در این دوره و زمانه، اکثر آثار هنری پیامی برای مخاطبانشان دارند. با این حال این‌طور نیست که مانند قصه‌های کودکانه واضح و نمایان باشند؛ بلکه در لایه‌های درونی‌تر اثر پنهان هستند و شاید در نگاه اول متوجه آنها نشویم. در این بین، موسیقی که از ابتدا برای انتقال احساس به وجود آمده است، یکی از بهترین زمینه‌ها برای انجام این کار است. در همین راستا، ما هم در این مطلب می‌خواهیم نگاهی بر معنی و مفهوم پشت ۵ تا از آهنگ های بی تی اس بیندازیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


قبل از خواندن این متن، سر زدن به لیست برتر بهترین آهنگ های بی تی اس نیز خالی از لطف نیست!

معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس - آهنگ The Truth Untold
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – آهنگ The Truth Untold

۱- آهنگ The Truth Untold (حقیقت ناگفته)

آهنگ The Truth Untold، اثری از وکال لاین بی تی اس است که در آلبوم “Love Yourself: Her” منتشر شد. همچنین استیو آئوکی ملودی آن را ساخته است که در آهنگ MIC Drop نیز با بی تی اس همکاری کرده بود.

داستان پشت آهنگ The Truth Untold، بر اساس یک افسانۀ ایتالیایی است. افسانه‌ای مربوط به یک گل آبی زیبا و کمیاب به نام «اِسمِرالدو». چندین افسانه و داستان راجع به این گل وجود دارد؛ اما در ادامه، ما داستانی را نقل می‌کنیم که در ترانۀ این آهنگ به آن اشاره شده است.

معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس - گل اسمرالدو
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – گل اسمرالدو

داستان گل اسمرالدو در آهنگ The Truth Untold

«گفته می‌شود که در شهر اسمرالدو در شمال ایتالیا، مردی بود با ظاهری نفرت‌انگیز که در یک قلعهٔ دور از مردم زندگی می‌کرد. آن مرد روزش را با کاشت و پرورش گل در باغش می‌گذراند و هرگز وارد شهر نمی‌شد.

در یکی از شب‌ها، مرد متوجه شد که دختری از دیوارهای قلعه بالا می‌رود، گل‌ها را می‌چیند و می‌رود. با این حال به او نزدیک نشد؛ چرا که فکر می‌کرد آن دختر از چهرۀ او خواهد ترسید. بنابراین خود را به خواب زد و پس از آن دختر را تعقیب کرد. در این راه، فهمید که او تنگدست است و گل‌ها را برای امرار معاش خود می‌فروشد.

چند وقتی به همین منوال گذشت و هر شب، دختر می‌آمد، گل‌ها را می‌چید و مرد تماشایش می‌کرد. تا اینکه در یکی از روزها، مرد تصمیم گرفت گلی بکارد که تا آن زمان کسی ندیده باشد. برای اینکه دختر بتواند با فروختن آن پول بیشتری بدست بیاورد. این شد که گل اسمرالدو را کاشت.

زمانی که گل‌ها شکفته شدند، مرد منتظر ماند؛ اما دختر نیامد. آن شب به سحر رسید. با این حال دختر نیامد. مرد دل خود را به دریا زد و وارد شهر شد تا سراغی از آن دختر بگیرد؛ اما متوجه شد که دختر مرده است».

ترانۀ The Truth Untold دربارۀ این افسانۀ تلخ و از دید آن مرد است؛ ترانه‌ای سرشار از افسوس. از اینکه اگر آن مرد به خودش جرئت می‌داد و زودتر با دختر روبرو می‌شد، چه اتفاقی می‌افتاد. به علاوه، یک پیام پنهان در این داستان وجود دارد؛ چه چیزی باعث شد که مرد جرئت این را نداشته باشد که با دختر روبرو شود؟ او خودش را دوست نداشت!

معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس - آهنگ We are Bulletproof : the Eternal
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – آهنگ We are Bulletproof : the Eternal

۲- آهنگ We are Bulletproof : the Eternal (ما ضد گلوله‌ایم : ابدی)

آهنگ We are Bulletproof : the Eternal اثری از آلبوم “Map of the Soul: 7” است. عبارت “the Eternal” در انتهای نام این آهنگ، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چرا که بدون این بخش، نامش به آهنگ دیگری از بی تی اس مربوط می‌شود که البته در این نسخهٔ جدید، اشاره‌هایی هم به آن می‌شود. ‌We are Bulletproof قدیمی، زمانی منتشر شد که بی تی اس هنوز به شهرت نرسیده بود و به عنوان یک گروه کوچک و ناشناخته فعالیت می‌کرد. همچنین اگر موزیک ویدیو این آهنگ را ببینید، شاید چهره‌های قدیمی اعضا به‌نظرتان عجیب بیاید؛ زیرا با چهرهٔ آنها در حال حاضر تفاوت زیادی دارد.

معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس - موزیک ویدیو آهنگ قدیمی We are Bulletproof
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – موزیک ویدیو آهنگ قدیمی We are Bulletproof

به نقل از اعضای بی تی اس، در آن زمان نقدها و نظرات منفی بسیاری را دریافت می‌کردند که می‌توانست امید هر آدمی را ناامید کند؛ اما آنها ادامه دادند و یکی از دلایل ادامه دادنشان را، آرمی‌هایی می‌دانند که در هر حالی از بی تی اس حمایت می‌کردند. آهنگ We are Bulletproof : the Eternal نیز برای تشکر از آرمی‌هاست.

