بدون شک این فصل یکی از عجیب‌ترین و سخت‌ترین فصل‌های فوتبال در کل دنیا بود. شیوع ویروس کرونا تاثیرات منفی زیادی بر روی همه باشگاه‌های فوتبال گذاشت. اما بدون شک بیشترین ضرر را تیم بارسلونا دید. البته نمی‌توان آشفتگی این روزهای بارسلونا را فقط به گردن ویروس کرونا انداخت. عوامل زیادی بر روی این موضوع تاثیر گذار بودند و به نوعی می‌توان گفت که آن‌ها پروزه نابودسازی بارسلونا را با موفقیت به پایان رساندند! برای خواندن ادامه این مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


وضعیت این روزهای بارسلونا به شرح تصویر!
وضعیت این روزهای بارسلونا به شرح تصویر!

بازسازی بارسلونا

پس از شکست سنگین بارسلونا مقابل بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا، جهان فوتبال به شدت تحت تأثیر قرار گرفت و رسانه های زیادی به این موضوع واکنش نشان دادند. سوالی که الان بر روی زبان‌هاست این است که مقصر این وضعیت آشفته کیست؟ چه کسانی بارسلونا را به این روز کشاندند؟ برای بازسازی بارسلونا چکار باید کرد؟

مدیریت و خریدهای نابجای بارتمئو و آبیدال؛ ویروسی خطرناک تر از کرونا برای بارسلونا
مدیریت و خریدهای نابجای بارتمئو و آبیدال؛ ویروسی خطرناک تر از کرونا برای بارسلونا

مدیریت و کادر فنی

بدون شک بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین مقصر وضعیت کنونی بارسلونا، مدیریت و کادر فنی ضعیف این باشگاه است. از زمانی که بارتمئو مدیریت باشگاه بارسلونا را عهده دار شده است، اتفاقات تلخ زیادی در این باشگاه رخ داده است. از جدایی نیمار، شکست های تلخ مقابل رم، لیورپول و بایرن مونیخ گرفته تا اتمام این فصل بدون جام.

وضعیت والورده و ستین در بارسلونا به شرح کاریکاتور!
وضعیت والورده و ستین در بارسلونا به شرح کاریکاتور!

مربیان ضعیف و ناشایست

پس از جدایی انریکه در سال ۲۰۱۷، بارسلونا هیچ مربی لایق و بزرگی به خود ندید. در دوران والورده تمام بار هجومی بارسلونا بر روی دوش لیونل مسی بود اما حداقل ثبات در تیم به وضوح دیده می‌شد.

ناامیدی در تیم والورده موج می‌زد

بارسلونای والورده در لالیگا به شدت می‌درخشید و دو سال متوالی با اختلاف امتیازی زیاد نسبت به سایر باشگاه‌های لالیگایی به قهرمانی می‌رسید. اما در لیگ قهرمانان اروپا وضعیت به شدت متضاد بود. شاید تنها مشکل بارسلونای والورده، ناامیدی در دیدار های سخت بود. در آخرین سال سرمربیگری انریکه بارسلونا انگیزه و امید زیادی داشت و مقابل پاری‌سن‌ژرمن کامبک بزرگی زد.

بازی‌های بی‌برنامه

ولی بارسلونای والورده حتی اگر در دیدارهای رفت لیگ قهرمانان اروپا با نتایج قاطع یک تیم را شکست می‌داد، در دیدار برگشت هیچ اعتماد به نفسی نداشت. این مورد در بازی مقابل رم و لیورپول به وضوح دیده می‌شد. مشخص نبود که چه چیزی در بارسلونا کم است و این باشگاه به چه چیزی نیاز دارد.

والورده در کامبک دادن به حریف‌های بارسلونا استاد بود!

آخرین باری که والورده بر روی نیمکت بارسلونا نشست بازی مقابل اتلتیکو مادرید در سوپر کاپ اسپانیا بود که بارسلونا باز هم گرفتار یک کامبک سخت و تلخ شد.

