حتما تا حالا هزاران مطلب و توصیه درباره معایب ریختن زباله در دریاها و اقیانوس‌ها شنیدید. همچنین می‌دونید که زباله‌ها چه ردپایی بر روی کره زمین به جا می‌گذارند، چیزی مثل ساحل شیشه ای! امروز قراره برای شما یک داستان واقعیِ واقعی تعریف کنم. برای خواندن ادامه مطلب با ما در اسمارتین همراه باشید.


داستان از سال‌های خیلی دور شروع میشه. مردمان محلی فورت برگ در کالیفرنیا دنبال یک راه برای دفن زباله های زندگیشون می‌گشتند. اون‌ها فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که زباله‌ها رو در اقیانوس و ساحل رها کنند!

سال‌ها به همین روند ادامه میدن تا اینکه…

بعد‌ها قانونی تصویب میشه که دیگه نباید زباله‌ای ریخته بشه. همچنین تصمیم گرفته شد که ساحل رو پاکسازی کنند. به همین دلیل این ساحل، سال‌ها جای پای هیچ انسانی را بر روی خودش ندید!

ساحلی زیبا که ساخته زباله‌های انسان هاست!
ساحلی زیبا که ساخته زباله‌های انسان هاست!

حالا فقط دریا مانده بود و زباله‌ها و یک ساحل…

آن ها در کنار هم بودند، تا اینکه دریا تمام زباله های ساحل را در خود فرو برد.

سال ها گذشت…

شیشه هایی که در بین زباله‌ها بودند با امواج دریا برخورد کردند و شکل های زیبایی گرفتند و به ساحل برگشتند! خیلی زیباست، مگه نه؟

و آن ساحل تبدیل به ساحل شیشه ای شد. این ساحل با نام glass beach نیز شناخته شده است.

افسانه هایی دراین باره نیز وجود دارد:

  • مردم محلی گفته‌اند که این شیشه‌ها اشک‌های پریان‌ دریایی هست.
  • لقب دریای افسرده را به این دریا داده‌اند. زیرا معتقد بودن که این‌ها اشک های دریا است.

دلیل تبدیل شدن شیشه ها به ریگ و ماسه چیه؟

PH آب اقیانوس های شور زیاد است و زباله‌هایی که در آن‌ها شیشه به کار رفته بود‌نرم شدند و شکل ریگ در آمدند. رنگ های آن ها نیز به دلیل بطری و یا شیشه های رنگی بوده که در زباله‌ها وجود داشتند.

ساحل شیشه ای
ساحل شیشه ای

همچنین از این ریگ های زیبا در جواهر‌سازی نیز استفاده می شوند.

الان ساحل شیشه ای تبدیل به یک منطقه توریستی شده که سالانه حدود ده‌ها هزار بازدید‌کننده داره. حالا تصور کنید هنگامی که پرتوهای خورشید به این ساحل می تابه چه منظره رویایی و قشنگی رو به وجود میاره.

اگر که به اون جا سفر کردید، قسمتی هست که می تونید اون ماسه‌های قشنگ رو جمع کنید و برای یادگاری بردارید. اما بهتر هست که اون‌ها رو همون جا رها کنیم تا زندگی قشنگ تر و بهتری داشته باشند!

توجه کنید! باید بدونید که همیشه زباله ریختن در دریا و طبیعت باعث به وجود اومدن این ساحل زیبا نمیشه! و حتی ممکنه خطراتی به محیط زیست وارد کنه و باعث مرگ جانوران زیادی بشه که هرگز قابل جبران نباشد!

شاد باشید?

دوست اسمارتینی

  • نظرت درباره آسیب هایی که به محیط زیست زده میشه چیه؟
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس، ما همشو میخونیم!
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (: