اگر اهل تماشای فوتبال باشید، بدون شک با قانون گل زده در خانه حریف آشنایی دارید. این قانون از حدود نیم قرن پیش اجرا شده و تاثیرات بسیاری بر دنیای فوتبال گذاشته است؛ اما طبق اعلام رسمی یوفا، از فصل آینده قانون گل زده در خانه حریف از تمامی رقابت‌های اروپایی حذف خواهد شد. این تصمیم یوفا موافقان و مخالفان زیادی پیدا کرده است که در این مطلب نگاهی به نظر آنان می‌اندازیم. برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


قانون گل زده در خانه حریف از سال ۱۹۶۵ تصویب و اجرا شد. این قانون رفته‌رفته مورد توجه عموم قرار گرفت و در بسیاری از تورنمنت‌های حذفی رواج پیدا کرد. قانون گل زده در خانه حریف به این معنا بود که اگر دو تیم در مجموع دورهای رفت و برگشت به تساوی ‌می‌رسیدند، تیمی که گل بیشتری در ورزشگاه حریف به ثمر رسانده بود، برندۀ بازی می‌شد. این قانون نقش بسیار مهمی در مسابقات حذفی داشت. به‌طوری که امید و آرزوهای تیم‌های زیادی را نابود کرد و باعث حذف آن‌ها شد؛ ولی برای تیم‌های دیگری نیز بسیار خوش‌یمن بود و باعث صعود آن‌ها به مراحل بالاتر شد.

اما بعد از به میان آمدن پروژۀ سوپرلیگ، شاخک‌های سران یوفا جنبید. آنها برای حفظ رقابت‌های خود، به فکر ایجاد تغییراتی اساسی و مهم افتادند و آنها را اجرا کردند. یکی از تازه‌ترین این تغییرات، حذف قانون گل زده در خانه حریف است. با حذف این قانون، اگر دو تیم در مجموع دیدارهای رفت و برگشت به تساوی تن بدهند، بازی تحت هر شرایطی به وقت‌های اضافه خواهد رفت. اگر هم در پایان وقت‌های اضافه بازی مساوی شد، ضربات پنالتی تیم صعودکننده را تعیین خواهند کرد.

نگاهی به مزایا و معایب حذف قانون گل زده در خانه حریف

تصمیم یوفا برای حذف قانون گل زده در خانه حریف، بازتاب‌های گسترده‌ای را در جهان فوتبال به‌همراه داشت و با مخالفان و موافقان زیادی مواجه شد. ما هم در ادامه نگاهی به مزایا و معایب حذف این قانون می‌اندازیم:

مزایا

  • قانون گل زده در خانه حریف، قانونی ناعادلانه و غیرمنطقی بود و حالا با حذف این قانون از فصل آینده، تیمی که لیاقت بیشتری دارد، به دلیل گل کمتر در ورزشگاه حریف حذف نشده و عدالت برقرار می‌شود. همچنین در بازی‌های پرفشاری مانند لیگ قهرمانان اروپا، مالکیت ورزشگاه چندان حس نمی‌شود و اهمیت زیادی ندارد.
  • حذف این قانون و کشیدن کار به وقت‌های اضافه یا ضربات پنالتی، هیجان بازی را زیادتر می‌کند. علاوه‌بر این، فوتبال نیازمند تغییرات تازه‌ای است تا جذابیت خود را حفظ کند!

معایب

  • حذف قانون گل زده در خانه حریف، به نفع تیم‌های قدرتمند است و کار را برای تیم‌های کوچک، سخت‌تر از گذشته می‌کند. یکی از دلایل سران یوفا برای مخالفت با پروژۀ سوپرلیگ، نابودی تیم‌های کوچک بود؛ اما آنها با حذف قانون گل زده در خانه حریف، تا حدودی همین کار را انجام می‌دهند! این قانون در سال‌های اخیر، به تیم‌های کوچکی مانند تاتنهام و پورتو کمک کرد تا تیم‌های بزرگ را حذف کنند و حس و حالی جدیدی را به تورنمت‌ها بدهند.
  • در رقابت‌های اروپایی، بازیکنان تحت فشار زیادی قرار دارند؛ به همین خاطر است که در بیشتر بازی‌هایی که به وقت اضافه می‌کشیدند، بازیکنان خسته بودند و فوتبال جذابی را ارائه نمی‌کردند. حالا با حذف این قانون، قائدتاً شاهد وقت‌های اضافۀ بیشتری خواهیم بود و این اصلاً چیز خوبی نیست. همچنین این نکته هم قابل توجه هست که هواداران حاضر در ورزشگاه، تاثیر زیادی بر روند بازی‌ها دارند و گل زدن در میان موجی از هیاهوی هواداران حریف، از اهمیت زیادی برخوردار است.

جمع‌بندی

حذف قانون گل زده در خانه حریف، مزایا و معایب خود را دارد و صرفاً خوب یا بد نیست. درنتیجه برای رسیدن به ایده‌آل‌ترین حالت ممکن، یوفا باید تغییرات دیگری را نیز در تورنمنت‌های خود اعمال کند؛ مثلاً شاید بهتر باشد برای حل مشکل خستگی بازیکنان در وقت‌های اضافه، بازی پس از اتمام نود دقیقه، مستقیم به ضربات پنالتی کشیده شود. شاید هم افزایش تعداد نیمکت‌نشینان و تعویض‌های مجاز در هر بازی، کلیدی برای حل این مشکل باشد.


دوست اسمارتینی!

  • نظرت دربارۀ قانون گل زده در خونه حریف چیه؟
  • فکر می‌کنی یوفا تصمیم درستی گرفت؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس. ما همشو می‌خونیم!
  • نظرت راجب مطالب فوتبالی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

بهترین اتچمنت اسلحه holger 26 در بازی call of duty mobileسید متین فقهی
خداحافظی رسمی سرخیو راموس با رئال مادرید – چرا ال کاپیتانو از رئال مادرید جدا شد؟ – سهیل کوهی اصفهانی
چرا باید قبل از انتخاب انیمه اوپنینگ آن را تماشا کرد؟ – حباب
دمو بازی PES 2022 منتشر شد – کونامی در سراشیبی سقوط – سید متین فقهی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.