دنیای اتک آن تایتان، سرشار از شگفتی‌های مختلف است. عمدهٔ این شگفتی‌ها نیز به تایتان‌ها یا همان غول‌های داستان بازمی‌گردند که بشریت با خطر وجودی‌شان دست و پنجه نرم می‌کند. یکی از جالب‌ترین نکات دربارهٔ تایتان‌ها، وجود نوع هوشمندی در میان آنهاست که کاملاً با بقیه تفاوت دارد و توسط فردی رهبری می‌شود. پشت این تایتان‌های هوشمند، هزاران راز و داستان وجود دارد که موشکافی دربارهٔ آنها، فوق‌العاده جذاب و سرگرم‌کننده است. حالا ما در این مطلب، می‌خواهیم به معرفی و رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان بپردازیم. با ما در اسمارتین همراه باشید.


هشدار: این متن حاوی اسپویل بخش‌هایی از داستان (انیمه) می‌باشد؛ بنابراین اگر مجموعه را به‌طور کامل دنبال نکرده‌اید، از خواندن آن خودداری کنید.
معرفی و رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - معاملۀ یمیر فریتز با شیطان؟!
معرفی و رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – معاملۀ یمیر فریتز با شیطان؟!

مروری بر تاریخ و داستان شکل‌گیری دوران تایتان‌ها – معاملۀ یمیر فریتز با شیطان؟!

در قسمت بیستم فصل سوم اتک آن تایتان با نام «آن روز»، گریشا و خواهرش فی از محوطۀ مخصوص الدیایی‌ها در شهر لیبریو خارج می‌شوند تا به تماشای یک کشتی هوایی بپردازند؛ اما ناگهان توسط دو مامور امنیتی مارلی دیده شده و با درخواست مجوز روبرو می‌شوند. با این حال گریشا و فی، بدون اجازه از دولت وارد این منطقه شده بودند و باید در پی آن، تنبیه می‌شدند. یکی از مامورها، انتخاب کتک خوردن یا کار اجباری را پیش روی آن دو می‌گذارد. گریشا نیز اعتراف می‌کند که او باعث و بانی این اتفاق است و فی تقصیری ندارد؛ بنابراین از ماموران می‌خواهد که به خواهرش کاری نداشته باشند و او را کتک بزنند.

یکی از ماموران، فی را به سمت لیبریو می‌برد و دیگری، مشغول کتک زدن گریشا می‌شود. او گریشا را به شکل بدی کتک می‌زند و سپس رهایش می‌کند. گریشا می‌خواهد به خانه برود؛ اما مامور از او می‌خواهد که کشتی هوایی که برای دیدن آن به اینجا آمده بود را تماشا کند.

معرفی و رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - گریشا و فی
معرفی و رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – گریشا و فی

روز بعد، جنازۀ فی در رودخانه پیدا می‌شود. مامور همراه او نیز می‌گوید که فی را به سمت در ورودی لیبریو هدایت کرده و سپس به سراغ کارهایش رفته است. او تاکید می‌کند که سرش شلوغ بوده و تقصیری ندارد و مقصر اصلی، گریشا است که جایگاه مردم الدیا را در دنیا نمی‌داند. سپس از پدر گریشا می‌خواهد که از گناهان گذشتگان نسل الدیا برای او بگوید تا از این به بعد، مرتکب چنین اشتباهاتی نشود.

گریشا حدس می‌زند که مامور مارلی، در حال دروغ گفتن به آنهاست و می‌خواهد واقعیت را پنهان کند. او مامور را در حالی دیده بود که نشسته و در حال استراحت کردن بوده و این، با حرف‌های الانش که دم از کار داشتن می‌زند، تناقض دارد.

مادر گریشا به‌خاطر از دست دادن دخترش، ناراحت و اندوهگین می‌شود؛ اما پدر گریشا در برابر مامور مارلی سر خم می‌کند و به‌خاطر حماقت پسرش، عذر می‌خواهد. او قول می‌دهد که پسرش را تربیت کند و قضیه، خاتمه میابد.

گریشا از آن مامور مارلی و پدرش، کینه به دل می‌گیرد و حماقت خود را سرزنش می‌کند. سپس به‌پای حرف‌های پدرش می‌نشیند تا بیشتر با تاریخ گذشتگان خود و گناهانشان آشنا شود.

پدر گریشا، تاریخ شکل‌گیری و آغاز دوران تایتان‌ها را این‌گونه تعریف می‌کند:

«۱۸۲۰ سال پیش، جد ما یمیر فریتز، با شیطان زمین ارتباطی برقرار کرد و قدرت تایتان‌ها را بدست آورد. پس از مرگ یمیر، روح او به ۹ تایتان تقسیم شد که امپراتوری الدیا را تشکیل دادند.

امپراتوری الدیا، ملت قدرتمند مارلی را شکست دادند و سلطه‌گر قاره‌ها شدند. پس از این اتفاق، دورانی تازه به نام «عصر تاریک» در دنیا آغاز شد. در این عصر، مردمان یمیر نژادهای دیگر را پست‌تر از خود می‌خواندند و آنها را سرکوب می‌کردند.

ملت الدیایی، زمین‌ها و اموال مردم را تصاحب و با زاد و ولد اجباری دیگر نژادها برای الدیا، جمعیت خود را بیشتر می‌کردند. این پاکسازی نژادی تا ۱۷۰۰ سال بعد ادامه پیدا کرد؛ اما بالاخره، کشور بزرگ مارلی، برای سرنگونی الدیا به‌پا خاست. آنها هفت تا از نه تایتان اصلی را از چنگ الدیا درآوردند و ۸۰ سال پیش، در جنگ بزرگ تایتان‌ها پیروز شدند.

پادشاه الدیا، سه دیوار بر جزیره‌ای به نام «پارادایس» بنا و با تعداد زیادی از ملت خود به آنجا فرار کرد. گذشتگان ما نیز در این قاره رها شدند؛ اما ملت بخشندۀ مارلی، اجازه دادند که به همراه آنها زندگی کنیم.»

در اینجا، برای اولین بار بود که به هویت اصلی تایتان‌ها و تاریخشان پی بردیم و سر منشا ۹ تایتان اصلی که بارها و بارها در داستان با آنها مواجه شدیم را شناختیم. البته که بخش‌هایی از این داستان، چندین بار ‌در قسمت‌های بعدی اتک آن تایتان، توسط چند شخصیت دیگر نامعتبر شناخته شدند و جزئیات تازه‌ای را شنیدیم. حتی انتظار می‌رود که در نیمۀ دوم فصل چهارم که بزودی پخش خواهد شد، باز هم داستان تازه‌ای را از تاریخ تایتان‌ها بشنویم و بالاخره متوجه واقعیت بشویم. با این همه حال، اصل داستان و شروع تاریخ تایتان‌ها، به احتمال زیاد همان چیزی است که از پدر گریشا، ارن کروگر، ویلی تایبور و تام کساور شنیدیم؛ یعنی ارتباط برقرار کردن یمیر فریتز با شیطان زمین، منشا آفرینش و یا هر چیز دیگری که اسمش را بگذاریم، باعث به وجود آمدن تایتان‌ها شده است.

معرفی و رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - جان شیرین 13 ساله!
معرفی و رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – جان شیرین ۱۳ ساله!

توضیحاتی دربارۀ ۹ تایتان اصلی – جان شیرین ۱۳ ساله!

همان‌طور که در تاریخ تایتان‌ها خواندیم، ۹ تایتان اصلی حاصل تقسیم روح یمیر فریتز پس از مرگ او هستند. این تایتان‌ها، حدود ۲۰۰۰ سال است که میزبانان خود را تغییر می‌دهند و پس از ۱۳ سال، جان هرکدام از آنها را می‌گیرند. این پدیده که با نام «نفرین یمیر» شناخته می‌شود، مانند بهایی است که فرد باید در ازای ۱۳ سال تایتان بودنش پرداخت کند.

هر یک از این ۹ تایتان، جدا از ویژگی‌های میزبان، توانایی، نقاط قوت و ضعف و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را هم دارند. قد این تایتان‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است و بعضی از آنها، می‌توانند زخم‌های خود را بدون اینکه دوباره تبدیل به تایتان شوند، ترمیم کنند.

