همیشه هایلایت کردن یکسری از کلمه‌ها و جمله‌های کتاب‌ها برام مثل یک جادو می‌مونه، اینکه بعد از مدت‌ها بی حرف بری دنبالشون و کتاب رو باز کنی و چشمت به رنگ‌های فسفری و خط های زیر جمله بیوفته کل اون کتاب رو دوباره برات زنده می‌کنه.


بچه که بودم تنها علاقه به گوش دادن داشتم، گاهی هم زیاد پرحرفی می‌کردم اما شنیدن رو به صحبت کردن ترجیه می‌دادم. فقط می‌خواستم تو جمع بزرگترا باشم و فقط بشنوم بدون اینکه صحبت کنم؛ اما خب فکر کنم هممون رو با«کوچیکا با کوچیکا» و «برو با بچه‌ها قایم موشک بازی کن» دست به سرمون کردن، تا اونجا نباشیم.

موقع خواب همیشه منتظر این بودم تا یکی برام کتاب بخونه حتی تا ده سالگی بیشتر به گوش دادن علاقه داشتم تا خوندن. وقت‌هایی هم که کسی نبود پابه‌پام بشینه برام کتاب بخونه، با ناراحتی می‌رفتم سروقت تلویزیون. برام مهم نبود چی می‌شنوم تنها می‌خواستم داستان‌های کتاب‌هایی رو بشنوم که در عین واقعیت پایان خوش داشته ‌باشه، خب معلومه همه دنبال پایان خوش هستند. وقتی خوندن و نوشتن رو یاد گرفتم، به زور کسی برام کتاب می‌خوند به جاش برام کتاب می‌گرفتن تا بخونم.

مامان‌بزرگم می‌گفت: همیشه شنونده نباش و یکم هم با چشم‌های خودت گوش بده و با گوش‌هات حسشون کن.

اما هیچوقت منظور حرفش رو اون‌موقع‌ها نمی‌فهمیدم. ولی از جایی شروع کردم برای خوندن که املای کلاس اولم چهار تا غلط داشتم و از اون موقع تا الان که ده سال گذشته هرگز به خودم اجازه ندادم تو املا چهار تا غلط یا بیشتر داشته باشم.

اما باز هم هر شب منتظر یک صدا بودم تا برام داستان تعریف کنند. اما کم کم با شروع کتاب خوندن فهمیدم که می‌‌شه با چشم شنید، با گوش حس کرد و تو مغز جوری پردازشش کرد که انگار با صدای خودم نمی‌خونمش.

هربار برای خوندن هر کتاب توی درونم از صدای افرادی استفاده می‌کنم که دوست داشتم اون‌ها خوانندش باشن، واسه‌ی همین همیشه به صدای همه توجه می‌کنم، چون اینجوری انگار من همچنان شنونده داستانم.

نقل‌قول این کتاب این خاطره رو برام یادآوری کرد: زندگی اون ‌چیزی نیست که براتون اتفاق میوفته، بلکه اون کاریه که واسه اون اتفاق انجام میدین.

از کتاب رویای دویدن، به قلم وندلین ون درانن

دوست اسمارتینی

  • بيشتر دوست داري بشنوی یا بخونی؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

زمان حال به چه معناست؟ سید متین فقهی
تنها کاری که بلد بود… | نقل ‌قولی از کتاب کیمیاگر – سید متین فقهی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های پاندای کونگ‌ فو کار! – سید متین فقهی

مغازه ی زندگی – سید متین فقهی