موفقیت‌های بزرگ بازی کالاف دیوتی موبایل، به استودیو بازی‌سازی اکتیویژن و خیلی از رقبای آن نشان داد که ساخت یک بازی باکیفیت موبایلی، می‌تواند سودآورتر از چندین بازی کنسولی باشد. این بازی بیش از چند صد میلیون بار در سرتاسر دنیا دریافت شد و توانست بازیکنان بسیاری را با سری بازی کالاف دیوتی آشنا کند. در همین راستا، بعید به‌نظر نمی‌رسید که اکتیویژن در نظر داشته باشد که در آینده، بازی محبوب و کنسولی وارزون را نیز به نحوی وارد بازار موبایلی و بتواند گیمرهای بیشتری را به سمت خود جذب کند. علاوه‌بر این، شایعات بسیاری نیز از عرضهٔ این بازی خبر می‌دادند و طرفداران را به این اتفاق امیدوار می‌کردند. حالا بالاخره پس از مدت‌ها، اکتیویژن با فراخوان شغلی خود برای ساخت بازی کالاف دیوتی وارزون موبایل، ساخت این اثر را تایید کرد. برای خواندن ادامهٔ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


دنیای بازی‌های ویدیویی، هر روز به سمت نهادینه شدن در پلتفرم‌های مختلف می‌رود. این در حالی است که در گذشته، این صنعت تنها به کنسول‌های بازی و در نهایت، کامپیوترهای شخصی ختم می‌شد؛ اما حالا، پلتفرم‌های ابری، واقعیت مجازی و موبایل‌های هوشمند نیز وارد آن شده و در حال توسعه یافتن هستند.

در همین راستا، یکی از استودیوهایی که توانست با پا گذاشتن به یکی از پلتفرم‌های نوپا راه بسیار موفقیت‌آمیزی را طی کند، اکتیویژن بود. این استودیو با ساخت و عرضۀ بازی کالاف دیوتی موبایل، میلیون‌ها مخاطب موبایلی را به سمت خود جذب کرد و توانست طرفدارانی را پیدا کند که بسیاری از آنها، نسخه‌های کنسولی این سری بازی را تجربه نکرده‌اند! همچنین کالاف دیوتی موبایل افتخاراتی مانند بهترین بازی موبایلی سال ۲۰۱۹ را بدست آورد و به همراه سودآوری میلیاردی، جای پای اکتیویژن را حسابی در میان پلتفرم موبایل محکم کرد.

هرچه موفقیت‌های کالاف دیوتی موبایل بیشتر می‌شد، انتظارات طرفداران نیز از اکتیویژن بالاتر می‌رفت. این انتظارات تا جایی پیش رفتند که در نهایت، به بازی کالاف دیوتی وارزون رسیدند. طرفداران احساس کردند حالا که یک بازی مانند کالاف دیوتی موبایل تا این حد توانسته موفقیت‌آمیز باشد، خیلی خوب می‌شود اگر اکتیویژن به فکر آوردن کالاف دیوتی وارزون به پلتفرم موبایل نیز بیفتد. این شد که شایعات متعدد کالاف دیوتی وارزون موبایل شروع به پخش شدند.

و اما همان‌طور که در پی شایعات به‌وجود آمده انتظار می‌رفت، اکتیویژن در سال ۲۰۲۱ تایید کرد که دومین نسخهٔ موبایلی کالاف دیوتی در دست توسعه قرار دارد. همچنین مدتی بعد استودیو Digital Legends را خریداری کرد تا در مراحل ساخت این اثر، به آنها بپیوندد؛ اما پس از این اتفاقات، دیگر خبری از دومین نسخهٔ موبایلی کالاف دیوتی نشد و حتی اکتیویژن تایید نکرد که این اثر، قرار است همان کالاف دیوتی وارزون موبایل باشد یا نه.

نسخه جدید Call of Duty Mobile ساخته می‌شود - کالاف دیوتی وارزون در راه موبایل؟
ساخت کالاف دیوتی وارزون موبایل تایید شد

با این همه حال پس از مدت‌ها انتظار، به تازگی اکتیویژن فراخوان شغلی تازه‌ای را منتشر کرده و در آن، از علاقه‌مندان درخواست کرده تا برای ساخت کالاف دیوتی موبایل وارزون، به آنها بپیوندند. در این فراخوان تاکید می‌شود که کالاف دیوتی وارزون موبایل، یک اکشن هیجان‌انگیز و بزرگ چندنفره است که با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، توسط استودیوهای داخلی اکتیویژن از جمله Digital Legends ساخته و برای مخاطبان موبایلی عرضه می‌شود.

نکتهٔ قابل‌توجه این است که کالاف دیوتی وارزون موبایل، بر خلاف کالاف دیوتی موبایل که به همراه استودیو TIMI ساخته شد، کاملاً توسط استودیو‌های داخلی اکتیویژن توسعه داده می‌شود. همچنین این اثر، قرار نیست مانند فورتنایت موبایل، یک پورت از نسخهٔ کنسولی باشد و این یعنی در همان سطح موبایلی باقی می‌ماند؛ اما می‌تواند شباهت بسیاری به نسخهٔ کنسولی داشته باشد. علاوه‌بر این، با توجه به اینکه شاهد پورت نیستیم، قابلیت کراس‌پلی موبایل با کنسول و یا کامپیوترهای شخصی نیز وجود نخواهد داشت. در نهایت نیز این نکته تایید شده که نسخهٔ موبایلی، مانند نسخهٔ کنسولی شامل پشتیبانی بلندمدت خواهد بود و از فصول مختلفی تشکیل می‌شود. دقیقاً مانند چیزی که در کالاف دیوتی موبایل شاهد آن بودیم.


جمع‌بندی

کالاف دیوتی وارزون موبایل، می‌تواند تبدیل به یک اثر عظیم و موفقیت‌آمیز بشود؛ اما هنوز مشخص نیست که تفاوت اصلی این بازی با کالاف دیوتی موبایل چه خواهد بود و همین نکته به تنهایی، ممکن است زنگ خطری برای آن باشد؛ چرا که دلیل موفقیت کالاف دیوتی موبایل، پر کردن جای خالی یک شوتر باکیفیت برای پلتفرم موبایل بود. با این حال، اگر کالاف دیوتی وارزون موبایل نتواند چیز تازه‌ای برای ارائه داشته باشد، احتمالاً آنقدرها هم مورد توجه طرفداران قرار نمی‌گیرد.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارهٔ کالاف دیوتی وارزون موبایل چیه؟ به‌نظرت بازی جالبی می‌شه؟
  • نظرت دربارۀ اخبار بازی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بهمون بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن توی حوزهٔ سرگرمی رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

والپیپردونی: بهترین والپیپر های انیمه سگ های ولگرد بانگو – Bungo Stray Dogsسید متین فقهی
فان فکت: جالب ترین فکت های انیمه اتک آن تایتان – Attack on Titan – سید متین فقهی
حالت های گرافیکی نسخه نسل نهمی GTA V معرفی شدند – ورود نامیرای ویدیو گیم به نسل نهم! – سید متین فقهی
والپیپردونی: بهترین والپیپر های بارسلونا – فراتر از یک باشگاه! – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.