در این دوره و زمانه، اکثر آثار هنری پیامی برای مخاطبانشان دارند. با این حال این‌طور نیست که مانند قصه‌های کودکانه واضح و نمایان باشند؛ بلکه در لایه‌های درونی‌تر اثر پنهان هستند و شاید در نگاه اول متوجه آنها نشویم. در این بین، موسیقی که از ابتدا برای انتقال احساس به وجود آمده است، یکی از بهترین زمینه‌ها برای انجام این کار است. در همین راستا، ما هم در این مطلب می‌خواهیم نگاهی بر معنی و مفهوم پشت ۶ تا از آهنگ های بیلی ایلیش بیندازیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


قبل از خواندن این متن، سر زدن به لیست برتر بهترین آهنگ های بیلی ایلیش هم خالی از لطف نیست!

معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش - آهنگ Idontwannabeyouanymore
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – آهنگ Idontwannabeyouanymore

۱- آهنگ Idontwannabeyouanymore

نام آهنگ Idontwannabeyouanymore در نگاه اول غیرمنطقی به‌نظر می‌آید و غلط‌انداز است. گاهی اوقات بعضی از مترجمان آن را «من دیگر نمی‌خواهم مثل تو باشم» معنی می‌کنند؛ اما معنی آن در واقع همان است که هست! یعنی «من دیگر نمی‌خواهم تو باشم».

زمانی که بیلی ترانه و ملودی این آهنگ را به همراه برادرش می‌نوشت، در سن شانزده سالگی به‌سر می‌برد. کسانی که مدت‌هاست او را دنبال می‌کنند، می‌دانند که بیلی ایلیش در آن زمان دچار بیماری افسردگی بود و مدام اینکه از خودش متنفر است را تکرار می‌کرد.

مردم از اینکه او با این همه شهرت و محبوبیت از «بیلی آیلیش بودن» تنفر دارد، متعجب می‌شدند؛ اما او در جواب می‌گفت:

«تو می‌توانی خوش‌شانس‌ترین آدم روی این سیاره باشی. شاید همۀ چیزهای دنیا را هم داشته باشی. با این حال مهم نیست که خوشحالی یا ناراحت، می‌توانی به آینه نگاه کنی و دلت نخواهد آن شخص داخل آینه باشی!»

در موزیک ویدیو آهنگ Idontwannabeyouanymore نیز مشاهده می‌کنیم که بیلی جلوی آینه‌ای ایستاده و تمام حرف‌هایش را خطاب به تصویر خود در آینه می‌زند.

او به تصویر خودش در آینه می‌گوید:

«من دیگر نمی‌خواهم تو باشم!»

بهترین آهنگ های بیلی ایلیش - Copycat
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – آهنگ Copycat

۲- آهنگ Copycat

بیلی در نوجوانی خود با سبک منحصر بفردش در پوشش و رفتار، محبوبیت بسیاری را بدست آورد. او لباس‌های بسیار گشاد و کیسه‌ای می‌پوشید و معمولاً از اکسسوری‌های عجیب و غریب استفاده می‌کرد؛ مانند زنجیرهایی نه‌چندان ظریف یا تیغ‌دار. بیلی نگاهی ترسناک(!) نیز داشت و هیچ‌وقت لبخند نمی‌زد. (بعضی از این ویژگی‌ها با گذشت زمان در او تغییر کرده‌اند؛ اما بعضی دیگر مانند لباس گشاد، هنوز هم بخشی از پوشش بیلی ایلیش هستند.) و در نهایت می‌توان گفت که تصویر زیر نمود بارزی از ظاهر بیلی ایلیش در آن دوره است:

معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش - بیلی ایلیش نوجوان و استایل عجیبش
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – بیلی ایلیش نوجوان و استایل عجیبش

در همان زمان برخی شروع به تقلید از او کردند. بیلی نیز آهنگ تقلیدکار (Copycat) را برای نشان دادن اعتراض خود نسبت به این افراد ساخت. او در این آهنگ اشاره می‌کند که آدم‌های تقلیدکار، کسل‌کننده هستند؛ زیرا تمام حرف‌هایشان، تکراری از حرف‌های او هستند.

نگاهی بر معنی و مفهوم پشت ۵ تا از آهنگ های بی تی اس – BTS

۳- آهنگ ۶.۱۸.۱۸

آهنگ ۶.۱۸.۱۸ در کنار آهنگ “Ride”، از آهنگ‌هایی به شمار می‌رود که ممکن است بعضی از طرفداران بیلی آن را نشنیده باشند. چراکه هردوی این آهنگ‌ها به صورت غیررسمی منتشر شده‌اند. ۶.۱۸.۱۸ قرار بود بخشی از آلبوم “?When We All Fall Asleep, Where Do We Go” باشد؛ اما این اتفاق نیفتاد و مدتی بعد به صورت غیررسمی منتشر شد.

بیلی آهنگ ۶.۱۸.۱۸ را در عزاداری برای اکس اکس اکس تنتاسیون (XXXTENTACION) نوشت و خواند. نام آهنگ نیز تاریخ مرگ اوست. بیلی و اکس اکس اکس تنتاسیون با یکدیگر دوست بودند. این خوانندهٔ معروف در تاریخ هجدهم ژوئن سال ۲۰۱۸ در طی یک اتفاق غیرمنتظره و در ماشینش با شلیک تفنگ به قتل رسید.

این آهنگ در کنار “When the Party’s Over” و “I Love You” یکی از غمگین‌ترین آهنگ‌های بیلی محسوب می‌شود که می‌توان تا مدت‌ها آن را گوش داد و به همراهش گریه کرد!

معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش - آهنگ Everything I Wanted
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – آهنگ Everything I Wanted

۴- آهنگ Everything I Wanted

در نخستین صحنهٔ موزیک ویدیو Everything I Wanted این جمله نمایان می‌شود:

«فینیاس برادر و بهترین دوست من است. مهم نیست که شرایط چگونه باشد. ما کنار هم بودیم و کنار یکدیگر خواهیم ماند.»

بیلی در این آهنگ در قالب یک رویا (خودش آن را کابوس توصیف می‌کند) به این اشاره می‌کند که پس از مشهور شدن، هر چیزی را که می‌خواسته بدست آورده است؛ اما حالا یک جمعیت بزرگ به‌وجود آمده که انتظارات زیادی از او دارند و با هر اشتباهش، او را مورد انتقاد قرار می‌دهند. با این حال، مشکلاتش هیچ اهمیتی برای آنها ندارد.

والپیپردونی: بهترین والپیپر های بیلی ایلیش – Billie Eilish

معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش - بیلی ایلیش و برادرش فینیاس در مراسم گرمی 2020
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – بیلی ایلیش و برادرش فینیاس در مراسم گرمی ۲۰۲۰

او در رویای خودش می‌بیند که از بالای پل گلدن گیت می‌پرد و خودکشی می‌کند؛ اما کسی برایش گریه نمی‌کند (پل گلدن گیت پلی است که سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس را به یکدیگر متصل می‌کند. در این پل بیشتر از هرجای دیگری در آمریکا خودکشی می‌شود). سپس وقتی از خواب بیدار می‌شود، به‌یاد می‌آورد که یک نفر را دارد که در هر شرایطی کنار او بوده است؛ یعنی برادرش فینیاس! این آهنگ نوعی تشکر از فینیاس است.

بیلی ایلیش و فینیاس اوکانل، از مشهورترین خواهر و برادرهای هالیوود به شمار می‌روند. بیلی بدون فینیاس به هیچ فستیوالی نمی‌رود. این دو با همکاری یکدیگر تمام آهنگ‌ها و ترانه‌ها را می‌نویسند. و به‌طور کلی فینیاس چه در زندگی شخصی و چه حرفه‌ای کمک‌حال بیلی بوده است.

معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش - آهنگ All the Good Girls Go to Hell
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – آهنگ All the Good Girls Go to Hell

۵- آهنگ All the Good Girls Go to Hell

آهنگ All the Good Girls Go to Hell با اختلاف، پرحاشیه‌ترین آهنگ بیلی است. ترانهٔ این آهنگ و موزیک ویدیو آن، باعث ایجاد شایعاتی بر مبنای عضویت بیلی ایلیش در سازمان ایلومیناتی شد.

