زندگی روایت خوب و بد هست. خوبی‌هایی که فراموش نشدند و بدی‌هایی که به عنوان درس‌ باقی موندند. همه‌ ما در زندگی حداقل یکبار سعی در پیشی گرفتن از یک فرد، یک گروه و یا یک جامعه کردیم. همینطور که برای رسیدن به قله اصلی، مسیرهای سالمی وجود داره که اراده و صبر بیشتری می‌خواد، میانبرهایی هم وجود داره که تمام مسیر سخت رو یک‌شبه طی می‌کنه و تمام خواسته‌هات رو بهت میده. با این حال در برابر اون خواسته، چیزهای بزرگی هم ازت می‌گیره. و اون میانبر چیزی نیست جز تقلب و در مرحله بعد، تقلب کردن. برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


مبدا تقلب

تقلب برای همه‌ ما از جایی شروع شد که مدرسه رو شروع کردیم. زمانی که امتحان مهمی داشتیم و بنا به دلایلی اون درس رو نخونده بودیم سعی داشتیم انجامش بدیم. با اینکه می‌دونستیم کار درستی نیست اما بازهم زمانی که تو گل گیر می‌کرديم، حاضر می‌شدیم انجامش بدیم. یعنی اینکه ما به خودمون اجازه دادیم که دیگران شروع کنند به انجام دادن کارهای ما.

  • وقتی درسی رو از یک فرد دیگه تقلب می‌کنیم، یعنی از تفکرات و تلاش‌های اون فرد برای رسیدن به اهداف خودمون استفاده کردیم. این اتفاق ناخودآگاه در آینده ما تاثیر می‌گذارد و اجازه می‌ده که مردم رو مورد سواستفاده قرار بدیم.
  • یا حتی زمانی که این کار رو تنها برای زمان های خاص و تفریح انجام بدیم، باعث می‌شه که دیگه ذهنمون تلاشی برای خلق خیالات و رویا پردازی نکنه. اینطوری دیگه هیچ کدوم از تفکرات متعلق به خودمون نیست.

مقصد نهایی

تقلب کردن تنها در درس نیست. وقتی سعی نمی‌کنیم خودمون رو بالا بکشیم و یک فرد که در زمینه کار ما فعالیت داره این کار رو کرده، ما هرکاری می‌کنیم تا بتونیم از اون فرد جلو بزنیم.

و این باعث میشه که خودتخریبی ذهنی شروع بشه و ما به‌ جای اينكه راهكاری پیدا کنیم برای موفقیت خودمون، سعی در خراب کردن خودمون و اون فرد می‌کنیم.

ولی باید یادمون باشه که برای رسیدن به اهداف هیچ آسانسوری وجود نداره.

تقلب بزرگترین خطر برای همه‌ما انسان‌هاست و مشکل اینه که هیچدوم از ماها اون رو جدی نمی‌گیریم. در تمام زمینه‌ها تقلب و سواستفاده از فرد دیگه‌ای باعث می‌شه زندگی ناخودآگاه ما خودش رو به این حالت وفق بده و ما به خودمون اجازه بدیم از پشت به هم خنجر بزنیم.

اگه روزهای قبل از آزمون و امتحانمون بنا به دلایلی مثل بی‌حوصلگی، مهمونی، بیرون رفتن و… درس نخوندیم، پس نیاز نیست براش نمره خوبی هم بگیریم. اونقدر برامون مهم نبوده که بخوایم از یکسری کارهامون بزنیم.

اگه یک فرد در کار ما از ما پیشی گرفت نیازی نیست با هر راهی یک‌شبه از او پیشی بگیریم. حتما اون برای این مسیر بیشتر تلاش کرده. برای موفقیتت میانبر نزن. چون چیزهای بزرگی ازت می‌دزده.

یادمون باشه که پیشگیری خیلی بهتر از درمان هست.


دوست اسمارتینی

  • توی چه چیزی تقلب کردی که بعد بابتش پشیمون شدی؟ میتونی برامون بنویسی؟
  • از نظر تو تقلب کردن کار درستیه یا نه؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

تاپ فایو: مروری بر ۵ تا از محبوب ترین انیمیشن های سریالی در ایرانسید متین فقهی
لحظات شیرین زندگی – خاطرات ناآشنا – سید متین فقهی
لبخند بزن! یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شاد بودن – سامان غلامی نژاد
من هیچ ایده ای ندارم! – سید متین فقهی