیرات کرونا در باشگاه‌ها

در روز‌هایی که کرونا رشد زیادی پیدا نکرده بود و لیگ‌ها را به تعطیلی نکشانده بود، معمولا مسابقات بدون حضور تماشاگران برگذار می‌شدند. عدم حضور تماشاگر علاوه بر تاثیر منفی بر جو فوتبال، مشکلات اقتصادی بزرگی برای باشگاه‌ها به وجود آورده بود. هر باشگاه پر طرفداری حداقل یکبار در هفته دیداری برگذار می‌کرد و با پر شدن سکو‌های ورزشگاه، در آمد خوبی از راه فروش بلیط بدست می‌آورد.

انواع مشکلات کوچک و بزرگ!

با این حال فروش بلیط تنها بخش کوچکی از درآمد های یک باشگاه است! به عنوان مثال در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، هر باشگاه به ازای هر پله صعود، مبلغی از یوفا دریافت می‌کرد یا هر باشگاه نسبت به رتبه‌ای که در لیگ داخلی کسب می‌کرد پاداش و مزایایی از سوی سازمان لیگ می‌گرفت.

دادن دستمزد بدون داشتن درآمد

با وجود همه این شرایط و توقف ناگهانی درآمد‌ها، باشگاه موظف است که دستمزد بازیکنان و تمامی کادر خود را به طور تمام و کمال پرداخت کند.

برای این اتفاق اسمی جز فاجعه نمی‌توان گذاشت و می‌توان آن را بزرگترین تاثیر کرونا در فوتبال دانست!

البته بازیکنان و کادر بسیاری از باشگاه‌ها با درک شرایط مالی باشگاه، درصدی از دستمزد خود را دریافت نکردند و با این حرکت خوب، کمک بزرگی به باشگاه خود کردند.

تاثیرات کرونا در بازیکنان
تاثیرات کرونا در بازیکنان

تاثیرات کرونا در بازیکنان

شیوع ویروس کرونا برای برخی از بازیکنان جنبه مثبت و برای دیگر بازیکنان جنبه منفی داشت. بازیکنانی که گریبان‌گیر مصدومیت طولانی بودند و یک فصل را از دست داده بودند، بزودی به اردو باشگاه خود باز خواهند گشت.

فرصتی خوب برای بازیکنان مصدوم

برای مثال لوییز سوارز به طور تقریبی تمامی فصل را از دست داده بود ولی در روز‌های کرونایی به ریکاوری پرداخت و اکنون آماده بازی کردن است! علاوه بر سوارز نام ستاره های بزرگی در این لیست دیده می‌شود که هم اکنون در تمرین های گروهی تیم‌های خود شرکت می‌کنند.

کمتر شدن آمادگی بدنی بازیکنان

اما اگر از بازیکنان مصدوم بگذریم، شیوع کرونا خبر بسیار بدی برای سایر بازیکنان بود. کرونا از آمادگی بدنی بازیکنان کاست. قطعا پس از شروع مجدد لیگ‌ها، کیفیت بیشتر بازیکنان با افت محسوسی مواجه و بر شمار مصدومان باشگاه‌ها افزوده خواهد شد.

از دست رفتن استعداد های جوان!

کسانی که بیشترین آسیب را از کرونا دیدند، بازیکنان و استعداد‌های جوان بودند. استعداد‌هایی مثل ارلینگ هالند، جیدون سانچو، آنسو فاتی و… که در حال پختگی بودند؛ حالا پس از شروع مجدد همه رقابت‌ها، مشخص نیست که ستاره‌های تازه وارد می توانند بر روند صعودی خود ادامه دهند یا خیر.

تاثیرات کرونا در هواداران
تاثیرات کرونا در هواداران

تاثیرات کرونا در هواداران

تعطیلی لیگ‌ها خبری شوکه کننده و غم‌انگیز برای عاشقان مستطیل سبز بود. طرفدارانی که قرار بود قرنطینه خانگی را بدون فوتبال بگذرانند.

درد و دل های یک طرفدار!

شاید به عنوان یه طرفدار بتونم نقد بهتری از تاثیر کرونا در فوتبال و هواداران داشته باشم.

روز های اولی که کرونا بر سر زبون‌ها افتاده بود و همینطور داشت بیشتر و بیشتر میشد، احساس خوبی داشتم! با خودم می گفتم که دیگه خبری از درس و کار نیست و می تونم کل روز را کنار خونواده و با خوبی سپری کنم؛ اما کم کم فهمیدم که قرنطینه اصلا اینطوری نیست.

عید شده بود و هیچ خبری از مهمونی نبود!