صاحبان این ۹ تایتان، می‌توانند انتخاب کنند که چه زمانی تبدیل شوند و معمولاً این کار را با بریدن بخشی از دست خود انجام می‌دهند. آنها پس از تبدیل هم هوش خود را حفظ کرده و به همین دلیل، می‌توانند از قدرت تایتان خود در پی رسیدن به اهدافشان استفاده کنند.

حالا که تاریخ تایتان‌ها، سرمنشا وجودی آنها و ویژگی‌های معمولشان را با یکدیگر مرور کردیم، می‌توانیم به سراغ اصل مطلب برویم و به معرفی و رتبه‌بندی هر کدام از ۹ تایتان اصلی داستان بپردازیم.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان ارابه
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان ارابه

۹- تایتان ارابه (Cart Titan)

 • نام ژاپنی: 車力の巨人 (شاریکی نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت سیزدهم از فصل سوم
 • قد: چهار متر
 • قابلیت حرف زدن: دارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: ندارد
 • دارندگان:
پیک فینگر

تایتان ارابه، اولین بار در جنگ بزرگ واحد شناسایی و تایتان‌ها در شیگانشینا پدیدار شد. کاربرد اصلی این تایتان، در جابجا کردن مهمات و سوار کردن زره جنگی یا تیربار است. او شکل عجیب و غریبی دارد و بر روی چهار دست و پا راه می‌رود. این ویژگی باعث می‌شود که صاحب تایتان، پس از تبدیل شدن به حالت انسانی، به سختی بتواند روی دو پا حرکت کند؛ مانند زمانی که پیک فینگر پس از جنگ مارلی در برابر نیروهای متحد خاورمیانه، نمی‌توانست به راحتی راه برود و یک بار با چهار دست و پا راه رفتن، پورکو گالیارد را ترساند!

این تایتان، چهار متر هم قد دارد و با توجه به جثۀ کوچکش نسبت به دیگر تایتان‌ها، خیلی سریع حرکت می‌کند؛ ویژگی که در فصل سوم، پس از شکست تایتان‌ها در برابر واحد شناسایی، باعث نجات جان زیک یگر و راینر براون شد و لیوای و هانجی را شگفت‌زده کرد.

اگرچه تایتان ارابه ضعیف‌ترین تایتان در میان ۹ تایتان اصلی به حساب می‌آید، استحکام بدنی بسیار بالایی دارد و به شکل فوق‌العاده‌ای می‌تواند تا مدت زمان زیادی، قدرت و فرم خود را حفظ کند؛ برای مثال پیک فینگر، نزدیک به دو ماه بدون استراحت در حالت تایتان بود و با ارتش متحدین خاورمیانه می‌جنگید!

البته به این نکته هم باید اشاره کنیم که قدرت بازسازی و ترمیم زخم‌ها در این تایتان، ضعف بسیار زیادی دارد و در صورت وارد شدن ضربه‌ای قدرتمند به آن، جان میزبانش به خطر می‌افتد. این نقطه ضعف بزرگ در جنگ میان مارلی و واحد شناسایی در شهر لیبریو، نزدیک بود جان پیک فینگر را به لطف ضربۀ مهلک نیزۀ تندری جان بگیرد.

همان‌طور که در اطلاعات هم اشاره کردیم، تایتان ارابه قابلیت حرف زدن دارد. او صدای ترسناک و عجیب و غریبی دارد که پس از شنیدن آن، قطعاً تعجب خواهید کرد. همچنین این قابلیت، دقیقاً برای تایتان ارابه مناسب است. چراکه با توجه به کاربرد او، ارتباط برقرار کردن با همرزمان در سریع‌ترین زمان، امر مهمی برایش به حساب می‌آید.

اگرچه تایتان ارابه می‌تواند ویژگی‌های بسیار مفیدی داشته باشد و حسابی به همرزمان خود کمک کند، در مبارزۀ تن به تن با یکی از نیروهای قدرتمند واحد شناسایی و حتی هشت تایتان اصلی دیگر، شانس بسیار کمی برای پیروزی دارد. به همین دلیل نیز در رتبۀ نهم این لیست قرار می‌گیرد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان آرواره
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان آرواره

۸- تایتان آرواره (Jaw Titan)

 • نام ژاپنی: 顎の巨人 (آگو نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت چهارم از فصل دوم
 • قد: پنج متر
 • قابلیت حرف زدن: دارد/ندارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: ندارد
 • دارندگان:
مارسل گالیارد
یمیر
پورکو گالیارد

در قسمت سوم فصل دوم انیمه، بخشی از سربازان دورۀ ۱۰۴ در برجی که توسط تایتان‌ها محاصره شده بود، گیر افتادند. در این اوضاع وخیم، ناگهان یمیر چاقویی بدست گرفت و از برج به پایین پرید و با بریدن دست خود، تبدیل به تایتانی شد که تا پیش از این، او را ندیده بودیم. این تایتان، همان تایتان آرواره است که یمیر با خوردن مارسل گالیارد، آن را بدست آورده بود.

درواقع، یمیر یکی از الدیایی‌های بیرون از دیوار بود که به‌خاطر اعمال خود، به پارادایس منتقل و توسط ماموران مارلی، تبدیل به تایتانی خالص شد. او نزدیک به ۶۰ سال در فرم تایتان خالص خود قرار داشت تا اینکه در یکی از روزها، توانست انسانی با قدرت تایتانی را بخورد و دوباره حالت انسانی‌اش را بدست بیاورد. او شانس آورد که در روز ماموریت نیروهای تازه‌وارد مارلی یعنی برتولت، راینر، آنی و مارسل، از زیرزمین بیرون آمد و روبروی آنها سبز شد. راینر قرار بود هدف یمیر برای خوردن باشد؛ اما مارسل او را هل داد و خودش توسط یمیر خورده شد. بدین ترتیب، یمیر تبدیل به تایتان آرواره شد. البته چند سال بعد، راینر و برتولت او را به مارلی بردند و به خورد پورکو گالیارد، نیروی جایگزین مارسل (و برادرش) دادند.

تایتان آرواره، قوی‌ترین پنجه و آرواره را در میان ۹ تایتان دارد. به همین دلیل بود که ارن در جنگ میان مارلی و واحد شناسایی در شهر لیبریو، برای شکستن کریستال لارا تایبور، از او به عنوان فندق‌شکن استفاده کرد. این کریستال، دقیقاً همانند کریستال آنی بود که با هیچ‌چیزی خرد نمی‌شد؛ اما تایتان آرواره می‌توانست به راحتی آن را با پنجه یا دندان‌های خود بشکند. علاوه‌بر این، او می‌توانست بخش‌های سخت‌شدۀ بدن تایتان حمله را هم خرد کند.

راستی در هنگام این نبرد، موسیقی متن زیبایی نیز پخش می‌شود که گوش دادن به آن خالی از لطف نیست:

این تایتان پنج متر قد دارد و از لحاظ فرم و شکل، می‌تواند برای هر میزبانی متفاوت باشد؛ برای مثال تایتان آروارۀ یمیر دندان‌های بسیار کوچکی داشت و صورتش هم کاملاً پیدا بود. با این حال تایتان مارسل و پورکو، دندان‌های بزرگی دارد و زرهی قدرتمند و ضدگلوله صورتش را پوشانده است.

جالب است بدانید که تایتان آرواره، بسته به میزبان خود می‌تواند از قابلیت حرف زدن بهره‌مند باشد؛ برای مثال تایتان آروارۀ یمیر، قابلیت حرف زدن داشت. با این حال، پورکو گالیارد چنین قابلیتی ندارد و نمی‌دانیم که مارسل گالیارد نیز از این قابلیت بهره‌مند بوده یا نه. در کل حتی معیار این قابلیت مشخص نیست و شاید در نیمۀ دوم فصل چهارم از آن باخبر شویم.