پس از اخراج والورده بر خلاف انتظار همگان سرمربی ضعیف‌تری به اسم کیکه ستین جایگزین او شد. ستین حتی در لالیگا نیز درخشان عمل نکرد و به کلی بارسلونا را نابود کرد. البته از یک مزرعه دار انتظار بیشتری نمی‌توان داشت!

لازم به ذکر است که پس از شکست بارسلونا مقابل بایرن مونیخ شایعات قوی زیادی مبنی بر اخراج ستین به گوش رسید که احتمال زیاد بزودی به رسمیت شناخته خواهند شد.

بازیکنان

در سال های اخیر ستارگان زیادی از بارسلونا جدا شده‌اند و در عوض خریدهای بسیار بدی برای جایگزینی آنها انجام شده است. که همه این موارد به مدیریت غلط باشگاه بازمی‌گردد.

اگر دنبال اطلاعات بیشتری در این باره هستید حتما به این مطالب نگاهی بیندازید:

لیونل مسی؛ تنها و غمگین در بارسلوناسهیل کوهی اصفهانی
معرفی قربانیان باتلاقی به نام بارسلونا!سهیل کوهی اصفهانی
مسی؛ عصبانی تر از همیشه در بارسلونا
مسی؛ عصبانی تر از همیشه در بارسلونا

نارضایتی اسطوره های باشگاه از وضعیت کنونی

سال ۲۰۲۰ برای بارسلونا بدون جام تمام شد و این باشگاه باید دچار تحولات زیادی شود. اسطوره‌های بزرگ باشگاه نیز در این باره حرف‌ها و انتقادات زیادی دارند.

لیونل مسی

لیونل مسی پس از شکست مقابل اوساسونا و از دست دادن قهرمانی لالیگا، به تندی شروع به نقد وضعیت کنونی باشگاه کرد و خواستار تغییرات زیاد در این باشگاه شد. مسی به طور غیر مستقیم به عدم رضایت خود از کیکه ستین را نیز اعلام کرد. جرارد پیکه نیز پس از شکست سنگین مقابل بایرن مونیخ اعلام کرد: ما نیاز به تغییرات زیاد داریم و اگر لازم باشد حاضرم اولین کسی باشم که باشگاه را ترک می‌کند.

نقشه بازسازی بارسلونا

اما الان به مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت این مطلب می‌رسیم؛ چطوری می‌شود این بارسلونا آشفته را به روزهای اوجش بازگرداند؟

فراز و نشیب های زیاد باشگاه در سالیان اخیر

بارسلونا در سالیان اخیر روزهای سخت کمی نداشته است. فصول بسیاری بودند که این باشگاه به شدت افت و پس از تغییرات زیاد دوباره قدرتمندانه بازی کرده است. مثل فصل ۲۰۰۸ که برای بارسلونا بدون جام تمام شد اما در فصل ۲۰۰۹ با مدیریت راسل و سرمربیگری گواردیولا دوباره به بارسلونا ارزش و اعتبار دادند و این باشگاه را به باشگاهی شکست ناپذیر تبدیل کردند. در فصل ۲۰۱۴ نیز چنین اتفاقی افتاد و سال بعد بارسلونا با انریکه موفق به کسب پنج جام شد.

ویکتور فونت کاندید اصلی ریاست بارسلونا پس از بارتمئو
ویکتور فونت کاندید اصلی ریاست بارسلونا پس از بارتمئو

تغییر مدیریت و کادر فنی

اگر بارسلونا خواهان بازگشت به روزهای اوج خودش باشد، ابتدا باید در مدیریت و کادر فنی خود تغییرات زیادی اعمال کند. افرادی همچون بارتمئو و آبیدال که با خریدها و تصمیمات غلط خود مقصر اصلی ناکامی بارسلونا هستند و احتمال زیاد دیگر جایی در باشگاه نخواهند داشت.

طبق قرار قبلی، انتخاب ریاست باشگاه بارسلونا در سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد اما به تازگی ویکتور فونت (نامزد اصلی ریاست بارسلونا پس از بارتمئو) خواستار برگذاری زود هنگام انتخابات شده است.

