لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰-۲۰۲۱ هم با تمام پستی و بلندی‌های خود به اتمام رسید و حالا نوبت معرفی بهترین‌های آن در فصلی که گذشت است. در همین راستا، چند روز پیش یوفا در وب‌سایت رسمی خود، نظرسنجی برای انتخاب بهترین گل فصل گذشتۀ لیگ قهرمانان اروپا برگذار کرد. در این نظرسنجی حدود ۱/۳ میلیون از طرفداران فوتبال شرکت کردند و در نهایت، یوفا نتایج رسمی را در وب‌سایت خودش منتشر کرد. حالا ما امروز قرار است نگاهی به بهترین گل‌های لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۱ داشته باشیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


پینشهاد می‌کنم ابتدا ویدیوی رسمی یوفا برای معرفی بهترین گل‌های لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰-۲۰۲۱ را تماشا کنید و سپس به سراغ خواندن لیست و رده‌بندی‌ها بروید:

بهترین گل‌های لیگ قهرمانان اروپا فصل ۲۰۲۰-۲۱

وب‎‌سایت رسمی یوفا هنگام اعلام نتایج، دو لیست متفاوت را ارائه کرد. لیست اول سه گل برتر فصل از نظر هواداران بود؛ اما در لیست دوم، ده گل برتر فصل از نظر کارشناسان یوفا معرفی شده بودند. نظر هوادارن و یوفا تنها در رتبۀ اول یکسان بود و در بقیه رتبه‌ها شاهد نام‌های متفاوتی در دو لیست بودیم. در ادامه ما به بررسی لیست کارشناسان یوفا می‌پردازیم و به سه نفر اول از نظر طرفداران هم اشاره‌ای می‌کنیم.

گل فنی و استادانۀ کیلیان امباپه
گل فنی و استادانۀ کیلیان امباپه

۱۰- گل فنی و استادانۀ کیلیان امباپه

گل کیلیان امباپه به بارسلونا، به عنوان دهمین گل برتر فصل انتخاب شد. این گل در دور رفت مرحلۀ یک شانزدهم نهایی به ثمر رسید. پاریسی‌ها در آن بازی به برتری پر گل ۴-۱ در برابر بارسلونا دست یافتند و امباپه هم هتریک کرد. یکی از سه گل امباپه، طی یک ضد حمله به ثمر رسید. او با یک ضربۀ فنی بغل‌پا، به طرز استادانه‌ای دروازۀ بارسلونا را باز کرد.

۹- چرخشی دیدنی از آنجلینیو و باز کردن دروازۀ شاختار

آنجیلینیو، مدافع قرضی سیتی که این روزها در لایپزیش توپ می‌زند، یکی از زیبا‌ترین گل‌های فصل لیگ قهرمانان را به ثمر رساند. او در دیدار تیم خود مقابل باشاک شهیر در دور گروهی، یکی از دو گل تیمش را به ثمر رساند. آنجلینیو در محوطۀ جریمه با یک کنترل خوب و چرخشی دیدنی، صاحب توپ شد و با ضربه‌ای محکم، کار را تمام کرد.

۸- ضربۀ زمینی و زیبای مونور سولومون در میان مدافعان رئال مادرید

مونور سولومون مهاجم جوان شاختار دونتسک، هشتمین گل زیبای لیگ قهرمانان اروپا در فصل گذشته را به نام خود ثبت کرد. او در دور گروهی رقابت‌ها در مقابل رئال مادرید، گل سوم تیم خود را به ثمر رساند تا شاختاری‌ها با پیروزی ۳-۲ از میدان مسابقه خارج شوند. سولومون حرکت با توپ را آغاز کرد و آن را تا پشت محوطۀ رئال جلو برد و به هم‌تیمی خود پاس داد. او هم توپ را به زیبایی هرچه تمام‌تر برای سولومون کاشت. سولومون هم با ضربه‌‌ای زمینی از بین مدافعان رئال مادرید، دروازۀ حریف را گشود.

لایی استادانۀ نیمار و ضربۀ بی‌نقص او
لایی استادانۀ نیمار و ضربۀ بی‌نقص او

۷- لایی استادانۀ نیمار و ضربۀ بی‌نقص او

نیمار در دور گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۲۰-۲۰۲۱، هفتمین گل برتر فصل را در مقابل باشاک شهیر به ثمر رساند. نیمار در نزدیکی محوطۀ جریمه صاحب توپ شد و با یک لایی استادانه، مدافع حریف را از پیش رو برداشت. سپس با یک ضربۀ فنی و بی‌نقص، توپ را به تور دروازۀ باشاک شهیر چسباند. این دیدار با برتری ۵-۱ پاری‌سن‌ژرمن تمام شد.

۶- قیچی برگردان زیبای اولیویه ژیرو

اولیویه ژیرو، مهاجم فرانسوی و با تجربۀ چلسی در دور رفت مرحلۀ یک شانزدهم نهایی، تک گل پیروزی‌بخش تیم خود در برابر اتلتیکو مادرید را به ثمر رساند. پاس طولی بازیکن چلسی روی آشفتگی و اشتباه مرگبار خط دفاع اتلتیکو مادرید، یک موقعیت خوب را برای ژیرو فراهم کرد. ژیرو هم با یک قیچی برگردان بی‌نظیر، دروازۀ اوبلاک را باز کرد. این گل از نظر هواداران به عنوان سومین گل برتر فصل انتخاب شد.

شلیک بی‌نقص و دقیق لیونل مسی به قلب دروازۀ پاریس
شلیک بی‌نقص و دقیق لیونل مسی به قلب دروازۀ پاریس

۵- شلیک بی‌نقص و دقیق لیونل مسی به قلب دروازۀ پاریس

لیونل مسی، فوق ستارۀ آرژانتینی بارسلونا در دور برگشت مرحلۀ یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، یک گل برای تیم خود به ثمر رساند تا بازی با نتیجۀ ۱-۱ به اتمام برسد. مسی بعد از خراب کردن یک پنالتی به دنبال جبران کردن بود. او در فاصلۀ زیادی از دروازۀ حریف صاحب توپ شد و با شلیکی دیدنی و بی‌نقص، دروازۀ پاریس را گشود. گل لیونل مسی از نظر هواداران به عنوان دومین گل برتر فصل انتخاب شد.

۴- ضربۀ از راه دور لوکا مودریچ

بازی اول رئال مادرید و شاختار دونتسک در دور گروهی، علاوه‌بر گل زیبای سولومون، یک گل دیدنی دیگر نیز داشت. این بار نوبت لوکا مودریچ، مرد سال ۲۰۱۸ فوتبال بود. رئال مادرید بعد از دریافت سه گل از شاختار در نیمۀ اول به فکر انتقام افتاد. در دقیقۀ ۵۴، مودریچ در پشت محوطه صاحب توپ شد. او به اندازۀ چند متر در طول حرکت کرد و در بهترین زمان ممکن، با شوتی دیدنی در میان انبوهی از بازیکنان رئال و شاختار، توپ را به گوشۀ دروازه فرستاد.

استپ سینۀ زیبای بنزما و والی دیدنی او
استپ سینۀ زیبای بنزما و والی دیدنی او

۳- استپ سینۀ زیبای بنزما و والی دیدنی او

کریم بنزمای با تجربه در دور رفت مرحلۀ نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا، گلی تماشایی به ثمر رساند. کار با سانتر بلند مارسلو روی سر کاسمیرو آغاز شد. کاسمیرو هم چون فاصلۀ زیادی با دروازه داشت، با یک ضربۀ سر توپ را به داخل محوطۀ جریمه فرستاد. سپس بنزما در میان مدافعان پر تعداد چلسی، با استپ سینه‌ای زیبا توپ را روی پای خود انداخت و با زدن یک والی زیبا، تور دروازۀ چلسی را به لرزه در آورد. این بازی با تساوی ۱-۱ به اتمام رسید.