تایتان آرواره حتی از تایتان ارابه نیز فوق‌العاده سریع‌تر حرکت می‌کند و به همراه قدرت درندگی بالای خود، می‌تواند رقیب قدری برای هر دشمنی باشد؛ چه اعضای واحد شناسایی و چه تایتان‌های هوشمند دیگر. با این حال، باز هم به تنهایی نمی‌تواند در مبارزات بزرگ شرکت کند و اگر سرخود کاری انجام بدهد، مانند جنگ مارلی و واحد شناسایی در شهر لیبریو، ممکن است جانش به خطر بیفتد. در همین راستا، در رتبۀ هشتم لیست ما قرار می‌گیرد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان زرهی
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان زرهی

۷- تایتان زرهی (Armored Titan)

 • نام ژاپنی: 鎧の巨人 (یوروی نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت دوم از فصل اول
 • قد: پانزده متر
 • قابلیت حرف زدن: ندارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: دارد
 • موسیقی:
فکت: تایتان زرهی یکی از شش تایتانی است که موسیقی متن خاص خود را دارد.
 • دارندگان:
راینر براون

پس از اینکه تایتان عظیم‌الجثه راه تایتان‌ها را به درون دیوارها باز کرد، تایتان زرهی نیز وارد دیوارها شد و دیوار ماریا را با ضربه‌ای مهلک شکست. پس از این اتفاق، دیگر خبری از او نشد. تا اینکه در فصل دوم، طی یک غافلگیری بزرگ، راینر و برتولت ارن را کنار کشیدند و مشغول صحبت با او شدند. راینر به این واقعیت اعتراف کرد که تایتان زرهی است و برتولت، تایتان عظیم‌الجثه. او همچنین گفت که اگر ارن با آنها همکاری کند و همراه آنها (به مارلی) برود، بدون هیچ جنگ و خونریزی همه‌چیز درست خواهد شد. در همین میان که ارن شوکه شده بود، میکاسا به راینر و برتولت حمله کرد و آنها هم قبل از اینکه آسیب جدی‌تری ببینند، تبدیل شدند.

راینر ارن را در دستان خود گرفت و می‌خواست به همراه او فرار کند. ارن نیز به خاطرات گذشته‌اش همراه با برتولت و راینر سفر کرد و همان‌طور که در حال اشک ریختن بود، با گفتن عبارت معروف «خیانتکارهای لعنتی» (You damn traitors یا この裏切りもんが) به دو دوست قدیمی‌اش و خالی کردن انبوهی از خشم، درون مشت راینر تبدیل شد و مبارزه‌ای بی‌نظیر را آغاز کرد. این صحنه جدا از اینکه باعث شد دو تا از بزرگترین دشمنان مردمان درون دیوار را بشناسیم، یکی از بهترین صحنه‌های کل انیمه است و جنبۀ احساسی بسیار بالایی دارد. پیشنهاد می‌کنم که قبل از اینکه به سراغ معرفی تایتان زرهی و قابلیت‌هایش برویم، دوباره نگاهی به این صحنه بیندازید:

تایتان زرهی، یکی از تایتان‌های هوشمندی است که به شکلی جدی در مبارزات تن به تن شرکت می‌کند. تا به امروز نیز شاهد مبارزات پی در پی او مخصوصاً با تایتان حمله بوده‌ایم. این تایتان پانزده متر هم قد دارد و برای راینر، دقیقاً شبیه میزبانش است؛ اما مشخص نیست که در میزبان‌های قبلی یا بعدی هم این‌چنین باشد که احتمالاً در پارت دوم فصل چهارم، به این موضوع پی خواهیم برد.

مهم‌ترین نقطه قوت تایتان زرهی، صفحات ضخیم سخت‌شده و بزرگی است که در سرتاسر بدنش (به‌جز پشت مفاصل که به عنوان نقطه ضعف او شناخته می‌شود) پخش شده است. این صفحات، در موارد بسیاری می‌توانند به بهترین شکل از میزبان خود محافظت کنند؛ برای مثال شمشیرهای فولادی واحد شناسایی و توپ‌های جنگی آنها، به هیچ‌وجه بر روی این صفحات تاثیرگذار نیستند. با این حال، با توجه به چیزی که در فصل سوم و چهارم دیدیم، بخش‌های سخت‌شدۀ بدن تایتان حمله و سلاح‌هایی مانند نیزۀ تندری و توپ‌های جنگی نیروهای متحد خاورمیانه، قدرت شکستن این صفحات را دارند.

صفحات ضخیم موجود بر روی بدن این تایتان در کنار جثۀ بزرگش، به مقدار زیادی سرعت او را کاهش می‌دهند. با این حال باز هم سرعت متوسطی را از او شاهد هستیم. علاوه‌بر این، او نیز مانند تایتان حمله و تایتان مونث، قابلیت سخت‌کردن بخش‌هایی از بدن خود و ساخت پنجه‌هایی تیز بر روی دست و پاهایش را دارد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان زرهی
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان زرهی

اما جدا از تمام این موارد، تایتان زرهی قابلیت‌های عجیب و غریبی نیز دارد که در تایتان‌های دیگر، نمونه‌اش را کمتر دیده‌ایم؛ برای مثال، راینر چند باری تا نزدیکی مرگ رفت. با این حال به‌خاطر انتقال هوشیاری به دستگاه عصبی یا ساخت مشتی بزرگ و قرار گرفتن در آن برای محافظت از خود، از مرگ فرار کرد. اینکه چنین قابلیت‌هایی برای تایتان‌های دیگر نیز موجود است یا فقط به تایتان زرهی و حتی شخص راینر مربوط می‌شود، هنوز دقیق مشخص نیست. البته نمونه‌های نزدیکی مانند تشکیل کریستال برای آنی و تبدیل ناقص ارن برای دفاع از خود و دوستانش را هم قبلاً دیده بودیم.

در آخر نیز شاید برایتان عجیب باشد که چرا تایتان زرهی در رتبۀ هفتم این لیست قرار دارد؛ اما این تایتان، با اینکه یکی از بخش‌های اصلی داستان را تشکیل داده است، واقعاً خیلی قدرتمند نیست. تا نیمۀ اول فصل چهارم نیز در تمامی نبردهای تایتان زرهی با تایتان حمله، شاهد شکست‌های او بوده‌ایم. علاوه‌بر این، صفحات ضخیم تایتان زرهی در برابر تکنولوژی‌های جدید و قسمت‌های سخت‌شدۀ تایتان‌های دیگر، به راحتی می‌شکنند. بنابراین، در رتبۀ هفتم لیست قرار می‌گیرد و نمی‌توانیم او را به عنوان یکی از بهترین مبارزان ۹ تایتان اصلی به حساب بیاوریم.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان حیوانی
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان حیوانی

۶- تایتان حیوانی (Beast Titan)

 • نام ژاپنی: 獣の巨人 (کمونو نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت اول از فصل دوم
 • قد: هفده متر
 • قابلیت حرف زدن: دارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: دارد
 • موسیقی:
فکت: تایتان حیوانی یکی از شش تایتانی است که موسیقی متن خاص خود را دارد.
 • دارندگان:
تام کساور
زیک یگر

تایتان حیوانی یکی از عجیب‌ترین و شگفت‌انگیزترین تایتان‌هایی است که در کل مجموعه دیده‌ایم. ما اولین بار او را در قسمت اول فصل دوم انیمه و هنگام ورود تایتان‌هایی غیرعادی به دیوار رز مشاهده کردیم. میکه کاریاس که پس از لیوای آکرمن، بهترین سرباز مردم درون دیوار بود، برای مدیریت این وضعیت به تنهایی سراغ تایتان‌ها رفت. او تعداد زیادی از تایتان‌های خالص را کشت و سپس با تایتان حیوانی مواجه شد. در همین حین که از شکل و شمایل و نحوۀ حرکت این تایتان متعجب شده بود، اسب خود را با زدن سوتی صدا زد تا از این وضعیت فرار کند؛ اما تایتان حیوانی اسب را در راه حرکتش گرفت و به سمت میکه پرتاب کرد.

میکه به دست یکی از تایتان‌های غیرعادی افتاد و چیزی نمانده بود که خورده شود. با این حال، تایتان حیوانی شروع به صحبت کردن کرد و از تایتان غیرعادی خواست که میکه را نخورد. در این زمان، میکه و ما تماشاگران انیمه، در شوک عظیمی فرو رفته بودیم. به‌خاطر اینکه قبل از این، به هیچ‌وجه تایتانی شبیه به او ندیده بودیم که حرف بزند و به تایتان‌های دیگر دستور دهد.

در ادامه، تایتان حیوانی از میکه دربارۀ سلاح و تجهیزاتش پرسید؛ اما میکه در انبوهی از ترس و شوک به‌سر می‌برد و پاسخی به او نمی‌داد. تایتان حیوانی هم که حوصله‌اش در حال سر رفتن بود، خودش سلاح و تجهیزات میکه را از او جدا کرد و برد. میکه هم ناگهان به یاد آورد که به همرزمانش گفته بود که تا وقتی بجنگیم، شکست نخواهیم خورد. در پی این فکر، فریادی سرشار از شجاعت بر سر تایتان حیوانی که در حال رفتن بود کشید. او نیز به تایتان‌های غیر‌عادی خود دستور داد که به میکه حمله کنند. و این‌گونه بود که ورود باشکوه و هراس‌انگیز تایتان حیوانی، با مرگ دردناک یکی از بهترین سربازان مردمان درون دیوار رقم خورد.