طبق گفته برخی از رسانه ها ژاوی یا پوچتینو بزودی جایگزین ستین خواهند شد
طبق گفته برخی از رسانه ها ژاوی یا پوچتینو بزودی جایگزین ستین خواهند شد

تغییر بخش مربیگری

همانطوری که اشاره کردم بارسلونا پس از سال ۲۰۱۷ هیچ سرمربی که در حد نام بزرگ بارسلونا باشد به خود ندیده است. پس باید سرمربی بزرگ و مشهوری در فصل آینده به باشگاه بیاید. بارسلونا می‌تواند همانند باشگاه‌هایی همچون چلسی و لیورپول به بازیکنان بزرگ خود که به تازگی وارد عرصه مربیگری شده‌اند اعتماد کند. مثل ژاوی که هم اکنون در آسیا مشغول مربیگری است و می‌تواند چالش بزرگی برای این روزهای بارسلونا باشد.

پوتچینو یا ژاوی؟!

راه دیگر به خدمت گرفتن سرمربی مشهور و نامی است. سرمربی که سابقه خوبی دارد و قابل اعتماد باشد. شاید پوچتینو یکی از گزینه‌های مناسب باشد. پوچتینویی که در سال ۲۰۱۹ تاتنهام به هم ریخته را به فینال لیگ قهرمانان رساند. البته بنظر من بعید است که پوچتینو به بارسلونا بپیوندد چون روابط خیلی خوبی با این باشگاه ندارد.

تغییرات و تحولات زیاد بین بازیکنان

شاید مهم ترین و حیاتی ترین بخش بارسلونا که نیاز به تغییر دارد بخش بازیکنان باشد. در فصل ۲۰۱۹/۲۰ ترکیب بارسلونا در بسیاری از دیدارها تقریبا قابل حدس بود. یعنی در بسیاری از پست‌ها تنها یک بازیکن معتبر وجود داشت و نیمکت بارسلونا به شدت خالی بود. من در ادامه قصد دارم به پست‌هایی که بارسلونا در آنها نیاز به تغییر و تقویت دارد، اشاره کنم.

پیکه و لنگله تنها مدافعان میانی کنونی بارسلونا
پیکه و لنگله تنها مدافعان میانی کنونی بارسلونا

دفاع میانی

بارسلونا در قلب دفاع خود تنها دو بازیکن مطمئن و قابل اعتماد به اسم پیکه و لنگله دارد. پیکه دیگر سن زیادی دارد و نمی‌تواند در تمامی مسابقات فیکس باشد. لنگله نیز ممکن است دچار مصدومیت شود.

با این حساب هیچ اعتمادی به قلب دفاع بارسلونا نمی‌توان داشت. بارسلونا باید از طریق فروش افرادی همچون امتیتی خزانه خود را تقویت کند و یک مدافع نیمکت نشین مطمئن و جوان خریداری یا از آکادمی به باشگاه بیاورد.

عملکرد نا امیدکننده فیرپو در بارسلونا
عملکرد نا امیدکننده فیرپو در بارسلونا

دفاع چپ

در پست دفاع چپ هم مانند دفاع میانی هیچ جایگزین مطمئنی برای آلبا وجود ندارد. جونیور فیرپو هم آنطور که باید ظاهر نشد و دیگر جایی در باشگاه ندارد‌.

بارسلونا در سال گذشته پیشنهاد ۵۰ میلیون یورویی اتلتیکو مادرید برای سمدو را رد کرد...
بارسلونا در سال گذشته پیشنهاد ۵۰ میلیون یورویی اتلتیکو مادرید برای سمدو را رد کرد…

دفاع راست

پس از جدایی دنی آلوز از بارسلونا هیچ جایگزینی برای او پیدا نشد. سرخیو روبرتو در اصل یک هافبک است و در دفاع چندان خوب عمل نمی‌کند.

اگر به بازی این فصل بایرن مونیخ مقابل بارسلونا نگاه کنیم متوجه می‌شویم که تمامی حمله‌های بایرن مونیخ از سمت راست صورت گرفته شده است. در چند تا از موقعیت‌های منجر به گل بایرن مونیخ سمدو که جلو کشیده است، اصلا در خط دفاع دیده نمی‌شود. با این حساب پیکه مجبور می‌شود جای خالی او را پر کند و قلب دفاع خالی می‌شود.

