قسمت آخر نیمه اول فصل چهارم Attack on Titan، با گفته‌شدن جملۀ «بیا جلو راینر!» توسط ارن یگر خشمگین به پایان رسید. این صحنه به شکل فوق‌العاده‌ای، طرفداران این مجموعه را برای ادامۀ داستان هیجان‌زده کرد. استودیو ماپا نیز قول داد که حداکثر تا یک سال بعد، نیمه دوم فصل چهارم را برای طرفداران تهیه کند. و حالا که در آستانۀ پخش آن قرار داریم، تریلر نیمه دوم فصل چهارم انیمه Attack on Titan منتشر شده و درصد آدرنالین طرفداران را به هزار رسانده است! برای خواندن ادامۀ مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


انیمه Attack on Titan را می‌توانیم یکی از بزرگترین حماسه‌ها و شاهکارهای هنری قرن ۲۱ به حساب بیاوریم؛ اثری که قسمت اول آن، نزدیک به ۹ سال پیش منتشر شد و حالا، در حال به پایان رسیدن است. اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، حتی کسانی که علاقه‌ای به انیمه ندارند نیز Attack on Titan را دنبال می‌کنند و اثر بی‌همتای هاجیمه ایسایاما، طرفداران بی‌شمار و کوچک و بزرگی در سرتاسر دنیا دارد.

فکت: انیمه اتک آن تایتان، ۹ قسمت در لیست ۵۰ قسمت سریالی برتر IMDb دارد که یعنی تقریباً یک پنجم کل لیست را تشکیل می‌دهد! (بدون احتساب قسمت‌های منتشرنشدۀ نیمه دوم فصل چهارم)
تاریخ پخش نیمۀ دوم فصل چهارم Attack on Titan چه زمانی است؟
انتشار تاریخ پخش نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan و تریلر آن

انتشار تاریخ پخش نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan و تریلر آن

پس از به پایان رسیدن پخش نیمه اول فصل چهارم انیمه Attack on Titan، طرفداران می‌خواستند بدانند که وضعیت ادامۀ مجموعه چگونه خواهد بود. ماپا نیز اعلام کرد که نیمه دومی در کار است و تا یک سال آینده، پخش خواهد شد؛ اما تاریخ دقیقی را مشخص نکرد. در همین حین، مانگا انیمه نیز به پایان رسیده بود و همزمان با حواشی به‌وجود آمده برای آن، دنبال‌کنندگان انیمه از این نگران بودند که تا زمان پخش نیمه دوم، چطور از دست اسپویل‌ها و کسانی که مانگا را خوانده‌اند، در امان بمانند.

چند ماهی گذشت و به تابستان رسیدیم. در همین زمان، ماپا پوستری از نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan منتشر و اعلام کرد که مدت کوتاهی پس از آغاز سال ۲۰۲۲، شروع به پخش خواهد شد. با توجه به این خبر، مانگاخوان‌های Attack on Titan سه احتمال را مطرح کردند:

 1. پروسۀ ساخت نیمه دوم، خیلی زودتر از چیزی که فکر می‌کردند آغاز شده است.
 2. ممکن است سازنده، بخش زیادی از مانگا را خلاصه کرده باشد.
 3. پس از پخش نیمه دوم، نیمه سوم، فصل پنجم و یا یک سینمایی هم در کار خواهد بود.

دلیل به‌وجود آمدن این احتمالات، مدت زمان کوتاه میان پخش نیمه اول و نیمه دوم بود. چراکه با این حساب، حتی یک سال نگذشته از زمان پخش نیمه اول، شاهد پخش نیمه دوم بودیم. البته با اینکه هنوز درستی یا نادرستی هیچ‌کدام از این احتمالات مشخص نشده است، پس از پخش تریلر نیمه دوم فصل چهارم انیمه Attack on Titan، طرفداران احتمال اول را محتمل‌ترین اتفاق می‌دانند. پیشنهاد می‌کنیم که به تماشای این تریلر جذاب و کوتاه بپردازید:

بررسی کوتاه تریلر نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan

همان‌طور که مشاهده کردید، آن‌قدر حجم و اطلاعات داستانی نیمه دوم فصل چهارم سنگین و مهم است که ماپا تنها در ۳۰ ثانیه، چند ده صحنۀ کوتاه و نامفهوم را برای ما به تصویر می‌کشد. این در حالی است که تریلر نیمه اول فصل چهارم، نزدیک به ۳ دقیقه بود و چیزهای بیشتری را پوشش می‌داد. جدا از این نکته، تنها دیالوگ‌های گفته‌شده در این تریلر نیز، به چند ثانیۀ اول برمی‌گردند و ما آنها را توسط ارن یگر می‌شنویم.