مدتی بعد و در اواخر فصل سوم، هویت میزبان تایتان حیوانی برای ما فاش شد و فهیدیم که او، برادر ناتنی ارن با نام زیک یگر است. مردی بسیار باهوش و خلاق که شاید حتی بخش عظیمی از قدرتش را، مدیون خودش است! نه قدرت تایتانی که دارد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - انتخاب تایتان حیوانی بر اساس علایق میزبان
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – انتخاب تایتان حیوانی بر اساس علایق میزبان

اما جدا از این، تایتان حیوانی نیز به تنهایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که باید به آنها اشاره کنیم. این تایتان، همان‌طور که از نامش مشخص است، شکلی شبیه به حیوانات می‌گیرد. همچنین این شکل ممکن است برای هر میزبانی، حیوان متفاوتی را در نظر بگیرد؛ برای مثال تایتان حیوانی زیک یگر، یک میمون است و تایتان حیوانی تام کساور، یک گوچ. احتمال می‌رود که این حیوان، بر اساس علایق میزبان انتخاب می‌شود. چراکه زیک یگر، در بچگی یک عروسک میمون داشت و تام کساور هم، یک عروسک گوچ.

تایتان حیوانی زیک، بدنی پوشیده از پشم و دست و پاهای دراز و باریکی دارد؛ دقیقاً مانند یک میمون! او همچنین در پرتاب اشیای مختلف، قدرت بسیار زیادی دارد. به‌طوری که در نبرد تایتان‌ها و واحد شناسایی در شیگانشینا، زیک با پرتاب سنگ‌ها، کل ارتش مردمان درون دیوار را نابود و دریایی از خون درست کرد! البته این قدرت، ارتباط زیادی به علایق و استعدادهای زیک هم دارد. همان‌طور که در پیشینه و کودکی او در فصل چهارم دیدیم، زیک علاقۀ خاصی به ورزش بیسبال و پرتاب توپ در آن داشت و به همین دلیل نیز با تام کساور دوست شد. در همین راستا، قدرت‌ها و حتی شکل این تایتان، می‌تواند با توجه به علایق و استعدادهای میزبان متفاوت باشد. با این همه حال، ما تا نیمۀ اول فصل چهارم، هیچ اطلاعات خاصی دربارۀ تایتان‌های حیوانی قبلی نداریم و ممکن است در ادامه به اطلاعات تازه‌ای دست یابیم.

اما از قابلیت‌های جذاب دیگر این تایتان که در اطلاعات هم به آن اشاره شد، سخن گفتن اوست. چیزی که وقتی اولین بار با آن مواجه شدیم، حسابی ما را شوکه کرد. درواقع در حالت تایتان حیوانی، صدای اصلی زیک یگر، کمی کلفت‌تر و به قولی، هیولایی‌تر(!) می‌شود و ما آن را می‌شنویم. البته مشخص نیست که این قابلیت برای تایتان‌های حیوانی دیگر در دسترس باشد یا نه.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان حیوانی
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان حیوانی

از آنجایی که زیک به واسطۀ مادرش یعنی داینا فریتز، دارای خون سلطنتی است، قابلیت‌های جالبی هم در کنار قابلیت‌های اصلی تایتان حیوانی دارد؛ برای مثال اگر فردی از مایع نخاعی او بخورد، با فریاد زیک، تبدیل به تایتانی خالص و تحت کنترل او خواهد شد! یا حتی جدا از این مورد، زیک کنترلی نسبی بر روی تایتان‌های خالص دارد و می‌تواند دستوراتی به آنها بدهد. به همین‌خاطر بود که در جنگ میان تایتان‌ها و واحد شناسایی در شیگانشینا، ناگهان تعداد بی‌شماری از تایتان‌ها در منطقه تبدیل شدند و بدون حرکتی اضافی، منتظر دستورات زیک بودند.

تایتان حیوانی نیز مانند تایتان حمله، زرهی و مونث، قابلیت سخت کردن بخش‌هایی از بدن خود را دارد؛ برای مثال در اولین نبرد زیک و لیوای، او قصد سخت کردن گردن خود را داشت. با این حال نتوانست به سرعت عمل لیوای برسد و شکست خورد. با این حال در نبرد دوم، پشت گردن خود را سخت کرد؛ اما نیزه‌های تندری لیوای، آن را شکستند و زیک باز هم شکست خورد! او همچنین با توجه به جثۀ بزرگ و قد هفده متری خود، سرعت نسبتاً پایینی دارد و خیلی چابک نیست.

در نهایت نیز باید به این نکته اشاره کنیم که اگرچه تایتان حیوانی قابلیت‌های بسیار جالبی دارد، نمی‌توانیم آن را یک تایتان قدرتمند و خیلی خوب حساب کنیم. ما تا به امروز قدرت مبارزاتی بالایی از این تایتان ندیده‌ایم و اصلی‌ترین کار او، پرتاب کردن اشیا به شکلی خوب بوده است. همان‌طور هم که تام کساور گفت، تایتان حیوانی معمولاً نقش پررنگی در مبارزات تن به تن ندارد و به همین‌خاطر، در رتبۀ ششم این لیست قرار می‌گیرد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان مونث
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان مونث

۵- تایتان مونث (Female Titan)

 • نام ژاپنی: 女型の巨人 (مگاتا نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت هفدهم از فصل اول
 • قد: چهارده متر
 • قابلیت حرف زدن: ندارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: دارد
 • موسیقی:
فکت: تایتان مونث یکی از شش تایتانی است که موسیقی متن خاص خود را دارد.
 • دارندگان:
آنی لئون‌هارت

تایتان مونث، سومین تایتان هوشمندی است که در انیمه اتک آن تایتان دیدیم. پس از آغاز پنجاه و هفتمین گشت بیرون دیوارها توسط سربازان تازه‌کاری مانند ارن، میکاسا و آرمین، ناگهان تایتانی با شکل و شمایل یک زن به آنها حمله کرد. او سربازان و اسب‌هایشان را یکی پس از دیگری کنار می‌زد و می‌کشت؛ اما زمانی که به آرمین رسید، شنل او را کنار زد و چهره‌اش را دید. سپس او را رها کرد و به راه خود ادامه داد.

آرمین متوجه شد که این تایتان، با توجه به جثه و رفتارش، مانند تایتان حمله، زرهی یا عظیم‌الجثه است و انسانی او را هدایت می‌کند. با این حال نمی‌توانست حدس بزند که او چه کسی است و یا به دنبال چه چیزی می‌گردد.

در کنار حملۀ تایتان مونث، تعداد زیادی از تایتان‌های غیرعادی و سریع نیز به سربازان حمله و آنها را یکی پس از دیگری کشتند. اتفاقی که باعث شد نظریۀ رهبری شدن عده‌ای از تایتان‌ها توسط تایتان مونث به وجود بیاید.

در نهایت آرمین، جان و راینر، نبردی کوتاه با تایتان مونث داشتند. آرمین زخمی شد و جان حملۀ ناموفقی داشت. راینر نیز پس از حمله، چند ثانیه درون مشت او گیر افتاد و سپس به‌طرز مشکوکی، مشت تایتان را شکافت و به بیرون پرید. او آرمین که زخمی شده بود را بغل و شروع به دویدن کرد. تایتان مونث نیز ناگهان جهت حرکتش را تغییر داد و به سمت موقعیت ارن رفت.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - آنی درون کریستال
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – آنی درون کریستال

پس از نبردی طولانی در میان تایتان مونث، واحد شناسایی و تایتان حمله، هویت تایتان مونث توسط آرمین فاش شد. او حدس می‌زد که آنی لئون‌هارت، یکی از سربازان ماهر دورۀ ۱۰۴، تایتان مونث و به دنبال دزدیدن ارن است. و در دیدار ارن، میکاسا و آرمین با او در دیوار سینا، این مسئله با تبدیل آنی به تایتان ثابت شد. او و تایتان حمله، مبارزه‌ای بزرگ را در دیوار سینا به‌پا کردند و در آخر با به سیم آخر زدن ارن، مردم درون دیوار به آنی پیروز شدند. با این حال، او در طی اتفاقی عجیب، قبل از اینکه توسط ارن خورده شود، خود را درون کریستالی محبوس کرد. این کریستال توسط هیچ‌چیزی (به‌جز دندان و پنجه‌های تایتان آرواره) شکسته نمی‌شود و تا نیمۀ اول فصل چهارم، آنی هنوز درون آن خوابیده است.

