توی دنیای امروز، هر فرد موفق یا دنبال موفقیت نیاز داره تا برندینگ شخصی داشته باشه و تولید محتوا کنه. جایی که از خودش بنویسه، توانایی ها و افتخاراتش رو نشون بده. حالا یسری این برند رو با شبکه های اجتماعی که عمده ترینش اینستاگرامه میسازن و یسری با وب سایت. ولی خب از نظر من کسایی که از گزینه دوم، یعنی وب سایت ها برای تولید محتوا و برندینگ شخصی استفاده می کنن موفق ترند! (بعضی ها از بعضی برابرترند. وی همیشه در سر داشت تا مزرعه حیوانات را بخواند ولی هیچ وقت نخواند)

برندینگ شخصی: جایی برای تولید محتوا، نشان دادن توانایی ها و افتخارات خود.

توی دنیای امروز همه به یه وب سایت نیاز دارن!

از نظر من، هرکسی نیاز داره تا وب سایتی داشته باشه. منظور از وب سایت اینه که یا یه وبلاگ داشته باشه، یا توی یه رسانه فعالیت کنه یا اگه خیلی خفن بود دیگه هم توی رسانه فعال باشه و هم وبلاگ شخصی!

درواقع اینستا یا توییتر که یه پست یا توییت توشون قرار دادن کار چند دقیقس و هزاران آدم مختلف میبیننش هیچ ارزشی نداره. دلایل مختلفش را در ادامه عرض خواهم کرد. هر کسی با توجه به کارش باید آدمای حوزه خوشو تحت پوشش قرار بده تا موفقیتشو تضمین کنه. حالا اینارو گفتم تا به چی برسم؟ اینارو گفتم تا به وزیران گوگل برسم، یعنی وب سایت ها! (درواقع شبکه های اجتماعی سرباز های معمولی گوگل هستن، به همین دلیله که سربازای جامعه هم حسابی چسبیدن بهش و وزیرای جامعه توی جاهایی مثل وب سایت هستن)

تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟
تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟

حالا چرا از نظر من نیازه هر کسی وب سایت داشته باشه، دلیلش اینه که برای وب سایت زحمت کشیده میشه و ارزش داره. ساعت ها سر ساختش وقت گذاشته میشه، نیاز به اراده ی زیادی داره، نیاز به تولید محتوای مداوم داره و مهم تر از همه، کاربر های مخصوص خودش رو داره. هیچوقت کسی که گوشت فروشه نمیاد سراغ وب سایت گیمینگ!

مخاطب اصیل برای تولید محتوا بسیار مهمه

ولی حالا این رو با شبکه های اجتماعی مقایسه کنید. یه عسل فروش اومده یه ترشی فروش رو فالو کرده |: درواقع این بد نیست که یه فرد بخواد درباره موضوع های مختلف بدونه و کسی رو دنبال کنه، ولی منظور من اینه که توی وب سایت مخاطب های اصیل داریم، ولی توی شبکه های اجتماعی خیلی کم پیدا میشه مخاطبی که اصالتی توی حوزه شما داشته باشه.

البته این نکته رو هم نباید فراموش کرد که اگه کسی برندینگ شخصی خودش رو با وب سایت ساخته، خیلی هم خوبه که با شبکه های اجتماعی پیشرفتش بده. چون اون شکل مخاطبای اصیل خودش که توی وب سایتش هم بودن توی شبکه های اجتماعی هم اضافه میشن و پیجش میتونه خیلی ارزشش بیشتر بشه. ولی در هر حال هیچوقت نمیتونه جای وب سایت رو بگیره.

تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟
تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟

حالا مثلا اگه کسی خواست اسم شمایی که مدیر یجایی هستی را سرچ کنه و وب سایتت بیاد، خیلی قشنگتر و با وقارتر از اینه که پیج اینستاتو پیدا کنه. چون همه میدونن اکثر افراد شبکه های اجتماعی چه کسایی هستن و وب سایت ها هم چه کسایی.

تولید محتوا در اینستاگرام، یعنی موفقیت غیر واقعی!

از نظر من، تولید محتوا در جایی مثل اینستاگرام به همراه درآمد و میلیارد ها فالوور، هیچ ارزشی نداره و یک مطلب بدون کامنت توی وبلاگ از اون ارزشش بیشتره! چرا؟ چون واقعا پولدار شدن و تولید محتوا از طریق اینستاگرام آسونه و خب چیزی که تلاش خاصی پشتش نباشه یعنی هیچ. شما اگر به طور مداوم توی اینستا فعالیت کنین، در کمتر از ۶ ماه به طور معجزه آسایی پول در میارید!! مخصوصا اگه پیج جوک و چرت و پرت و گرافیکی باشه. طرح گرافیکی رو که این روزا در عرض چندین دقیقه با اپ های موبایلی میشه زد، چرت و پرت هم که ایرانیا خوب بلدن. اینم از این، فرمول موفقیت و پول (((((: فکر می کردین به این سادگیا باشه؟ دیدم که میگما! هر کی هم که مخالف بود حاضرم صحبت کنم و ثابت کنم که همچین چیزی واقعیه.