…You’ve been waiting, All this time, For 2000 years, For someone

«تو در تمام این مدت، نزدیک به ۲۰۰۰ سال، منتظر کسی بودی…»

روی صحبت ارن، به احتمال بسیار زیادی با یمیر فریتز، اولین فردی که قدرت‌های تایتانی را بدست آورد است. با توجه به اینکه یمیر را چند باری در تریلر نیمه اول فصل چهارم، هنگام زخمی شدن زیک یگر و تیزر نیمه دوم فصل چهارم دیدیم، احتمال حضور او در ادامۀ داستان و تاثیرگذاری‌اش فوق‌العاده زیاد است. حتی به این واسطه، احتمالاً بالاخره داستان اصلی به‌وجود آمدن تایتان‌ها و تاریخ واقعی آنها را خواهیم فهمید؛ اما اینکه چگونه این اتفاق‌ها خواهند افتاد را تنها ارن یگر، هاجیمه ایسایاما و مانگاخوان‌ها می‌دانند!

بررسی کوتاه تریلر نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan - ارن یگر
بررسی کوتاه تریلر نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan – ارن یگر

در همین زمان که صحبت‌های ارن را می‌شنویم، او را می‌بینیم که روبه‌روی درختی نورانی ایستاده است. پدیده‌ای که چند باری در انیمه نیز به آن اشاره شد (بیدار شدن یمیر در روبروی آن پس از خوردن مارسل گالیارد) و به عنوان منبع اتصال مردمان یمیر با تایتان بنیان‌گذار شناخته می‌شود. با این حال، باز هم مشخص نیست که این مکان، کجاست و اینکه چرا ارن روبروی این درخت نورانی ایستاده است؛ اما حدس زده می‌شود که باز هم به یمیر و اطلاعات مهمی از تایتان‌ها ارتباط داشته باشد.

سپس صحنه‌هایی از نبرد ارن و راینر در شیگانشینا را می‌بینیم که در آن، ارن از قدرت تایتان چکش جنگ که به تازگی آن را خورده است، استفاده کرده و سپس توسط یکی از ساخته‌هایش به دست راینر، ضربه‌ای سهمگین را دریافت می‌کند.

در یکی از صحنه‌های مهم دیگر نیز، هانجی را می‌بینیم که لیوای را در وضعیت بدی پیدا کرده است. به‌نظر می‌رسد که پس از انفجار نیزۀ تندری که به زیک متصل بود، لیوای آسیبی جدی مخصوصاً در ناحیۀ راست صورتش دیده باشد؛ اما مشخص هم نیست که مرده است یا زنده.

در ادامه نیز، یلنا را می‌بینیم که با حالتی آزاد، رو به آسمان ایستاده و در حال تماشای سوختن کشتی‌های هوایی مارلی است! اتفاقی که هنوز نمی‌دانیم به چه دلیل افتاده و آیا باعث شکست مارلی در شیگانشینا شده است یا نه. با این حال، نشان می‌دهد که در نبرد شیگانشینا، ارن به احتمال زیاد دست بالاتر را نسبت به مارلی دارد و به کمک همراهان خود، از شانس بیشتری برای پیروز شدن برخوردار است.

بررسی کوتاه تریلر نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan - زیک یگر
بررسی کوتاه تریلر نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan – زیک یگر

آخرین صحنۀ مهم تریلر نیز، زیک را در حالی نشان می‌دهد که بر روی زمین افتاده و می‌خواهد از افتادن اتفاقی جلوگیری کند؛ اما به‌نظر می‌آید که پا ندارد و نمی‌تواند به خواستۀ خود برسد. از اینکه چرا انقدر ناراحت است و چه کسی پاهای او را قطع کرده است، واقعاً هیچ‌چیزی نمی‌دانیم و تنها باید صبر کنیم. با این حال، به‌نظر می‌آید که با صحنۀ بسیار مهمی مواجه باشیم.

