ما انسان‌ها همیشه با زمان سر دعوا داشتیم. یه بار می‌خواستیم ماشین زمان بسازیم تا جلوی حرکتش رو بگیریم و یه بار هم با دروغین خوندن اون، سعی کردیم تا این غول بی‌شاخ و دُمِ نامفهوم رو زمین بزنیم؛ ولی نشد که نشد! زمان هنوز هم دو تا عقربۀ خودشو به هم می‌کوبه تا با صدای تیک‌تاکش، هر چه زودتر روح من و زبونم لال(!) شما رو از جسم بیرون بکشه و به سراغ نفرات بعدی بره. بنابراین ما هم بهتره به این جنگی که بازندشیم پایان بدیم و سعی کنیم تا با روشای دوستانه و ساده‌تری با این دوستمون شاخ به شاخ بشیم!


نکته: توی این پست قرار نیست دربارۀ کارهای خفن و برنامه‌ریزی صحبت کنم؛ بلکه فقط قراره دربارۀ چند تا چیز خیلی ساده و در عین حال جالب یه سری توضیحاتی بدم تا به خودم و شماها یادآوریشون کنم!
نکتۀ دوم: منظور من از عبارت «شاخ به شاخ شدن با زمان»، مقابله کردن با مشکلات زمان هست.

چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! - عکاسی کنید!
چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! – عکاسی کنید!

عکاسی کنید!

عکاسی کردن یعنی منجمد کردن لحظه‌ها؛ چه کاری بهتر از این برای شاخ به شاخ شدن با زمان؟!

شیرین‌ترین ویژگی عکس‌ها، تماشا کردنشون بعد از گذشت زمان هست. ما دوباره می‌تونیم بخشی از زیبایی اون لحظه رو مثل گذشته تجربه کنیم. می‌تونیم احساساتی که در زمان مدفون شدن رو دوباره زنده کنیم. می‌تونیم دوباره اشک بریزیم، بخندیم، خوشحال شیم، غمگین شیم و…

علاوه بر تمام اینا، عکاسی یه مهارت فوق‌العاده جذاب و پرکاربرد به حساب میاد! شما با عکاسی کردن به شکل متداول و آشنا شدن با تکنیکای ساده‌ای که در سطح اینترنت وجود داره، حرفه‌ای می‌شید و می‌تونید توی زندگیتون از این مهارت استفاده ‌کنید.

پیشنهاد: اگه علاقه‌مند به یادگیری مقدماتی عکاسی هستید، می‌تونید مجموعۀ آموزشی «لذت عکاسی» از دیجی‌کالا مگ رو دنبال کنید.
برای من که مفید بود! (:

چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! - به ساعت خیره بشید!
چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! – به ساعت خیره بشید!

به ساعت خیره بشید!

مطمئنم که هممون برای یک بار هم که شده، به ساعت خیره شدیم و بعد از حرکت خسته‌کننده و فوق‌العاده آهستۀ اون، تصمیم گرفتیم تا وقتمون رو تلف نکنیم و بریم سر یه کار درست و حسابی! با این حال نکتۀ جالبی که این کار داره، نشون دادن ارزش و واقعیت زمان به ماست.

ما همیشه از کم بودن زمان گله می‌کنیم و با خودمون می‌گیم که ای کاش یه روز بیشتر از ۲۴ ساعت بود؛ ولی با انجام دادن این تمرین، به خودمون ثابت می‌کنیم که زمان اونقدرا هم زود نمی‌گذره و ما هستیم که داریم تلفش می‌کنیم.

حالا جدا از تمام اینا، با خیره شدن به ساعت، یه شاخ به شاخ شدن واقعی با زمان رو تجربه می‌کنید! ((((:

چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! - همونقدر که بدنتون نیاز داره بخوابید!
چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! – همونقدر که بدنتون نیاز داره بخوابید!

همونقدر که بدنتون نیاز داره بخوابید!

یکی از بزرگترین درگیری‌های ما با زمان به تنظیم خوابمون مربوط می‌شه؛ مثلاً خیلی‌هامون به سختی می‌تونیم صبح زود بیدار بشیم.

این مشکل دو تا راه‌حل بیشتر نداره:

  • با هر بدبختی که شده صبح زود بیدار بشی!
  • به خواب تا بعدازظهر ادامه بدی!
  • به همون اندازه که بدنت می‌‌خواد بخوابی!

مورد دوم که خوراک خیلیا مثل خودمه! حالا از اون هم بگذریم، من هیچ‌وقت نتونستم با مورد اول کنار بیام. یه مدت می‌شه، یه مدت نمی‌شه، یه مدت می‌گم ولش کن، یه مدت درگیرش می‌شم و کلاً روند مزخرفی برام داره!

چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! - من وقتی صبح زود بیدار می‌شم! (((:
چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! – من وقتی صبح زود بیدار می‌شم! (((:

یعنی صبح زود بیدار شدن برام مثل یه شکنجه می‌مونه! این به سبک زندگی و حالت جسمانی هم مربوط می‌شه و کاملاً دست خود آدم نیست؛ یعنی مثلاً آدمی داریم که کاملاً برعکس من هست و باید صبح زود بیدار بشه و یه جورایی بدنش برای استارت خوردن توی اون زمان تنظیم شده.

با این حال مورد دوم خیلی خوب بود. شب گوشی رو بیرون از اتاق می‌ذاشتم و با خیال راحت می‌خوابیدم. بدون هیچ نگرانی برای زود گذشتن زمان موقع خواب، دیر پا شدن یا زهره‌ترک شدن با صدای آلارم گوشی! صبح هم خودکار بیدار می‌شدم و روزم رو شروع می‌کردم. بعد از گذشت چند روز انقدر بدنم سرحال و تنظیم شده بود که واقعاً باورم نمی‌شد!

البته لازم به ذکر هست که این کار هم نکات خودش رو داره و اگه رعایت نشه نه تنها مفید نخواهد بود؛ بلکه ممکنه فاجعه‌بار هم باشه!

  • باید توی فصل‌ها و زمان‌هایی که تعطیل نیستید، شب‌ها زودتر بخوابید که صبح برای مدرسه، دانشگاه، کار و… دیرتون نشه!
  • باید همون اولین باری که صبح سرحال از خواب بیدار می‌شید، از تخت دل بکنید؛ وگرنه تا ظهر می‌خوابید و تازه یه خواب‌کسل‌آور رو تجربه می‌کنید. اینطوری گند زده می‌شه به کل روزتون!

اگه بتونید این کار رو به خوبی انجام بدید، بدون هیچ دردسر یا مشکلی زمان‌های از دست‌رفته موقع خوابیدنتون رو جبران می‌کنید و مهم‌تر از همه، به سلامتیتون بیشتر اهمیت می‌دید! (پارازیت آموزشی: کیفیت خواب یکی از مهم‌ترین عوامل در عملکرد ذهنی و جسمانی به حساب میاد!)

چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! - به سراغ چیزای قدیمی برید!
چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! – به سراغ چیزای قدیمی برید!

به سراغ چیزای قدیمی برید!

احتمالاً شما هم وقتی حرف از چیزای قدیمی می‌شه، حسابی ذوق می‌کنید و دوست دارید تا سریعاً اون چیز رو پیدا کنید تا بفهمید در گذشتۀ خودتون یا دیگران چه چیزایی بوده که الان به خاطرات پیوسته.

این کار علاوه بر شیرین کردن کامتون، بهتون نشون می‌ده که هر چقدر هم زمان گذشته باشه، شما تونستید به جذاب‌ترین بخش‌های زندگیتون در زمان‌های مختلف ناخونک بزنید. شما وجود داشتید، تاثیر گذاشتید و حرفای زیادی برای گفتن دارید!

این چیزای قدیمی می‌تونن بازی باشن، فیلم، انیمیشن یا سریال باشن، کتاب باشن، عتیقه باشن، فیلم عروسی باشن(!) و یا هر چیزی که زمانی از ته‌دل به شما احساس خوشبختی داده و حالا هم با مرور کردنش توی ذهنتون، دوپامین جدیدی ازش دریافت می‌کنید!

چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! - از داشته‌هاتون لذت ببرید!
چطوری خیلی دوستانه با زمان شاخ به شاخ بشیم؟! – از داشته‌هاتون لذت ببرید!

از داشته‌هاتون لذت ببرید!

همۀ ما چیزای زیادی رو به‌خاطر زمان از دست دادیم؛ دوره‌هایی از زندگیمون، بخشی از عزیزانمون، چیزهای مادی یا معنویمون و خیلی چیزای دیگه. مهم هم نیست که زمان حضور اون چیزا، ازشون بهرۀ زیادی بردیم یا نه. به هر حال دیگه تموم شد و رفت! چیزی که در حال حاضر مهمه، اینه که از چیزهایی که همین حالا داریم لذت ببریم تا فردا پس‌فردا که طبق دورگردون دوباره یه چیزی رو از دست دادیم، حسرتشو نخوریم.

داشته‌هامون خیلی اهمیت دارن. داشته‌هامون عکس، چیز قدیمی، خواب و یا ساعت و زمان نیستن. داشته‌های ما، خودمون، سلامتیمون، خانوادمون و لحظه‌هامونن؛ چهار چیزی که خواهی نخواهی، روزی به طور کامل از دست خواهند رفت.

بنابراین بیاید اول از همه برای چیزی که داریم با زمان شاخ به شاخ بشیم و نه چیزای دیگه!


جمع‌بندی

ما باید با زمان شاخ به شاخ بشیم؛ چون چیز فوق‌العاده مهمیه و اگه نتونیم از پسش بربیایم، قطعاً زندگیمون به هم می‌ریزه. با این همه حال، فراموش نکنید که این زندگی ارزش بیش از حد سخت گرفتن رو نداره. زمان هم مثل بقیۀ عناصر این هستی، زیباست و ارزش‌های خاص خودش رو داره. به این فکر کنید که چقدر همین گذشت زمان، خاطرات و تجربه‌های فوق‌العاده شگفت‌انگیز و نابی توی وجود شما ثبت کرده. بذارید زمان بگذره و با جریانش پیش برید. بذارید همین‌طور پخته‌ترتون کنه و بهتون ادویه بزنه تا روزی که توسط غول مرحلۀ آخر خورده شدید، طعم خوبی بدید!


دوست اسمارتینی!

  • تو چطوری با زمان شاخ به شاخ می‌شی؟! (((:
  • نظرت دربارۀ مطالب سبک زندگی و یادداشت‌های اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

معرفی و نقد و بررسی انیمه death note – بیاین از دفترچه مرگ براتون بگم!حباب
قدم زدن در ذهن به هنگام دشواری – در مدح خودباوری –  سیده سدنا موسوی
پنج راه برای پیدا کردن هدف! – آتنا مهرانفر
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمیشن روح – Soul [تماشا کنید] – سید متین فقهی

اگه خواستی می‌تونی به این مطلب رای بدی:

۴.۷ / ۵. ۳