هیچ خبری از بیرون رفتن و تفریح نبود!

هیچ خبری از فست‌فود نبود!

و از همه بدتر هیچ خبری از فوتبال نبود!

شنبه ها میومدن و می‌رفتن ولی خبری از فوتبال نبود!

خبری از جادوی مسی، خستگی ناپذیری رونالدو، رقابت های فشرده در لیگ ها، چمپیونزلیگ و… نبود!

لعنت بر کرونا که تونست فوتبال را متوقف کنه ولی گذر عمر اسطوره ها را نه!

اسطوره هایی مثل مسی و رونالدو که به بازنشستگی نزدیکن و یه فصل فوتبالشون اینطور هدر رفت…

تاثیرات کرونا در نقل و انتقالات

انتقال نیمار با رقم هنگفت ۲۲۲ میلیون یورو از بارسلونا به پاری‌ سن ‌ژرمن، تاثیر زیادی بر تمامی نقل و انتقالات جهان فوتبال داشت. قبلا خیلی کم پیش می آمد که باشگاه‌ها برای هر بازیکن حدود ۱۰۰ میلیون یورو هزینه کنند ولی امروزه این رقم، تبدیل به رقمی عادی برای بازیکنان خوب اروپایی شده است. مثل ادن هازارد، ماتیاس دی لیخت، عثمان دمبله، فرانکی دی یانگ، آنتوان گریزمان و شاید از همه عجیب تر ژائو فلیکس که انتقال هر کدام به باشگاه های مختلف حدود ۱۰۰ میلیون یورو هزینه داشت.

افت قیمت و ارزش بازیکنان

بنظر می‌رسد که شیوع کرونا بر خلاف انتقال نیمار به پاریس، باعث کاهش قیمت بازیکنان شود. طبق اعلام رسمی ترانسفر مارکت تقریبا ارزش همه بازیکنان فوتبال با افت ۱۰ الی ۲۰ درصدی مواجه شده است! علاوه بر این باشگاه‌ها که پس از کرونا نیاز مالی زیادی خواهند داشت و در معاملات بازیکنان سخت گیری نخواهند کرد. شاید هم دیگر باشگاهی مثل بارسلونا توانایی خرید نیمار و رئال مادرید توانایی خرید امپاپه و هالند را نخواهد داشت.

معادله بازیکنان

معادله بازیکنان نیز راه حل معقولانه‌ای است که در آینده بیشتر با آن مواجه خواهیم شد. به طور کلی بعید بنظر می آید که در تابستان ۲۰۲۰ پنجره نقل و انتقالاتی پویایی داشته باشیم!

تاثیرات کرونا بر نشریات و تحلیلگران ورزشی

همیشه قبل و بعد از برگزاری مسابقات مهم فوتبال یا رخ دادن اتفاقات مهم فوتبال شاهد بازتاب های زیادی از آن مسابقه یا اتفاق در نشریات و رسانه های ورزشی بودیم. نشریات و رسانه‌هایی که در آنها کارشناسان و تحلیلگران به بررسی و تحلیل رویداد های مهم می‌پرداختند اما با تعطیلی لیگ های ضربه بزرگی به این نشریات و تحلیلگران وارد شد.

کنسل شدن انواع مراسم‌های فوتبالی!

طبق اعلام رسمی فیفا مراسم بهترین های سال ۲۰۲۰ فیفا برگذار نخواهد شد. به احتمال زیاد خبری از توپ و کفش طلا سال ۲۰۲۰ نیز نخواهد بود.

وضعیت فوتبال پس از کنترل نسبی کرونا
وضعیت فوتبال پس از کنترل نسبی کرونا

وضعیت فوتبال پس از کنترل نسبی کرونا

پس از گذشت چند ماه از شیوع ویروس کرونا و کنترل نسبی آن، تمرینات باشگاه ها دوباره از سر گرفته شد. باشگاه‌ها موظف شدند که با رعایت تمامی پروکتل‌های بهداشتی به فعالیت خود ادامه دهند. پس از این تصمیم ستاره های فوتبال با ظاهری متفاوت و همراه با ماسک و دستکش در کمپ های تمرینی حاضر شدند.

البته بازیکنانی که تست کرونا آنها مثبت اعلام میشد حق حضور در تمرین های باشگاه خود را نداشتند. مانند پائولو دیبالا ستاره آرژانیتی یوونتوس که چندین بار نتیجه تستش مثبت اعلام شد.