ولی یچیز دیگم هست. موفقیتی که از طریق یه پیج بدست میاد، خیلی متفاوته با موفقیتی که از طریق یه وب سایت بدست میاد. توی اینستا که موفق ها معمولا جک و دلقک بازی و چرت و پرت و اخبار و تموم چیزایی که به نظر من انسان بهشون نیاز نداره باعث موفقیت میشه.

کمتر موفقی توی اینستا پرسه میزنه

خیلی کم دیدم که حتی یکی از بهترین و خفن ترین آدم های مثلا نویسنده توی اینستا خیلی فالوور داشته باشه، حتی با کلی فعالیت. ولی وقتی وارد وب سایتش بشی پر از کامنت و بازدید هست. برای همینه که خیلی از افراد باحال و خفن توی شبکه های اجتماعی نیستن و اگه هم هستن فعالیتشون کمه. برای مثال زاکربرگ که من از وقتی فالوش کردم که نزدیک یکساله، کلا دو تا پست گذاشته |: اصلا چرا راه دور بریم، آقای شعبانعلی خودمون. ایشون که اصلا رفتن و بعد کلی فعالیت یکهو رها کردن اینستا رو. خودشون دلیل اصلیشون این بود که:

«توی شبکه های اجتماعی حس می کنی تو دنبال بقیه هستی تا بقیه دنبال تو! سعی می کنی محتوایی که بقیه میخوان رو تولید کنی و نه چیزی که خودت میخوای. ولی توی وبلاگ و وب سایت برای خودت مینویسی و چیزیه که خودت میخوای».

البته این نقل قولیه که شنیدم و متسفانه اصلیش رو نمیدونم. ولی حرف کلی همینه.

تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟
تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟

من غر و نق نمی زنم!

حالا من منظورم از این حرفا این نیست که وای چقدر اینستا بده، وای فقط وب سایت خوبه و… نه غر و نق نمیزنم. این در صورتیه که خودم هر روز توی پیج شخصیم چندین استوری و دو سه تا پست منتشر میشه و یه پیج ورزشی تازه تاسیس هم دارم که به کمک یکی از بچه ها اخبار ورزشی و اینطور چیز ها به شکل گرافیکی توش قرار میدیم. ولی من، توی اسمارتین فعالیت می کنم و توی اون هر روز یه مطلب منتشر میشه. در کنار اون طراحی گرافیکی و کاغذی می کنم. پس حرفی دارم که بزنم و ازش توی شبکه های اجتماعی هم استفاده کنم (از ویژگی های وارز ایشان کاردرستی بود).

نکته: حالا شاید یکی بیاد بگه خب تو چقدر سختگیری، چیزایی مثل اینستا برای تفریحه و بعضی مواقع به تفریح نیازه. عزیز دل، باید در پاسخ به شما بگم که در این مطلب هدف من تولید محتوا هست و نه مصرف محتوا، پس به این نکته توجه کنید تا دچار سوتغذیه نشید! (وی بسیار خوش نمک بود و شب ها در کنار خیارشور ها سر به بالین می گذاشت)

تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟
تولید محتوا؛ اینستاگرام یا وب سایت؟

جمع بندی

حالا در کل، هدف این مطلب تشویق شمایی که میخونی بود برای اینکه برندینگ شخصی خودت رو با وب سایت بسازی. برای اینکار نیاز به هیچ چیز خاصی نیست و یک سرچ میتونه تورو به چیزی که باید برسونه. لازمه های اینکار به ترتیب:

  • اراده، ذوق و پشتکار
  • تولید محتوای مداوم و حتی روزانه
  • وب سایتی حقیر
  • اندکی پول که میتوان بجای ریختنش در آن معده کوفتی، گذاشت برای وب سایت

از هرچی هم بگذریم، اصل کار اینه که شروع بکنیم. تولید محتوا باید شروع بشه تا راه خودشو پیدا کنه. حالا شما نظرت چیه؟ اینستاگرام یا وب سایت؟

راستی اگه این متن رو خوندی و اراده خودت رو برای شروع تولید محتوا و ساخت برند شخصی خودت پیدا کردی، همین الان وب سایت خودت رو بساز و اگه اینکارو کردی لینکشو برای منم بفرست (;

دوست اسمارتینی!

  • اگه از این مطلب لذت بردی و یچیزی یاد گرفتی حتما حتما نظرت رو در موردش برای ما بنویس
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس

اگه خواستی می‌تونی به پستم رای بدی:

۵ / ۵. ۱