موزیک ویدیو این آهنگ، یک انیمیشن _که تصویر آن را کمی قبل تماشا کردید_ است. در موزیک ویدیو، نقدها و نظرات منفی به شکل استعاره‌ای نشان داده شده‌اند؛ برای مثال جعبه‌هایی کوچک که در آن زندانی می‌شوند و یا سنگ‌هایی که به سمت دیوار شیشه‌ای پرت می‌شوند. در این موزیک ویدیو، خاطرات گذشته هم مرور می‌شوند؛ برای مثال آر اِم با خود قدیمی‌اش روبرو می‌شود. خود قدیمی‌اش که به‌خاطر نظرات منفی مردم نسبت به چشم‌هایش، همیشه عینک آفتابی می‌زد.

نگاهی بر معنی و مفهوم پشت ۶ تا از آهنگ های بیلی ایلیش – Billie Eilish

معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس - آهنگ MIC DROP
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – آهنگ MIC DROP

۳- آهنگ MIC Drop (میکروفونت را بینداز)

موضوع آهنگ MIC Drop، با موضوع آهنگ We are Bulletproof : the Eternal شباهت دارد؛ اما آن آهنگ برای تشکر از آرمی‌ها بود. با این حال مخاطب ترانۀ MIC Drop، کسانی هستند که از بی تی اس متنفرند.

استیو ائوکی، ملودی و تنظیم آهنگ MIC Drop را بر عهده داشته است. این آهنگ به نوعی به رخ کشیدن جایزه‌هایی است که بی تی اس در جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده است. یک آهنگ سراسر انرژی و فوق‌العاده که حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد!

معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس - آهنگ Life Goes On
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – آهنگ Life Goes On

۴- آهنگ Life Goes On (زندگی ادامه دارد)

شاید زیاد از کی‌پاپرها شنیده باشید که موسیقی کره‌ای، پر از ترانه‌هایی با موضوع امید است. آهنگ Life Goes On نیز یکی از نمودهای این حرف است.

این آهنگ اثری از آلبوم “BE” است. اولین آلبومی که بی تی اس در زمان فراگیری کرونا منتشر کرد. موضوع Life Goes On نیز مربوط به کرونا است. وقتی که زمان زیادی از خانه‌نشینی مردم نگذشته بود و بسیاری از آنها افسردگی گرفته بودند؛ زیرا به این اوضاع عادت نداشتند و در همین راستا، زندگی‌ها شبیه به فیلم‌های آخرالزمانی شده بودند!

بهترین آهنگ های بی تی اس - Blue & Grey
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – آلبوم BE

گروه بی تی اس نیز که خودشان خانه‌نشین شده بودند و تا مدت‌ها کنسرت حضوری نداشتند، آهنگ Life Goes On را ساختند تا به ما یادآوری کنند که دنیا به آخر نرسیده و زندگی ادامه دارد. بالاخره روزی کرونا از بین خواهد رفت و مانند قبل از فراگیری آن زندگی خواهیم کرد. موزیک ویدیو این آهنگ نیز به محدودیت‌های کرونایی مانند ماسک اشاره می‌کند، به مرور خاطرات می‌پردازد و در نهایت آینده‌ای بدون کرونا را نشان می‌دهد که در آن، بالاخره گروه بی تی اس می‌توانند کنسرت حضوری بگذارند.

معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس - آهنگ Not Today
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس – آهنگ Not Today

۵- آهنگ Not Today (امروز نه)

آهنگ Not Today نیز مانند آهنگ Life Goes On، به یک پیام انگیزشی می‌پردازد؛ البته با دو تفاوت!

پیام Not Today تسلیم نشدن است و نحوهٔ بیانش، مانند دلداری دادن و یا نصیحت کردن نیست. این آهنگ از تشویق‌های پرشوری ساخته شده که سعی می‌کنند حس انگیزه را در دل شنوندگانش زنده کنند. انگیزه‌ای که شاید مدت‌ها در درون ما مرده باشد.


معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس
معنی و مفهوم آهنگ های بی تی اس

جمع‌بندی

گروه بی تی اس از هنرمندانی هستند که برای هواداران خود، ارزش خاصی قائل‌اند. آنها به آرمی‌ها اهمیت می‌دهند و برای بهتر شدن حال آنها تلاش می‌کنند. به همین‌خاطر بخش قابل‌توجهی از آهنگ‌هایشان، سرشار از حال خوب هستند.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ گروه بی تی اس چیه؟ طرفدارشون هستی؟
  • معنی و مفهوم پشت آهنگ های بی تی اس برات جالب بود؟
  • نظرت دربارۀ مقالات موسیقی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بهمون بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن توی حوزهٔ سرگرمی رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

لیست برتر: شش تا از انیمه های ناموفقی که باید به سراغ مانگای آنها بروید!حباب
والپیپردونی: بهترین والپیپر های انیمه دفترچه مرگ – Death Note – سید متین فقهی
تریلر هنگام عرضه بازی Sifu منتشر شد – کونگ فو با چاشنی انتقام! – سید متین فقهی
دیالوگ برتر: بهترین سخنان کریستیانو رونالدو – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.