بازگشت فوتبال با بوندسلیگا

پس از از سرگیری مجدد تمرینات، فیفا و سازمان های لیگ ها برای شروع مجدد مسابقات نیز دست به کار شدند و تصمیاتی گرفته شد. با توجه به روند کاهشی و قابل توجه شمار مبتلایان به کرونا در آلمان، مسابقات بوندسلیگا از تاریخ ۲۷ اردیبهشت مجددا آغاز شد.

وضعیت بقیه لیگ های اروپایی پس از کرونا

طبق اعلام رسمی فدراسیون فوتبال ایتالیا لیگ های این کشور تا تاریخ ۱۰ شهریور فرصت دارند که خاتمه پیدا کنند. همچنین در صورت تعویق مجدد مسابقات تکلیف تیم های قهرمان و سقوط کننده ایتالیا، از طریق روش پلی‌آف مشخص خواهد شد. در لیگ فرانسه نیز طی اقدامی عجیب و عجولانه لیگ به حالت نیمه تعلیق درآمد و با قهرمانی پاری‌سن‌ژرمن خاتمه یافت!

اوج هیجان در فوتبال با بازگشت لالیگا و جزیره!

در صورت رخ ندادن اتفاقی عجیب و غیر منتظره از ۲۲ خرداد ماه شاهد بازگشت لالیگا خواهیم بود. همچین ریاست لالیگا برای خاتمه دادن به لیگ، با برگزاری برخی از رقابت ها در روز های دوشنبه و جمعه توافق کرده است.

رقابت های لیگ جزیره انگلستان نیز از تاریخ ۲۸ خرداد از سر گرفته خواهند شد.

قوانین و پروکتل‌های بهداشتی های فیفا برای ادامه لیگ‌ها
قوانین و پروکتل‌های بهداشتی های فیفا برای ادامه لیگ‌ها

قوانین و پروکتل‌های بهداشتی های فیفا برای ادامه لیگ‌ها

فیفا برای ادامه لیگ های فوتبال قوانین و پروکتل هایی در نظر گرفته که باشگاه ها موظف به رعایت آنها هستند. من در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهم کرد:

  • ۱- بازیکنان مبتلا به کرونا تا بهبودی کامل باید به قرنطینه خانگی بروند.
  • ۲- تمامی مسابقات بدون حضور تماشاگران برگذار خواهد شد.
  • ۳- نیمکت نشینان و اعضای کادر فنی باشگاه باید با رعایت فاصله یک و نیم متری و همراه با ماسک روی صندلی‌ها بنشینند.
  • ۴- شادی بعد از گل به صورت دسته‌جمعی ممنوع خواهد بود.
  • ۵- هر سرمربی قادر به انجام ۵ تعویض در هر مسابقه خواهد بود.

وضعیت تکنولوژی var در دوران پسا کرونا

بر خلاف شایعات مبنی بر استفاده نکردن از var در لالیگا، طبق اعلام رسمی مسئولان این لیگ var همچنان در لالیگا استفاده می شود.

بدون شک تاثیر کرونا در فوتبال منفی بود. حتی پس از شکست کامل کرونا تا مدتی نا مشخص فوتبال به حالت عادی باز نخواهد گشت و باشگاه‌ها باید برای جبران خسارت های مالی به دنبال راهکار‌هایی باشند.

حتی پس از شروع مجدد تمامی لیگ ها باز هم فوتبال به جذابیت گذشته نخواهد بود؛ چون قوانین و پروکتل‌های سختگیرانه فیفا مشخص نیست که تا کی ادامه داشته باشند. مشخص نیست که تا کی باید شاهد سکو های خالی ورزشگاه‌ها باشیم. در پایان سال هم دیگر خبری از جوایز فردی و رقابت برای کسب آنها نخواهد بود.

امیدوارم که از فصل آینده هیچ اتفاق بدی جلوی فوتبال را نگیرد و شاهد فصلی زیبا و بی نظیر در فوتبال باشیم.

دوست اسمارتینی

  • راهکاری برای حل مشکلات اقتصادی باشگاه‌ها و انجام نقل و انتقالات فوتبال داری؟ ایده‌هات رو به ما بگو!
  • نظرت راجب قوانین و پروکتل‌های بهداشتی فیفا چیه؟ تو بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذار
  • پیشنهاد یا انتقادی از بخش ورزشی اسمارتین داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو میخونیم!
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

دوست داری جای کی باشی؟ کاش من… من بودم! – مارال عباسی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های باب اسفنجی و دوستاش! – سید متین فقهی
کرونا آی کرونا… – آتنا مهرانفر
ویروس‌کرونا را بیشتر بشناسیم! – علیرضا شاه زیدی