در فصل دوم، با تبدیل راینر و برتولت به تایتان زرهی و عظیم‌الجثه، فهمیدیم که آنی به کمک راینر، در همان زمانی که او را به مشت گرفت، موقعیت ارن را در گشت پنجاه و هفتم پیدا کرده بود. و در واقع برتولت، راینر و آنی، با یکدیگر همکاری می‌کردند و از اول، نقشۀ دزدیدن ارن را داشته‌اند. دلیل این نقشه نیز در اواخر فصل سوم و با شناخت کشور مارلی و تایتان بنیان‌گذار، برای ما فاش شد.

اما تایتان مونث، همان‌طور که از نامش پیداست، یک تایتان با جنسیت زن است. و احتمالاً تنها زنان قابلیت بدست آوردن قدرت کامل و شکل و شمایل او را دارند و اگر توسط مردی خورده شود، مشخص نیست که چه اتفاقی برای او می‌افتد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان مونث
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان مونث

تایتان مونث قدرت بسیار زیادی در مبارزات دارد و حرکاتش، بسیار سریع و مرگبار هستند. به‌طوری که در نبرد ابتدایی او با تایتان حمله، شاهد پیروزی مقتدرانۀ او بودیم. در نبرد دوم نیز، تایتان حمله بدون کمک میکاسا، نمی‌توانست تایتان مونث را شکست دهد و شانس با او یار بود. این تایتان حتی در برابر بهترین سربازهای واحد شناسایی نیز قدرتمند ظاهر شد و تعداد زیادی از آنها را کشت.

تایتان مونث، با اینکه جثۀ بزرگ و قدی چهارده متری دارد، از سرعت بسیار بالایی هم برخوردار است. او همچنین مانند تایتان حمله، زرهی و حیوانی، قابلیت سخت کردن بخش‌هایی از بدن خود را دارد و اگر میزبان بخواهد، می‌تواند دور تا دور او را با کریستالی سخت بپوشاند و به خوابی عمیق ببرد.

جالب است بدانید که این تایتان نیز مانند تایتان بنیان‌گذار، می‌تواند با جیغی گوش‌خراش، تایتان‌های خالص را به شکلی نسبی کنترل کند. البته که آنها توسط او رهبری نمی‌شوند و پس از شنیدن جیغ، سریعاً خود را به تایتان رسانده و شروع به خوردنش می‌کنند. دلیل این قابلیت هنوز مشخص نیست؛ اما هنگامی که آنی توسط واحد شناسایی در تلۀ جنگل گیر افتاد، توانست از این قابلیت استفاده و از آنجا فرار کند.

در مجموع تایتان مونث، مخصوصاً با کنترل آنی لئون‌هارت، می‌تواند مبارز بسیار خطرناکی باشد. به همین‌خاطر در رتبۀ پنجم این لیست قرار می‌گیرد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان عظیم‌الجثه
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان عظیم‌الجثه

۴- تایتان عظیم‌الجثه (Colossal Titan)

 • نام ژاپنی: 超大型巨人 (چو اوگاتا کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت اول از فصل اول
 • قد: شصت متر
 • قابلیت حرف زدن: ندارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: ندارد
 • دارندگان:
برتولت هوور
آرمین آرلرت

تایتان عظیم‌الجثه اولین تایتانی است که در انیمۀ اتک آن تایتان دیدیم. در همان قسمت اول، زمانی که آرمین، ارن و میکاسا در حال حرف زدن دربارۀ دنیای بیرون بودند و از به پایان رسیدن آرامش درون دیوارها می‌گفتند، ناگهان سر و کلۀ تایتانی عظیم و وحشتناک پیدا شد. او از بالای دیوارها که ۵۰ متر قد داشتند، به مردم منطقۀ شیگانشینا نگاه کرد و سپس با زدن لگدی مهلک به دیوار، آن را شکست و راه تایتان‌ها را بر روی مردم باز کرد.

از آن زمان به بعد، تایتان عظیم‌الجثه به عنوان یکی از منفورترین شخصیت‌های کل مجموعه شناخته می‌شد و حتی بعضی، او را به عنوان شرور اصلی دنیای اتک آن تایتان به حساب می‌آوردند! اما پس از اینکه با ماهیت اصلی تایتان‌ها آشنا شدیم، فهمیدیم که این تایتان بسیار عظیم و قدرتمند نیز بازیچۀ دست انسان‌های دیگری است.

هویت این تایتان در فصل دوم و زمانی که راینر به ارن گفت که تایتان زرهی است و برتولت، تایتان عظیم‌الجثه، فاش شد. چیزی که واقعاً به فکر کمتر کسی می‌رسید و بسیار شوکه‌کننده بود. چراکه برتولت، اصلاً شخصیت‌پردازی زیادی هم به اندازۀ راینر، ارن و یا دیگر دارندگان تایتان نداشت و تنها می‌دانستیم که او، ارادۀ ضعیفی در تصمیم‌گیری و انجام آن دارد. حتی تا نیمۀ اول فصل چهارم هم چیز خاصی از کودکی برتولت و سرگذشتش ندیدیم و با توجه به تاثیرگذاری خاطرات او بر روی آرمین، ممکن است در نیمۀ دوم فصل چهارم، شاهد اطلاعات تازه‌ای باشیم.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان عظیم‌الجثه
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان عظیم‌الجثه

همان‌طور که از نام تایتان عظیم‌الجثه پیداست، با تایتانی فوق‌العاده عظیم و بزرگ مواجه هستیم که ۶۰ متر قد دارد! این در حالی است که تایتان‌های دیگر، حتی نزدیک به این اندازه هم نیستند و بزرگترین آنها تا نیمۀ اول فصل چهارم، هفده متر قد داشته است. این تایتان، شکل و قیافۀ خاصی ندارد و شبیه به انسانی معمولی بدون پوست و مو است. البته که تایتان برتولت، دماغ و گوش دارد؛ اما تایتان آرمین، دماغ و گوش ندارد که تفاوتی جزئی به حساب می‌آید و دلیلش هم مشخص نیست.

زمان تبدیل تایتان عظیم‌الجثه، صاحب آن می‌تواند انتخاب کند که چگونه از انرژی به‌وجود آمده در هنگام تبدیل بهره ببرد؛ برای مثال، برتولت در هنگام حمله به منطقۀ تروست، ناگهان ظاهر شد و بادی پرفشار را به سمت سربازان هدایت کرد. با این حال در نبرد واحد شناسایی و تایتان‌ها در شیگانشینا، با به‌وجود آوردن انفجاری اتمی، توانست بخش عظیمی از نیروهای واحد شناسایی را از بین ببرد. آرمین نیز با توجه به درخواست کمک ارن از مارلی، از طریق همین انفجار در کنار نیروهای دریایی مارلی تبدیل شد و به همراه آنها، بخش زیادی از مردم عادی شهر لیبریو را هم کشت.

تایتان عظیم‌الجثه از قدرت فیزیکی بسیار بالایی هم برخوردار است و با یک ضربۀ کوچک به هر چیزی، می‌تواند آن را نیست و نابود کند. از قابلیت‌های دیگر و بسیار کاربردی این تایتان نیز می‌توان به پخش کردن دما و بخاری عظیم از طریق نیروی ماهیچه‌ها اشاره کرد که هر دشمنی را از اطراف او دور کرده و یا می‌سوزاند! او همچنین می‌تواند به شکلی ناگهانی، تمام عضلات و استخوان‌های خود را تحلیل برده و صاحبش را از حالت تایتانی خارج کند؛ مانند زمان‌هایی که تایتان برتولت از کنار دیوارها غیب می‌شد.

اما این قابلیت‌های فوق‌العاده، نقاط ضعفی هم برای این تایتان به وجود آورده‌اند؛ برای مثال تایتان عظیم‌الجثه اصلاً و ابداً سرعت حرکت خوبی ندارد و چابک نیست. او همچنین پس از استفاده از قدرت‌هایش، روند فرسایشی پیدا کرده و بدنش شروع به لاغرشدن می‌کند. در نهایت نیز حرکت‌هایش بسیار محدود شده و باید تا در خطر حملۀ دشمن نیفتاده است، از بدن خود خارج شود؛ برای مثال در اواخر نبرد واحد شناسایی و تایتان‌ها در شیگانشینا، برتولت تمام نیروی خود را برای دور کردن آرمین استفاده کرد و او را سوزاند. با این حال، آرمین تنها نقش یک حواس‌پرتی را برای از بین بردن نیروی تایتان عظیم‌الجثه ایفا کرد و سپس با حملۀ ناگهانی ارن به گردن تایتان، برتولت قادر به انجام هیچ‌کاری نبود و در نهایت، شکست خورد.

راستی در هنگام این نبرد، موسیقی متن زیبایی نیز پخش می‌شود که گوش دادن به آن خالی از لطف نیست:

تا به امروز، شاهد نبرد و مبارزۀ خاصی از تایتان عظیم‌الجثه نبوده‌ایم. چراکه هیچ نیرو و تایتانی جرئت نزدیک شدن و مقابله با او را ندارد؛ مگر اینکه یک تایتان عظیم‌الجثۀ دیگر بتواند با او بجنگد! در همین راستا، این تایتان را نمی‌توانیم یک تایتان جنگجو به حساب بیاوریم و در اصل، تنها می‌توانیم بر روی قدرت تخریب بی‌نظیر او حساب کنیم. البته ما هنوز چیز زیادی از تایتان عظیم‌الجثۀ آرمین و ترکیب آن با هوش و ذکاوتش ندیده‌ایم و با انتشار نیمۀ دوم فصل چهارم که قطعاً فراوان از جنگ و مبارزه است، اطلاعات تازه‌ای را دربارۀ این تایتان بدست خواهیم آورد؛ اما به‌طور کلی، رتبۀ چهارم این لیست، مناسب‌ترین رتبه برای تایتان عظیم‌الجثه است.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان حمله
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان حمله

۳- تایتان حمله (Attack Titan)

 • نام ژاپنی: 進撃の巨人 (شینگکی نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت هفتم از فصل اول
 • قد: پانزده متر
 • قابلیت حرف زدن: ندارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: دارد
 • موسیقی:
فکت: تایتان حمله یکی از شش تایتانی است که موسیقی متن خاص خود را دارد.
 • دارندگان:
ارن کروگر
گریشا یگر
ارن یگر

و اما می‌رسیم به رتبۀ سوم لیست، یعنی شینگکی نو کیوجین! محبوب‌ترین تایتان انیمهٔ اتک آن تایتان و یکی از بهترین‌های آنها که ارن یگر، شخصیت اصلی داستان، صاحب آن است.

پس از گذشت پنج سال از حملۀ تایتان‌ها به دیوارها، دوباره تایتان عظیم‌الجثه ظاهر شد و به منطقۀ تروست حمله کرد. ارن نیز به تازگی سرباز شده بود و دقیقاً همان‌جا بود. او با خشم بسیار زیادی به سمت تایتان حمله‌ور شد؛ اما ناکام عمل کرد و تایتان عظیم‌الجثه دوباره مانند پنج سال قبل، به شکلی ناگهانی غیب شد.

تایتان‌ها شروع به حرکت در منطقۀ تروست کردند و سربازان تازه‌کار دورۀ ۱۰۴ به سراغ آنها رفتند. در همین زمان، سربازان بی‌تجربه یکی پس از دیگری روبه‌روی چشم ارن کشته می‌شدند. نام یکی از این سربازان، توماس بود و به شکل بدی، توسط تایتانی غیرعادی کشته شد. ارن نیز برای گرفتن انتقام او، به سمت تایتان حمله‌ور شد و به‌خاطر حرکتی اشتباه، پاهایش توسط یک تایتان دیگر در هوا خورده و زمین‌گیر شد.

آرمین از اتفاقاتی که می‌افتاد وحشت کرده بود. در همین حین که بی‌حرکت نشسته بود، ناگهان تایتانی او را دید و در دستان خود گرفت. سپس بدون اینکه آرمین را گاز بگیرد، در طی حرکتی عجیب، تنها به درون دهان خود انداخت. و دقیقاً زمانی که آرمین داشت بر روی زبان او لیز می‌خورد تا وارد معده‌اش شود، ارن دستش را گرفت. او آرمین را از دهان تایتان بیرون کشید و قبل از اینکه خودش بتواند از دهان تایتان خارج شود، با گازی محکم خورده شد. این صحنه، فوق‌العاده شوکه‌کننده و دردناک بود و ضربه‌ای بزرگ به آرمین زد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - میکاسا آکرمن
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – میکاسا آکرمن

پس از گذشت زمان کوتاهی، میکاسا آرمین را پیدا کرد. او از آرمین پرسید که سربازان دیگر کجا هستند. و جوابی که گرفت، ناامیدکننده بود. چراکه تنها سرباز باقی‌مانده از میان همراهان آرمین، خودش بود. این شد که میکاسا هم ناامید شد و در پی حرکتی عجیب، به سربازان همراه خود دستور داد که اگر جرئت دارند، به تایتان‌ها حمله کنند. او گفت که اگر کسی هم همراهش نشود، خودش به تنهایی قدرت مبارزه با تمام تایتان‌ها را دارد.

میکاسا شروع به پرواز کرد و با حرکت‌های سریع و استفادۀ بسیار زیاد از گاز، زمین‌گیر شد. او امیدی به زندگی نداشت و می‌خواست بمیرد. چندین تایتان نیز به سمت او روانه شدند و چیزی نمانده بود که بمیرد؛ اما ناگهان، به یاد آورد که به‌خاطر روزی که ارن او را نجات داد و دعوت به مبارزه با قاتلان پدر و مادرش کرد، نباید الان دست از مبارزه بکشد. و غرق شدن در ناامیدی، به معنای فراموش کردن قدرتی است که ارن به او داده است. بنابراین، فریادی کشید و قول داد که حتی اگر ارن هم زنده نباشد، به مبارزه ادامه خواهد داد.

در همین زمان، ناگهان تایتان عجیبی وارد صحنه شد و با زدن مشتی قدرتمند به تایتانی که روبه‌روی میکاسا قرار داشت، او را از مرگ نجات داد. این تایتان، با بقیه فرق داشت و به‌جای کشتن انسان‌ها، به سراغ تایتان‌های دیگر می‌رفت و نعره‌هایی پر از خشم و اندوه می‌کشید!

آرمین که نگران میکاسا شده بود، او را پیدا و از آنجا دور کرد. آنها حملۀ تایتان عجیب و غریب را به تایتان دیگر مشاهده کردند. او از تکنیک‌های مبارزۀ جنگجویان استفاده و با زدن ضربه‌ای مهلک به تایتان مقابل خود، سر او را از تن جدا کرد. سپس وقتی به زمین افتاد، گردنش را لگدمال کرد تا به‌طور کامل بمیرد. اینجا بود که آرمین، به این نکته پی برد که این تایتان عجیب و غریب، نقطه ضعف تایتان‌ها را می‌شناسد و به انسان‌ها کاری ندارد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - ارن یگر و میکاسا آکرمن
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – ارن یگر و میکاسا آکرمن

آرمین پیشنهاد داد که از این تایتان، برای کشتن تایتان‌های درون منطقۀ تروست استفاده کنند و سربازان تازه‌کار را نجات دهند. در پی این نقشه، تایتان نیز این کار را انجام داد و پس از تمام شدن نیرویش، بر روی زمین افتاد. اینجا بود که از درون گردن تایتان، شخصیتی آشنا بیرون آمد؛ ارن یگر! و پس از تماشای صحنه‌ای بسیار زیبا و احساسی از بازگشت ارن و بغل کردن او توسط میکاسا، تازه فهمیدیم که داستان اتک آن تایتان، پیچیده‌تر از چیزی است که فکر می‌کردیم.

در طول داستان اتک آن تایتان، چیزهای زیادی را دربارۀ تایتان حمله فهمیدیم و در راستای اینکه ارن یگر دارندۀ این تایتان بود، شاهد رقم خوردن اتفاقات مهمی توسط او بودیم؛ اما اشاره کردن به تک‌تک آنها، قطعاً از حوصلۀ این لیست خارج و بهتر است که به سراغ اصل مطلب برویم.

