اسکیت یکی از رشته های ورزشی مفرح هست که اکثر مردم علاقه مند به رشته های مختلف اسکیت هستند.

یکی از ورزش های جذاب این رشته اسکیت سرعت این لاین (inline speed skating)هست.اسکیت سرعت با کفش های رول اسکیت این لاین، انجام میشود که اجزای اصلی کفش بوت،ترک،چرخ و بلبرینگ هست.این رشته خیلی شباهت به اسکیت سرعت روی یخ دارد و معمولا ورزشکاران حرفه ای در هر دو رشته فعالیت دارند.بوت اسکیت سرعت باید استاندارد باشد و مچ پا را به خوبی بگیرد تا به هنگامی که به زمین فشار وارد میشود، تمام قدرت وارد چرخ ها شود ، تا بهتر به سمت جلو حرکت کرد.معمولا جنس بوت اسکیت سرعت این لاین از جنس کربن و فایبرگلاس هست و از رویه آن از چرم استفاده میشود.

خانم نیلوفر مردانی قهرمان ماده های استقامتی در ایران

اسکیت سرعت تکنیک های بسیاری دارد که همچنان ورزشکارهای حرفه ای  در تکنیک اصولی اسکیت سرعت تاکید زیادی دارند.

مسابقات و پیست اسکیت سرعت

اسکیت سرعت این لاین ،مسابقات رقابتی هست که به نام(inline-racing) شناخته میشود. این مسابقات معمولا در دو زمین رود (road)زمین چهارصد متر و ترک(track) زمین دویست متر مخصوص اسکیت سرعت ، و جاده برای مسابقات استقامتی استفاده میشود.مسابقات اسکیت سرعت از هیجان بالایی برخوردار هست .چرا که رقابت بین افراد بسیار فشرده هست .

جنس استاندارد پیست های اسکیت سرعت  کفپوش های ورزشی هست ،ولی از آسفالت هم میتوان برای این زمین ها استفاده کرد.

یکی از زمین های استاندارد ایران، درمجموعه آزادی در تهران قرار دارد که بسیاری از لیگ های کشوری،انتخابات تیم ملی،مسابقات دستجات آزاد کشوری و تمرینات در آن انجام میشود.

مسابقات زمین road چهارصد متر

مسابقات المپیاد کشوری که در تمام رشته های ورزشی در سال های ۹۷ و ۹۸ انجام شد. رشته اسکیت سرعت این لاین، در سال ۹۷ در شهر بندرعباس در پیست استاندارد اسکیت سرعت ودر سال ۹۸ در استان مازندران ،شهر سرخرود صورت گرفت .

اسکیت سرعت این لاین ایران در بخش ملی و بین المللی توانایی های زیادی از خود نشان داده اما درحال حاضر همچنان از بخش جهانی عقب مانده .

محمد صالحی کاپیتان تیم ملی اسکت سرعت ایران ،توانست برای اولین بار در تاریخ ایران درمسابقات آسیایی ۲۰۱۷ کره جنوبی مقام اول در ماده صد متر را و مقام سوم در ماده پانصد متر را بدست بیاورد.ورزشکاران نامدار زیادی در ایران هستند که مقام های آسیایی زیادی در ماده ها استقامتی (ده کیلومتر) و سرعتی به دست آورده اند.

محمد صالحی

در حال حاضر این رشته تا سطح جهانی فعالیت دارد و در المپیک قرار نگرفه است.

آمادگی بدنی و تغذیه مهم تر از این رشته

در این رشته آمادگی بدنی و تغذیه بسیار مهم تر از رشته هست . درواقع یک مثلث مهم به نام تغذیه،تمرین و استراحت وجود دارد که بخش تغذیه و استراحت مهم تر است.اسکیت سرعت تمام عضلات بدن را درگیر میکند و چابکی و محاسبات ذهنی را تقویت میکند .

مجموعه آزادی تهران

تمرینات بدنسازی در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است، .رژیم های سنگین در این رشته باعث عملکرد بهتر در این رشته میشود.استراحت بدن(ریکاوری)بسیار اهمیت دارد .اگر بدن به اندازه کافی استراحت نکرده باشد و به تمرینات سنگین خود ادامه دهد منجر به از بین رفتن عضلات و دیگر آسیب های عضلانی میشود.برای رقابت در سطح جهانی نیاز به سال ها تمرین، زمان و فداکاری نیاز دارد.

دوست اسمارتینی

  • اگه از این مطلب لذت بردی و یچیزی یاد گرفتی حتما حتما نظرت رو در موردش برای ما بنویس
  • پیشنهاد یا انتقادی داری؟ حتما برای ما توی نظرات بنویس
  • راستی یادت نره توی خبرنامه اسمارتین هم ثبت نام کنی و هر هفته ایمیلای باحال دریافت کنی (: