آرزوها و رویاهای ما مثل قلم نقاشی زندگیمون هستن. یعنی مسیر زندگی ما را می‌کشن، رنگ می‌کنن و چیزای زیادی بهش اضافه می کنن. اگه قلمی وجود نداشته باشه نقاشی هم وجود نداره و اگه رویایی وجود نداشته باشه زندگی وجود نداره، به رویاهایت باور داشته باش! برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


هر آدمی حداقل یه رویا تو زندگیش داره اما…

آرزو و رویا چیزیه که تو زندگی هر آدمی وجود داره یا حداقل وجود داشته! کسایی بودن که به رویاهاشون باور داشتن و زندگیشون را هر طوری که دوس داشتن رنگ کردن. کسایی هم بودن که رویاهای زیادی داشتن و به چیزایی زیادی فکر می کردن اما سناریو چینی به تنهایی فایده نداره. مثل این می‌مونه که قلم را خشک و خالی و بدون رنگ به صفحه بکشی. چیزی کشیده میشه؟

اما بیشترین اشتباه و حسرت نصیب کسایی که از شکست تو رویاهاشون می ترسیدن؛ می‌ترسیدن که تو مسیر رسیدن به رویاهاشون شکست بخورن و دیگه نتونن بلند شن.

چنین کسایی به رویاها یا موقعیت‌های خیلی کوچیک راضی می‌شن. حیف که نمیدونستن اگه به رویاشون باور داشتن می‌تونستن هر مانعی تو مسیرشون هست را کنار بزنن و بعد از کلی سختی، اونطوری که دلشون می‌خواد زندگی کنن.

یه قدم و گذر از ده پله! ممکنه؟!
یه قدم و گذر از ده پله! ممکنه؟!

یه قدم و گذر از ده پله! ممکنه؟!

شاید علت ترس افراد از رویاهاشون نداشتن برنامه‌ریزیه. قطعا هر رویای بزرگی نیاز به برنامه ریزی و قدم های کوچیک داره. تو نمی‌تونی ده تا پله را با هم بری بالا بلکه باید یکی یکی بری بالا.

از تخمه شکستن پای تلویزیون تا تحلیلگری در شبکه سه!

فرض کن که تو عاشق فوتبالی. هر هفته می‌شینی پای تلویزیون تخمه می‌شکنی و بازی تیم محبوبت یا حتی بقیه تیما را می‌بینی. رفته رفته با کسایی مثل عادل فردوسی پور بیشتر آشنا می‌شی و می‌خوای یه روز مثل اونا بشی.

اگه بدون هیچ سابقه‌ای بری دم در صداسیما و بگی: سلام. من می‌خوام فینال لیگ قهرمانان اروپا را گزارش کنم.

بعید میدونم چیزی جز یه اردنگی ناز گیرت بیاد.

باید اول بری ببینی کسی مثل عادل فردوسی پور چیکار کرده که به اینجا رسیده. تا فهمیدی ازش الهام بگیری. بری اول اطلاعات فوتبالیت را ببری بالا. بعد مقاله های مختلف بنویسی و اتفاقات دنیا فوتبال را تحلیل کنی. بعد باید سعی کنی یه گوینده خوب بشی و هزار تا کار دیگه تا بتونی مثل عادل فردوسی پور بشی.

این قسمت را هر نویسنده ای بخواند!

مثال دیگه ای که میخام بزنم راجب نویسندگیه. فقط قبلش خوبه راجب یه موضوع توضیح بدم.

تفاوت نویسنده و محتواگر

نویسنده کسیه که تنها هدفش تولید محتوا برای مردمه. مثلا هر چند وقت یبار میاد راجب یه موضوع می‌نویسه و می‌ره. خیلی هم کار خوبیه و می‌تونه یه رویای بزرگ و قشنگ برا هر کسی باشه.

محتواگر کسیه که تنها هدفش تولید محتوا نیست. محتواگر کسیه که طعم هر نوع تولید محتوایی (نویسندگی، مدیا و…) را حداقل یبار چشیده باشه و تا جایی که می‌تونه محتوا تولید کنه. بعد سراغ فوت و فن های در تولید محتوا بره و سطح محتواهاش را ارتقا بده. خلاصه انقدر اینکارا را بکنه که بعدها بتونه یه الگو برای نویسنده ها و حتی همه محتواگر ها بشه و حتی بتونه یه تیم نویسندگی را هدایت کنه و بهشون الهام ببخشه. مثل تنها محتواگر حال حاضر اسمارتین که با حرفاش این مطلب تو ذهن من الهام گرفت!

محتواگر کسیه که میخواد فراتر از یه نویسنده باشه 🙂

پس اگه می‌خوای یه محتواگر بشی باید اول یه نویسنده باشی. همون اول که نمی‌تونی محتواگر باشی. خوبه در اینجا یادی از یه محتواگر بزرگ به نام شاهین کلانتری بکنم. کسی که بدون شک یه استاد بزرگ برای هر نویسندیه.

پس یادت باشه که به رویاهای خودت باور داشته باشی و اجازه ندی کسی تو رو از مسیر رویاهات منحرف کنه. یادت باشه رویای تو هیچ حد و مرزی نداره و می‌تونه هر چقدر که می‌خواد بزرگ باشه. یادت باشه برای رسیدن به رویاهای بزرگ، باید قدم‌های کوچیک داشته باشی و از شکست نترسی.

دوست اسمارتینی

  • رویای تو چیه؟
  • چطور می‌تونیم به رویاهامون برسیم؟ به جمله به رویاهایت باور داشته باش رو قبول داری؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

زنگ خطر زمین قرمز است! باید به منطقه امن خود برگردد – قسمت اولسیده سدنا موسوی
موارد لازم برای نویسنده شدن! – قسمت دوم – رامتین شاهینی نژاد
بیش از حد تعطیل شدیم! – سید متین فقهی
پادکست اسمارتین: مروری بر آنچه در فصل ۲۰۱۹/۲۰ لالیگا اسپانیا گذشت… – سید متین فقهی