قبل از هرچیز باید به این نکته اشاره کنیم که نام این تایتان، درواقع نام مجموعه است! و نام اتک آن تایتان، درواقع حقه‌ای بوده است تا ما را از اصل داستان منحرف کند. نکته‌ای مهم که در اواخر فصل سوم به آن پی بردیم و حسابی ما را شوکه کرد. در همین راستا، می‌توان فهمید که علاوه‌بر ارن یگر که شخصیت اصلی داستان است، تایتان حمله نیز ریشه‌ای عمیق در داستان دارد و مهرۀ بسیار مهمی به حساب می‌آید.

تایتان حمله یکی از تایتان‌هایی است که از لحاظ فرمی، شباهت بسیار زیادی به یک انسان مبارز و عضلانی دارد. این تایتان قدی پانزده متری دارد و از سرعت نسبتاً بالایی در حرکت برخوردار است. از لحاظ مبارزاتی نیز با تایتانی همه‌فن‌حریف مواجه هستیم که در طول داستان، بر بیشتر دشمنانش غلبه کرده است. او همچنین مانند تایتان مونث، حیوانی و زرهی، از قابلیت سخت‌کردن بخش‌هایی از بدن خود برخوردار است که در مبارزات، کمک بسیاری به او می‌کنند.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - ارن یگر
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – ارن یگر

یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین ویژگی‌های تایتان حمله، دریافت کردن خاطرات گذشته و آینده است. به همین‌خاطر است که ارن در طول داستان، خواب‌های عجیبی می‌بیند و گاهی زودتر از دیگران، از اتفاقات مهم باخبر می‌شود. البته که ما هنوز چیزی از خاطرات آیندۀ ارن ندیده‌ایم؛ اما واکنش عجیب او پس از بوسیدن دست هیستوریا، احتمالاً نشان‌دهندۀ این است که ارن آینده را دیده و به همین‌خاطر نیز سیر شخصیتی تازه‌ای پیدا کرده است. همچنین اگر یادتان باشد، ارن کروگر به گریشا یگر گفت که باید برای نجات زندگی آرمین و میکاسا تلاش کند. در حالی که در چنین زمانی، حتی میکاسا و آرمین متولد نشده بودند و خود ارن کروگر هم نمی‌دانست که دارد از چه چیزی حرف می‌زند!

طبق گفته‌های ارن کروگر، با توجه به اینکه تایتان حمله اطلاعات مهمی در رابطه با زمان گذشته و آینده دریافت می‌کند، دارندۀ خود را به سمت آزادی سوق داده و او را وادار به جنگیدن برای آینده‌اش می‌کند؛ درست مانند چیزی که در نیمه اول فصل چهارم، از ارن یگر دیدیم و احتمالاً در نیمه دوم، متوجه اهداف او خواهیم شد.

اما جدا از این موارد، تایتان حمله قدرت‌های عجیب و غریبی نیز دارد که گاهی فعال می‌شوند؛ برای مثال در اواخر نبرد دوم این تایتان با تایتان مونث، شاهد ترسناک شدن رفتار ارن و آتشین شدن بدن تایتانش بودیم. او توانست با سرعت و قدرتی دیوانه‌وار به سمت تایتان مونث حرکت کند و او را از پا دربیاورد. در این زمان، جملات عجیب و غریبی نیز مانند «دنیا را نابود می‌کنم!» توسط ارن گفته شد که واقعاً دلیل آن مشخص نیست!

در نهایت، می‌توان گفت که تایتان حمله، واقعاً یکی از بهترین و مهم‌ترین تایتان‌های نه‌گانه است؛ اما با توجه به اینکه از لحاظ توانایی مبارزاتی، هنوز هم تایتان‌های قدرتمندتری نسبت به او وجود دارند، باید او را در رتبۀ سوم این لیست قرار دهیم.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان چکش جنگ
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان چکش جنگ

۲- تایتان چکش جنگ (War Hammer Titan)

 • نام ژاپنی: 戦鎚の巨人 (سنتسوی نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت ششم از فصل چهارم
 • قد: پانزده متر
 • قابلیت حرف زدن: دارد
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: دارد
 • موسیقی:
فکت: تایتان چکش جنگ یکی از شش تایتانی است که موسیقی متن خاص خود را دارد.
 • دارندگان:
لارا تایبور
ارن یگر

طبق تاریخ تایتان‌ها، متوجه شدیم که روح یمیر بنیان‌گذار به ۹ تایتان تقسیم شده است؛ اما تا قسمت آخر فصل سوم، تنها ۸ تایتان را شناختیم. در همین راستا، انتظار می‌رفت که در فصل چهارم، با آخرین تایتان داستان آشنا شویم. و همین اتفاق نیز افتاد. ارن یگر که به مارلی حمله کرده بود تا ارتش آنها را نابود کند و زیک یگر را فراری دهد، ناگهان با این تایتان مواجه شد و با او مبارزه کرد.

قبل از حملۀ ارن یگر، می‌دانستیم که تایتان چکش جنگ در دستان خاندان تایبور قرار دارد؛ اما نمی‌دانستیم که دقیقاً در دستان چه کسی است. بسیاری حدس می‌زدند که صاحب این قدرت، ویلی تایبور باشد. با این حال، این حدس اشتباه از آب درآمد. چراکه پس از اجرای مراسم خاص مارلی و خاندان تایبورها برای هشدار دادن به کل دنیا دربارۀ رژۀ ویرانگر، ارن یگر حملۀ خود را آغاز کرد و با اینکه ویلی تایبور را خورد، قدرت تایتان چکش جنگ را بدست نیاورد.

در نهایت پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، خواهر ویلی تایبور با نام لارا، تبدیل به تایتان چکش جنگ شد و صاحب این تایتان را شناختیم. او با ارن یگر جنگید و قدرت خارق‌العادۀ این تایتان را با شکست دادن تایتان حمله به تصویر کشید؛ اما با رسیدن کمک نیروهای پارادایس برای ارن یگر، شکست خورد و در نهایت، توسط ارن یگر خورده شد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان چکش جنگ
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان چکش جنگ

ما چیز زیادی از پیشینۀ تایتان چکش جنگ و صاحب قبلی آن یعنی لارا تایبور نمی‌دانیم. در همین راستا، به سراغ معرفی خود تایتان می‌رویم. این تایتان، به نوعی قدرتمندترین تایتان مبارز است و تنها در برابر تایتان بنیان‌گذار ممکن است ضعیف عمل کند. همان‌طور که در جنگ او و تایتان حمله نیز دیدیم، عملاً هیچ‌چیزی جلودار او نبود و ارن یگر به راحتی ممکن بود کشته شود.

مهم‌ترین ویژگی این تایتان، ساخت سلاح‌های قدرتمند و رشته‌خارهای بزرگ بر روی زمین است؛ برای مثال در جنگ میان او و تایتان حمله، شاهد ساخته‌شدن یک چکش بزرگ، تیرکمان و خار بزرگی بر روی زمین توسط این تایتان بودیم. البته طبق گفته‌های تئو ماگاث، فرماندۀ ارتش مارلی، تایتان چکش جنگ با اینکه قدرت بسیار زیادی در مبارزه و ساخت چیزهای مختلف دارد، اگر بیش از حد از قدرت‌های خود استفاده کند، سریعاً ضعیف شده و از حریفان خود شکست می‌خورد.

از قابلیت‌های جالب دیگر این تایتان، می‌توان به محل قرارگیری دارندۀ آن اشاره کرد. زمانی که لارا تایبور به تایتان چکش جنگ تبدیل شد، ارن یگر حتی قبل از تبدیل کامل بدنی به او حمله کرد و مشت‌های قدرتمندی به سمت گردن او حواله کرد؛ اما هیچ‌اتفاق خاصی برایش نیفتاد. در حملۀ میکاسا با تعداد زیادی از نیزه‌های تندری به گردن این تایتان نیز، تنها چند ثانیه بدنش ضعیف شد و مشخص بود که کنترل‌کننده آسیبی ندیده است. در نهایت، ارن یگر متوجه شد که صاحب تایتان در جایی به‌جز گردن آن قرار دارد. و این حدس هم درست بود و درواقع لارا تایبور، در کریستالی متصل به پای تایتان قرار داشت که ارن یگر با پیدا کردن آن، توانست تایتان چکش جنگ را زمین‌گیر کند. این کریستال، دقیقاً مانند کریستال آنی بود. البته لارا تایبور برعکس آنی، هوشیاری خود را درون کریستال حفظ کرده بود.

تایتان چکش جنگ، رتبۀ دوم این لیست را به خود اختصاص می‌دهد.

رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان - تایتان بنیان‌گذار
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان بنیان‌گذار

۱- تایتان بنیان‌گذار (Founding Titan)

 • نام ژاپنی: 始祖の巨人 (شیسو نو کیوجین)
 • اولین حضور رسمی در مجموعه: قسمت ششم از فصل سوم
 • قد: سیزده متر
 • قابلیت حرف زدن: نامشخص
 • قابلیت سخت‌سازی بدن: نامشخص
 • موسیقی:
فکت: تایتان بنیان‌گذار یکی از شش تایتانی است که موسیقی متن خاص خود را دارد.
 • دارندگان:
یمیر فریتز
فریدا ریس
کارل فریتز
گریشا یگر
اوری ریس
ارن یگر

احتمالاً از همان زمانی که خواندن این مقاله را آغاز کرده‌اید، حدس می‌زدید که رتبۀ اول لیست متعلق به تایتان بنیان‌گذار باشد؛ تایتانی که پایۀ اصلی داستان اتک آن تایتان را تشکیل می‌دهد و قدرتمندترین موجود در دنیای آن است.

اولین حضور رسمی تایتان بنیان‌گذار در انیمه، به قسمت ششم از فصل سوم بازمی‌گردد. زمانی که راد ریس، ارن را در زیرزمین کلیسای خانوادگی‌اش زندانی کرد و هیستوریا را پیش او برد. ارن حس می‌کرد که قبلاً اینجا بوده است. با این حال اصلاً نمی‌توانست به یاد بیاورد که چرا و چگونه. در همین زمان، راد ریس به هیستوریا گفت که باید هردو به شکل همزمان، ارن را لمس کنند تا متوجه شود که چرا اینجاست.

پس از اینکه هیستوریا و راد ریس ارن را لمس کردند، خاطرات گریشا یگر برای ارن نمایان شدند. او پدرش را دید که به راد ریس و خانواده‌اش در همین مکان حمله می‌کند و با تایتانی عجیب و غریب می‌جنگد. سپس به پیش ارن می‌رود و با تبدیل کردنش به تایتان، خودش را به خورد او می‌دهد. در اینجا، ارن متوجه دلیل قدرت تایتانی‌اش می‌شود و راد ریس، ماجرا را به شکل دقیق‌تری توضیح می‌دهد. او در میان حرف‌هایش، به قدرت تایتانی دخترش فریدا ریس اشاره می‌کند. قدرتی که پس از جنگ فریدا و گریشا، توسط گریشا دزدیده و به ارن داده شد. این قدرت، همان قدرت تایتان بنیان‌گذار است.

بررسی کوتاه تریلر نیمه دوم فصل چهارم Attack on Titan - ارن یگر
رتبه بندی تایتان های انیمه اتک آن تایتان – تایتان بنیان‌گذار

تا نیمه اول فصل چهارم اتک آن تایتان، اطلاعات زیادی از تایتان بنیان‌گذار به ما داده نشده است؛ اما می‌دانیم که اولین صاحب قدرت آن، یمیر فریتز بوده و تمام مردمان الدیایی، به شکل خاصی به او متصل هستند. با این حال، سوالات بسیار زیاد و پیچیده‌تری دربارۀ این تایتان، یمیر فریتز و قدرت آن برای ما وجود دارند که انتظار داریم در نیمه دوم فصل چهارم، پاسخ آنها را پیدا کنیم؛ اما جدا از این، ما اطلاعات اندکی نیز از قدرت‌های مهیب تایتان بنیان‌گذار داریم که در ادامه، به آنها اشاره خواهیم کرد.

تایتان بنیان‌گذار قدرت‌های خارق‌العاده‌ای دارد؛ از ساخت و کنترل تایتان‌ها تا تغییر حافظه و اجزای بدن مردمان یمیر! البته استفادۀ کامل از این قدرت‌ها، تنها بدست کسی که از خاندان سلطنتی فریتز باشد ممکن است. به همین‌خاطر است که ارن یگر، تنها زمانی که برای دفاع از خود و میکاسا به تایتان دینا فریتز مشت زد و او را لمس کرد، توانست تایتان‌ها را کنترل و به سمت او حمله‌ور کند.

با این حال، تایتان بنیان‌گذار یک قدرت وحشتناک دیگر نیز دارد که اتفاقاً استفاده از آن، از دست خانوادۀ سلطنتی برنمی‌آید! آن قدرت نیز چیزی نیست جز درست کردن آخرالزمانی جهنمی با فعال کردن رژۀ ویرانگر تایتان‌ها که اعضای سلطنتی، قسم فعال نکردن آن را خورده‌اند. درواقع، همان‌طور که در تاریخ تایتان‌ها نیز خواندیم، کارل فریتز یا همان پادشاه دیوارها، پس از شکست در جنگ بزرگ تایتان‌ها به جزیرۀ پارادایس رفت و عدۀ زیادی از مردمان یمیر را نیز با خود برد. او سه دیوار بزرگ را در جزیره بنا کرد؛ اما این دیوارها از گچ و سیمان درست نشدند؛ بلکه با سخت شدن پوست میلیون‌ها تایتان بزرگ و وحشتناک ساخته شدند! این تایتان‌ها هنوز هم درون دیوارها هستند و اگر فردی غیرسلطنتی که قدرت تایتان بنیان‌گذار را دارد بتواند با فردی سلطنتی که یکی از هشت تایتان دیگر را دارد برخورد کند، از دیوارها خارج می‌شوند و دنیا را به خاک و خون می‌کشند! کاری که در حال حاضر، تنها از دست ارن و زیک برمی‌آید.

این تایتان قدرتمند، با توجه به چیزهایی که در طول داستان فهمیدیم، به تمام مردمان یمیر متصل است و کارهای بسیار زیادی را می‌تواند با آنها انجام دهد؛ اما هنوز اطلاعات زیادی از قدرت‌های جسمانی و فیزیکی او نداریم و نمی‌دانیم که چه حالاتی را شامل می‌شود. با این همه حال، احتمالاً شاهد اتفاقات بسیار زیادی دربارۀ این تایتان در نیمه دوم فصل چهارم خواهیم بود.


جمع‌بندی

محتویات این لیست، می‌توانند مهر تاییدی بر این باشند که اتک آن تایتان، یک حماسۀ تمام‌عیار است! چراکه وقتی اطلاعات هرکدام از تایتان‌های این مجموعه را می‌خوانیم و با پیشینۀ آنها آشنا می‌شویم، بیشتر می‌فهمیم که هاجیمه ایسایما چقدر بر روی جزئیات آنها وقت گذاشته و برای ساخت یک دنیای تازه، زحمت کشیده است. بنابراین، باید تا می‌توانیم از وجود چنین اثری لذت ببریم و امیدوار باشیم که خالق آن، باز هم بتواند آثاری مانند اتک آن تایتان را در آینده به ما تحویل بدهد.


دوست اسمارتینی!

 • نظرت دربارۀ انیمۀ اتک آن تایتان چیه؟ طرفدارش هستی؟
 • نظرت دربارهٔ رتبه بندی تایتان ها چیه؟ کدوم یکی‌شون رو بیشتر دوست داری؟
 • نظرت دربارۀ مقالات سینمایی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهنت داری بهمون بگو تا اجراییش کنیم!
 • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتماً برای ما توی نظرات بنویس؛ ما همشو می‌خونیم!
 • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن برای کودک و نوجوان رو تجربه کنی؟ به بخش همکاری با ما برو و اطلاعاتت رو برای ما ارسال کن تا اگه همه‌چیز خوب پیش رفت، به تیم اسمارتین اضافه بشی!

بیشتر بخوانید:

دیالوگ برتر: بهترین دیالوگ های سریال بازی مرکب – Squid Gameسید متین فقهی
بازی Assassin’s Creed Infinity رایگان نخواهد بود – خبری خوش برای طرفداران سری اساسینز کرید – سید متین فقهی
میمز: میم های خنده دار فوتبالی به زبان شیرین فارسی! – سهیل کوهی اصفهانی
لیست برتر: ۱۰ تا از جالب‌‌‌ترین رکورد های تاریخ فوتبال! – سهیل کوهی اصفهانی
حمایت از صلح بین دنیاها

خواستی می‌تونی یه سری به تلگرام و یوتیوبمون بزنی.