پس بارسلونا نیاز به یک دفاع راست سریع و قدرتمند دارد که هم در دفاع و هم در حمله به خوبی بازی کند.

هافبک خلاق

پس از جدایی ژاوی و اینیستا از باشگاه، تمام بار هجومی تیم به دوش مسی افتاد. مسی که مجبور است عقب بکشد و در نقش یک هافبک طراح کارهایی مانند خلق موقعیت، پاس‌های کلیدی و پاس گل دادن را انجام دهد.

پس بارسلونا نیاز به یک هافبک طراح مثل دیبروینه دارد تا مسی هم بتواند هجومی تر بازی کند. با حضور پیانیج شاید این مشکل حل شود اما نباید فراموش کرد که چیزی تا بازنشستگی پیانیج باقی نمانده است. بنظر من اعتماد به ستاره های نوپای لاماسیا مانند ریکی پوچ بهترین راه حل است.

دمبله؛ وینگر بدشانس و همیشه مصدوم بارسلونا
دمبله؛ وینگر بدشانس و همیشه مصدوم بارسلونا

وینگر

پس از جدایی نیمار هیچ‌کدام از خریدهای بارسلونا جای خالی او را پر نکردند. لیونل مسی مجبور است که عقب بکشد و موقعیت‌سازی کند. پست اصلی سوارز و گریزمان هم مهاجم نوک است و مثل یک وینگر سرعت بالا و توانایی دریبل زدن ندارند. دمبله از قدرت بدنی بسیار پایینی برخوردار است و کوتینیو دیگر جایی در باشگاه ندارد.

بارتمئو هر خریدی برای جایگزینی نیمار کرده است بی‌نتیجه و فقط هدر دادن بودجه باشگاه بوده است.

ترکیب قدرتمند امسال بایرن مونیخ که بارسلونا را به شدت تحقیر کرد، تنها با نود میلیون یورو بسته شده بود ولی دمبله و گریزمان که هیچ تاثیری در بازی مقابل بایرن مونیخ نداشتند هر کدام ۱۲۰ میلیون یورو هزینه روی دست بارسلونا گذاشتند…

اپیدمی کرونا و کار سخت باشگاه‌ها در پنجره نقل و انتقالاتی

شیوع ویروس کرونا خسارت‎های جبران ناپذیری به باشگاه های فوتبال وارد کرد و از خزانه همه آنها به شدت کاست.

اگر دنبال اطلاعات بیشتری در این باره هستید حتما به این مطلب نگاهی بیندازید:

مروری بر تحولات ناشی از ویروس ‌کرونا در جهان ‌فوتبالسهیل کوهی اصفهانی

جمع بندی

با این وجود نه تنها بارسلونا بلکه همه باشگاه‌ها کار سختی در پنجره نقل و انتقالاتی امسال خواهند داشت. راه حل این مشکل، فروش بازیکنان نه چندان مفید مانند سمدو، روبرتو، امتیتی، راکیتیچ، دمبله و… برای پر کردن خزانه باشگاه است. برای این کار باشگاه به مدیریت و یک سرمربی قوی نیاز دارد. سرمربی مانند ژاوی که با فلسفه باشگاه به خوبی آشنا باشد و در نقل و انتقالات باشگاه نفوذ زیادی داشته باشد. در غیر این صورت فاصله زیادی تا نابودی بارسلونا نخواهیم داشت…


دوست اسمارتینی

  • بنظرت چه کسی باید سرمربی جدید بارسلونا بشه؟
  • برای پر کردن پست های خالی چه بازیکنایی مناسبن؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خای نوشتن را تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اونو با اسم خودت منتشر می‌کنیم! 
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (:

بیشتر بخوانید:

خودت رو زنده نگه دار!سید متین فقهی
ایست، سرعت غیرمجاز! – آتنا مهرانفر
داستان مدرن پادشاهان ایران زمین – قسمت اول – سهیل کوهی اصفهانی
موارد لازم برای نویسنده شدن – قسمت چهارم – رامتین شاهینی نژآد