رویا شیرین‌ترین تصویر ذهنی انسان است. وقتی تصورش می‌کنیم، زمین و زمان شکل زیباتری به خودشان می‌گیرند؛ مثلاً برنامه‌ریزی می‌کنیم که با سناریویی جذاب، به رویا برسیم و زندگی خود را گلستان کنیم؛ اما مدتی بعد شکست می‌خوریم، ناامید می‌شویم و این بار از زمین و زمان ناراضی می‌شویم!


بعد از گذشت زمانی که به بطالت و ناامیدی می‌گذرانیم، دوباره جَوگیر می‌شویم و این چرخه از ابتدا آغاز می‌شود…

مشکل ما این است که نمی‌دانیم رویا در سطح کلی تا حدی ممکن است. یعنی حتی بعضی از بهترین انسان‌ها هم نتوانستند به رویاهای خود برسند!

دلبستگی به رویا... - نقاشی پرترۀ ونسان ون گوگ
دلبستگی به رویا… – نقاشی پرترۀ ونسان ون گوگ

بگذارید به ونسان ون گوگ فکر کنیم که چند تا از بهترین نقاشی‌های تاریخ را خلق کرد و نتوانست حتی به چند سِنت یکی از آنها را بفروشد! در آخر هم مشکلات و بیماری‌های جسمی و روانی‌ گریبان‌گیر او شدند و زندگی‌اش با خودکشی به پایان رسید.

اوضاع زمانی بدتر می‌شود که تاجران امروز، رویاهای چند سِنتی ونسان را به قیمت میلیاردها دلار در بین خود رد و بدل می‌کنند و حال دنیا را می‌برند! یعنی خوشبختی‌هایی که باید نصیب ونسان می‌شد، نصیب کسانی شد که هیچ تلاشی نکرده‌اند.

رویا فقط در محدودهٔ واقعیت و ذهنیت ما خوب است. چیزی که واقعاً به آن تعلق دارد. نباید خودمان را گول بزنیم که با تلاش شبانه‌روزی، دو سال دیگر در ایستگاه فضایی ناسا می‌نشینیم و قهوهٔ داغ و تازه‌دمی را می‌نوشیم؛ زیرا دو سال بعد خودمان با سیلی از اشک‌ و ناامیدی روبرو می‌شویم.


دلبستگی به رویا... - رویاها باارزش‌ هستند؛ اما فقط برای خودمان
دلبستگی به رویا… – رویاها باارزش‌ هستند؛ اما فقط برای خودمان

منظور من از این حرف‌ها بی‌ارزش بودن معنا و رویای زندگی ما نیست. من می‌خواهم بگویم که به جای این‌ها بهتر است به این فکر کنیم که با تلاش شبانه‌روزی، دو سال دیگر می‌توانیم از لحاظ ارزش علمی و انسانی، کمی به یک دانشمند فضایی ناسا نزدیک شویم. این‌گونه در دنیای واقعی و ذهنی خودمان رویایمان را برآورده کرده‌ایم و اهمیتی ندارد که این رویا در سطح جهانی برآورده شده است یا نه. شاید یک روزی شد؛ اما اگر نشد هم من خوشحالم و به رویایم رسیده‌ام!

«ناامیدی یک نوع ورشکستگی است. ورشکستگی کسی که بدون حساب و کتاب از کیسهٔ امید و انتظار خرج کرده است.»

محمدرضا شعبانعلی

دوست اسمارتینی!

  • به رویاهات دلبستگی داری؟
  • نظرت دربارۀ مطالب سبک زندگی اسمارتین چیه؟ اگه ایدهٔ جالبی توی ذهن داری به ما بگو تا اجراییش کنیم!
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو می‌خونیم!
  • به نویسندگی علاقه داری و می‌خوای نوشتن رو تجربه کنی؟ به بخش ارسال مطلب برو و نوشته خوبت را برای ما ارسال کن. ما هم اون رو با اسم خودت منتشر می‌کنیم!

بیشتر بخوانید:

این سال نو خودت هم نو شو!آتنا مهرانفر
نوروز ۱۴۰۰ مبارک! – اسمارتین رسانه کودک و نوجوان
درد رو کمی بهتر بشناسیم! – سیده سدنا موسوی
درد شما که هیچی نیست! – آتنا مهرانفر