۲- ضربۀ دقیق و هدفمند آلاسان پلئا

آلاسان پلئا، مهاجم فرانسوی مونشن گلادباخ در جریان پیروزی ۶-۰ تیم خود در برابر شاختار دونتسک در دور گروهی، گلی تماشایی و دیدنی به ثمر رساند. پلئا پشت محوطه صاحب توپ شد و با شوتی دقیق و هدفمند، دروازۀ حریف را باز کرد.

قیچی برگردان بی‌نقص مهدی طارمی در برابر چلسی - بهترین گل لیگ قهرمانان اروپا 2020-21
قیچی برگردان بی‌نقص مهدی طارمی در برابر چلسی – بهترین گل لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰-۲۰۲۱

قیچی برگردان بی‌نقص مهدی طارمی در برابر چلسی – بهترین گل لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰-۲۰۲۱

مهدی طارمی، لژیونر موفق کشورمان در سالی که گذشت، عملکرد فوق‌العاده‌‌ای از خود به‌جای گذاشت. او در همۀ تورنمنت‌ها در صف پورتو درخشید و تبدیل به یکی از بهترین بازیکنان این باشگاه در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ شد. طارمی با پورتو به قهرمانی سوپرکاپ پرتغال و نایب قهرمانی لیگ پرتغال دست یافت؛ اما نقطۀ اوج طارمی در لیگ قهرمانان اروپا بود. او با پورتو به جمع هشت تیم برتر راه یافت و گل‌ها و پاس‌‌‌گل‌های زیادی را به نام خود ثبت کرد.

طارمی مقابل یوونتوس در دیدار برگشت اخراج شد و از دیدار رفت در برابر چلسی، محروم شد. چلسی هم در غیاب طارمی با نتیجۀ ۲-۰ به پیروزی رسید. در دور برگشت مهدی طارمی در دقایق پایانی بازی به میدان آمد. او در دقیقۀ ۹۳ روی ارسال دقیق نانو، با یک ضربۀ قیچی‌برگردان فوق‌العاده و تماشایی، توپ را به گوشۀ دروازۀ مندی فرستاد. این بازی در مجموع دور رفت و برگشت با نتیجۀ ۲-۱ به نفع چلسی به اتمام رسید.

گل زیبای مهدی طارمی در میان بهترین گل‌های لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۲۰-۲۰۲۱ قرار گرفت و در نهایت به عنوان بهترین گل انتخاب شد.

جالب است بدانید که گل تماشایی و بی‌نظیر مهدی طارمی، از فاصلۀ ۱۶ متری و با پای راست به ثمر رسید. این گل علاوه‌بر این که نظر کارشناسان یوفا را به خودش جلب کرد، ۷۵۰ هزار رای هواداران را هم از آن خود کرد. طارمی در به دست آوردن این افتخار، ستارگانی همچون مسی، نیمار، مودریچ و امباپه را کنار زد و افتخاری بزرگ برای ایران و ایرانی کسب کرد.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ آینده مهدی طارمی چیه؟
  • فکر می‌کنی جای کدوم گل توی لیست یوفا خالی بود؟
  • نظرت راجب مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

رسمی: بازی Battlefield 2042 با پخش تریلری معرفی شدسید متین فقهی
نسخه جدید Call of Duty Mobile ساخته می‌شود – کالاف دیوتی وارزون در راه موبایل؟ – سید متین فقهی
کارگردان بازی Horizon Forbidden West: انتشار بین‌نسلی بازی محدودیتی برای ما ایجاد نمی‌کند – سید متین فقهی
تجربۀ بازی فورتنایت بر روی پلی استیشن ۱ چگونه خواهد بود؟! – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.