نظرتون راجب رمان‌های طنز چیه؟ همان‌هایی که باعث میشه برای چندین ساعت از دنیای شلوغ اطرافمون دل بکنیم و ساعت‌ها بخندیم. مثل مجموعه کتاب‌های بفرمایید آبنبات! منظورم اون کتاب‌هایی هست که ساعت‌ها دست روی دلمون می‌ذاریم و اونقدر می‌خندیم که سرخ می‌شیم! برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


این روزها، که اطرافمون هزاران اتفاق درحال افتادن هست، خوبه که به فکر حال دلمون هم باشیم 🙂 حالا چه بهتر که با طعم آبنبات باشه!

دینگ دینگ…

سه گانه‌ی آبنبات‌های مهرداد صدقی. این سه تا کتاب، آبنباتی هستند. به همین دلیل می‌گوید بفرمایید آبنبات! از اون آبنبات‌هایی که نمی‌شه ازشون دل کند:

  • آ‌بنبات هل‌دار
  • آبنبات پسته‌ای
  • آبنبات دارچینی

کتاب‌هایی که قراره چند مدت مهمون شما باشند، شما رو خوشحال کنند و لبخند به لبتون بیارن!

داستان

ماجرای این کتاب‌ها از دهه شصت شروع میشه و تا آخرین جلد کتاب، تا اواسط دهه هفتاد ادامه پیدا می‌کند. راوی این کتاب پسری نوجوان به نام محسن هست. این پسر اهل محله های بجنورده. او به همراه مادر، پدر، یک خواهر، برادر و بی بی، در یکی از محله‌های بجنورد زندگی می‌کند.

همچنین شخصیت‌های داستان با زبان محلی با یکدیگر صحبت می‌کنند و این باعث شیرینی داستان‌ها شده است.

در جلد اول این این کتاب، برادر محسن به جبهه می رود. در این جلد، به دوران دفاع مقدس‌ و زندگی مردم پشت جبهه پرداخته شده است. ماجراهایی رخ می‌دهد که همه سراسر خنده است! در جلد دوم این سه گانه نیز اتفاقات شیرینی برای این خانواده بجنوردی اتفاق می‌افتد. حال در جلد سوم، خواننده داستان‌های این پسر بازیگوش هستیم که باید خود را برای کنکور آماده کند!

جالبه که بدونید این آبنبات‌ها سوغات شهر بجنورد هستند!

موقع خواندن نماز مدام سعی می‌کردم تمرکز کنم و به اینکه مزدم چقدر خواهد بود، فکر نکنم؛ اما نمی‌شد.

برای اینکه به مزدم فکر نکنم، به این فکر کردم که اگر همین‌طور روزه بگیرم، چقدر ثواب خواهم برد و در آینده در بهشت چه پاداش‌هایی خواهم گرفت. کم مانده بود فکرکردن به جزئیاتِ همان پاداش‌های بهشتی کل ثواب نماز و روزه‌ام را از بین ببرد.

برای همین فوراً به‌جای فکرکردن به پاداش، به این فکر کردم که امسال در عید فطر چه احساس خوبی خواهم داشت. اسم عید سعید فطر که آمد توی ذهنم، یاد راز سعید افتادم و باز تمرکزم به هم ریخت.

آخر نماز از خدا خواستم یا نمازم را قبول کند یا کمک کند این‌قدر در کار مردم فضول نباشم یا اگر نمی‌شود، لااقل خودش کمک کند زودتر از کارهای مردم سر‌دربیاورم تا موقع عبادت تمرکزم به‌هم نخورد.

آبنبات پسته‌ای

سعید هم دودستی به من چسبید تا از پشت موتور نیفتد.

نصف بدنش روی هوا بود و برخلاف کارتون‌ها، که طرف تا نمی‌داند زیرش خالی شده نمی‌افتد، او با اینکه می‌دانست روی هیچی نشسته است باز هم نمی‌افتاد.

هیچ‌یک از فرمول‌های فیزیک نمی‌توانستند محاسبه کنند سعید چطور نشسته است.

آبنبات دارچینی

همچنین سخنان آقای مهرداد صدقی رو درباره کتاب آبنبات هل‌دار هم می‌تونید در این ویدئو تماشا کنید:

تماشای ویدیو در: آپارات

کلام آخر

فراموش نکنید که این کتاب‌ها رو به ترتیب بخونید تا به موضوع و اصل داستان پی ببرید.


دوست اسمارتینی

  • مجموعه کتاب‌های بفرمایید آبنبات رو خوندی؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

تاپ فایو: ۵ تا از بهترین اسلحه ‌های بازی Call Of Duty Mobileسهیل کوهی اصفهانی
خودت باش – مگه خودت چشه؟!سید متین فقهی
معرفی کتاب واژه های نفهم – سیده سدنا موسوی
معجزه شده بود! – در مدح ذهنیت انسان – سید متین فقهی