ترانهٔ این آهنگ طوری به‌نظر می‌رسد که انگار به جهنم اطلاق شده است. در موزیک ویدیو آن تعداد زیادی سرنگ که حاوی مادۀ سیاه‌رنگی هستند به بیلی تزریق می‌شوند. سپس او مانند یک فرشته بال درمی‌آورد، از آسمان رها می‌شود و به سمت زمین سقوط می‌کند. او در یک مادهٔ سیاه‌رنگ دیگر می‌افتد، باز بلند می‌شود و روی زمین راه می‌رود؛ اما حالا زمین سراسر در حال سوختن است!

معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش - مصاحبه بیلی ایلیش دربارۀ آهنگ All the Good Girls Go to Hell
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – مصاحبه بیلی ایلیش دربارۀ آهنگ All the Good Girls Go to Hell

بیلی ایلیش در مصاحبهٔ خود با رادیو لس‌آنجلس می‌گوید:

«مضمون این آهنگ دربارهٔ جهنم نیست؛ بلکه دربارهٔ گرمایش‌زمین است. اگر با دقت آن را نگاه نکنید، فکر می‌کنید که دربارهٔ جهنم است. با این حال اگر خوب به آن توجه کنید، متوجه می‌شوید که دربارهٔ همین دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم.

آن مادهٔ سیاه‌رنگ و بال‌ها هم که در موزیک ویدیو وجود دارند، صرفاً به‌خاطر جذابیتشان استفاده شده‌اند.»

فکت: جالب است بدانید که بیلی ایلیش، گیاه‌خوار و حامی حقوق حیوانات و محیط‌زیست است.
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش - آهنگ Xanny
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش – آهنگ Xanny

۶- آهنگ Xanny

بیلی ایلیش در گذشته اعلام کرده بود که هرگز مواد مخدر مصرف نکرده است. این در حالی است که مصرف کردن مواد مخدر در میان هنرمندان آمریکایی چیز رایجی است؛ مخصوصاً برای هنرمندانی که سعی می‌کنند متفاوت باشند. با این همه حال، بیلی می‌گوید که این چیزها برایش جذاب نیستند.

نام آهنگ Xanny به معنی زانی یا زاناکس است که یک نوع مادهٔ مخدر به شمار می‌رود.

این قرص مصرف پزشکی هم دارد؛ اما سوءمصرف هم همین‌طور!

مفهوم کلی این آهنگ، دربارهٔ پیامدهای مصرف مواد مخدر است و به این نکته اشاره می‌کند که مواد مخدر باعث جدا شدن انسان‌ها از جهان و مردمان اطرافشان می‌شود؛ مانند فردی سیگاری و دوستانش که چیزی به‌جز زیرسیگاری برای به اشتراک گذاشتن ندارند! چراکه سیگار همهٔ افکارشان را از آنها گرفته است. آنها حتی متوجه نمی‌شوند که زمانشان را چگونه می‌گذرانند.

خود بیلی ایلیش نیز، شاهد مرگ‌های زیادی بر اثر سوءمصرف مواد مخدر بوده است.


معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش
معنی و مفهوم آهنگ های بیلی ایلیش

جمع‌بندی

معنی، مفهوم و ریشۀ بیشتر آهنگ های بیلی ایلیش، از زندگی روزمرۀ خود او نشئت می‌گیرند. او از هر احساسی که در زندگی دارد، آهنگ می‌سازد و نیازی به افسانه‌های پریانی ندارد!

امیدواریم که لذت برده باشید! 🙂


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ بیلی ایلیش چیه؟ طرفدارش هستی؟
  • معنی آهنگ های بیلی ایلیش برات جالب بود؟
  • نظرت دربارۀ مقالات موسیقی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بهمون بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های شخصیت مرد عنکبوتی پیتر پارکر – Spider-Manسید متین فقهی
اسمارتین ریپورتس: پوشش زنده مراسم توپ طلای ۲۰۲۱ به همراه گزارش تکمیلی [به پایان رسید] – سهیل کوهی اصفهانی
میمز: میم های خنده دار جی تی ای به زبان شیرین فارسی! – GTA – سید متین فقهی
مستر بیست بازی مرکب واقعی را برگزار کرد! – جذاب و بدون مرگ و خونریزی – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.