باقی تریلر نیز، تنها چهرۀ شخصیت‌های مهم و تایتان‌های اصلی داستان را نشان می‌دهد و هیچ برداشت خاصی نمی‌توان از آنها داشت؛ اما از لحاظ گرافیکی، مشخص است که در بخش‌هایی مانند رفتن گابی به درون دهان تایتان ارابه، با CGI مواجه هستیم. در بعضی از صحنه‌ها نیز، طراحی‌ها مشکلات کوچکی دارند. با این حال، تمام این اطلاعات ممکن است دربارۀ انیمه غلط باشند و تریلری که تماشا کردیم، به‌طور کلی جدا از انیمه طراحی شده باشد؛ درست مانند تریلر نیمه اول فصل چهارم.

موسیقی هم که در حین نمایش تریلر پخش می‌شود، بسیار دلهره‌آور است و می‌تواند به احساسی که از نیمه دوم فصل چهارم می‌گیریم، ارتباط داشته باشد. همچنین ممکن است که این موسیقی، موسیقی متن اصلی این فصل باشد؛ اما با قاطعیت نمی‌توان نظر داد. علاوه‌بر موسیقی، فضای تریلر نیز عجیب و غریب است و در بخش‌هایی که شاهد تایپوگرافی «شینگکی نو کیوجین» و نام سازندگان اثر هستیم، پس‌زمینه‌ای خون‌آلود و آتشین را می‌بینیم. چیزی که ممکن است به خرابی‌های بزرگی که قرار است در این فصل به‌وجود بیاید و حتی رقم خوردن Rumbeling یا همان راه افتادن رژۀ ویرانگر، اشاره داشته باشد.

اطلاعات منتشرشده در رابطه با نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan - یلنا
اطلاعات منتشرشده در رابطه با نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan

اطلاعات منتشرشده در رابطه با نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan

از تریلر هم که بگذریم، اطلاعاتی همراه به آن منتشر شده‌اند که باید به آنها نیز اشاره کنیم:

 • قسمت اول نیمه دوم فصل چهارم، در تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۲۲ (۱۹ دی ماه ۱۴۰۰) و با نام Judgment یا همان قضاوت پخش خواهد شد.
 • پیش از پخش قسمت اول نیمه دوم فصل چهارم، شش قسمت ویژه برای مرور کل داستان از ابتدا تا جایی که انیمه پیش رفته است و سه اپیزود خاص برای آنی، لیوای و میکاسا، از تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ (۳ آبان ۱۴۰۰) پخش خواهد شد.
 • احتمالاً نیمه دوم فصل چهارم، پایان مجموعه را به تصویر خواهد کشید و شاهد نیمه سوم، فصل پنجم و یا نسخۀ سینمایی نخواهیم بود.
 • احتمالاً تعداد قسمت‌های نیمه دوم فصل چهارم، با تعداد قسمت‌های نیمه اول، تفاوت خواهد داشت.

جمع‌بندی

تا ۱۹ دی ماه ۱۴۰۰، زمان زیادی باقی نمانده است. علاوه‌بر این، با قسمت‌های ویژه‌ای که به‌نظر می‌آید در طی آبان و آذر ماه پخش خواهند شد، قطعاً صبر کردن برای پخش نیمه دوم فصل چهارم انیمه Attack on Titan، ساده‌تر می‌شود. بنابراین طرفداران Attack on Titan، روزهای جذابی را در پیش خواهند داشت و بالاخره پس از ۹ سال، پایان این حماسه را تماشا خواهند کرد. تا آن زمان، رو به جلو حرکت می‌کنیم!


دوست اسمارتینی!

 • طرفدار Attack on Titan هستی؟ نظرت دربارش چیه؟
 • نظرت دربارۀ تریلر نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan چی بود؟
 • به‌نظرت پایان Attack on Titan نظر طرفداران رو جلب می‌کنه؟
 • نظرت دربارۀ مطالب سینمایی و انیمه‌ای اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

فصل اول انیمیشن قهرمانان فوتبال با زیرنویس اختصاصی اسمارتین [تماشا کنید]سهیل کوهی اصفهانی
احتمال تغییر نام سری بازی فیفا – سرنوشت کونامی در انتظار الکترونیک آرتز؟! – سید متین فقهی
تاریخ برگزاری مراسم Game Awards 2021 مشخص شد – سید متین فقهی
دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های انیمه نوراگامی – Noragami – حباب
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.