ببینید ما انسان ها دو دسته هستیم. یک دسته موفق می شن و اسمشون روی زبون ها میوفته و کیف و حال دنیا رو میبرن. یه عده هم هستن که موفق نمیشن و همیشه از همه چیز غر میزنن. ولی خب الکی هم نیست. اینجوری نیست که یکی سوار اسانسور موفقیت شده باشه و دنیا را متحول کرده باشه. برای خواندن ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در واقعیت اتفاق های زیادی میوفته. ما کائنات داریم، سرنوشت داریم، شانس داریم و… ولی همه ی اینا اگه یچیزی نباشه از دست میره. اون چیزی نیست به جز تلاش. اگه تلاش نباشه انسان به هیچ وجه به موفقیت نمیرسه. کریستیانو رونالدو، لیونل مسی، مارک زاکربرگ، استیو جابز و… خیلی از افراد موفق دیگه الان الکی که میلیاردر نیستن. واقعا برای میلیاردر شدن جون کندن.

بار ها از خواب زدن و تمرین کردن. بار ها خودشونو برای چیزایی که میخوان فدا کردن. بار ها و بار ها یکاریو انجام دادن تا توش بهترین باشن. پس چرا انسان های ناموفق از زندگی مینالن؟ خب دلیلش دقیقا همین چیزایی که انجامش نمیدن.

بزارید براتون مثال بزنم. مثلا یکی از افرادی که موفق هست و معمولا بهش لقب خوش شانس خورده میشه کریستیانو رونالدو هستش. خب واقعا هم درسته. رونالدو خوش شانس هست ولی شانس هم الکی بدست نمیاد. برای شانس هم حتی باید جون بکنی. مثلا خود رونالدو بار ها و بار ها بیشتر از هم تیمی هایش در ورزشگاه مانده و بیشتر تمرین کرده.

یا مثلا یه بار کارلوس کیروش مربی قبلی تیم ملی، اون زمانی که توی پرتغال بود می گوید:

رونالدو بار ها و بار ها شده بود که قبل از رفتن به ورزشگاه، بجای اینکه مثل بازیکن های دیگه بهترین هدفون رو به گوشش بزن و بخوابه توی اتوبوس، با پای پیاده به دنبال اتوبوس میدوید و همزمان روپایی میزد!

خب برای همینه که بیشتر مواقع شانس میاره و موفق میشه. من به شخصه عاشق بارسلونا و لیونل مسی هستم ولی حرف حق تعصبی توش نیست 🙂 کائنات ما خیلی توی شانس نقش دارند. مثلا وقتی که رونالدو یا علی کلی مرحوم انقدر تمرین میکرده که بهترین باشه، خب بعد کائنات هم میبینن اگه هم این یجایی اشتباه میکنه، ما باید به خاطر تلاشی که کرده برای بهترین بودن بهش شانس بدیم تا به جایزه ی جون کندنش برسه. بلخره خدا جای حق نشسته دیگه! پس کائناتشم بهترین رو برای انسان های پر تلاش میخوان.

بعد حالا یکی میاد وسط و میگه برو بابا اینا خیلی شانس میارن 🙁 چجوری زاکربرگ این ایده ی خوب به ذهنش رسید. چجوری رونالدو اون برگردون خوبو به بوفون زد. چطوری مسی تمام بازیکنارو بهم پیچوند و رد کرد. چرا این اتفاقات برای من نمیفته؟ خب اینا همش تقصیر خودته! اگه میخوای مثل اونا باشی باید از جون و دلت مایه بزاری داداش، نه اینکه فقط بشینی یسری حرف بدرد نخور و الکی برای خودت بزنی.

اینم طرز فکر اشتباهی که میگه ما ایرانیا نمیتونیم مثل خارجیا باشیم. از اتفاق من ایرانی میشناسم که از صد تا خارجی بیشتر به بشریت کمک کرده! مثلا اقای دکتر بهرام مبشر که من با افتخار اسمشون رو صدا میزنم. ایشون در ناسا کار میکنند و یکی از افتخارات مهمشون اینه که عضو عالی موسسه علوم تلسکوپ فضایی هابل هستند. تلسکوپ هابل یکی از بزرگترین کشفیات فضایی بشر به حساب میاد. ایشان افتخارات خیلی بزرگ تری توی کارنامه خودشون دارن که با یک سرچ، می توانید تمام آن ها را بخوانید.

دکتر مبشر می گویند:

که من بچه که بودم با پدربزرگم لحظه فرود بشر به ماه را از طریق رادیو گوش دادیم و شاهد یکی از مهم ترین افتخارات به دست آمده برای بشر بودیم. در حالی که من فکرش را هم نمی کردم که روزی به جایی مثل ناسا بروم یا در آنجا فعالیت کنم، ولی ۳۰ سال بعد با یکی از کسانی که به روی کره ماه فرود آمدند روبه رو و شام خوردیم. آن فرد باز آلدرین بود. یکی از کسانی که به روی ماه قدم گذاشت.

حالا با این اوصاف و افرادی با این درجات بالا، یک انسان نباید بگوید چرا من موفق نیست. هر کس میگوید که من موفق نیستم، باید بداند که دلیل موفق نشدنش خودش بوده است، زیرا از ماست که بر ماست 🙂

۰ / ۵. ۰