شاید خیلی از ما انسان ها تا به امروز، خواسته باشیم روزی برنامه نویسی را امتحان و یا یاد بگیریم. وقتی این کار را انجام می دهید، سر در گم می شوید! با خود می گوید: ( آخه این ها دیگر چیست؟ من که واقعا نمی فهمم! ) اشکالی ندارد دوست عزیز! هرکس باشد این اتفاق برایش می افتد. زیرا نه پیش نیاز از برنامه داری و نه آموزشی. برای همین باید برنامه نویسی را از خیلی کوچک و کم شروع کنیم. برنامه نویسان ام آی تی این کار را با به وجود آوردن زبان برنامه نویسی اسکرچ (SCRATCH) انجام دادند و توانستند رواج برنامه نویسی در بین مردم، به خصوص کودک و نوجوان به وجود بیاورند. برای آشنایی با این زبان برنامه نویسی، با اسمارتین همراه باشید.

اسکرچ (Scratch) یک زبان برنامه‌نویسی تصویری است که برای کودکان طراحی شده‌است. برنامه نویسان رسانه MIT (ام آی تی) اسکرچ را طراحی کردند و در سال ۲۰۰۲ به‌طور آزمایشی و سپس در سال ۲۰۰۵ به طور رسمی و به صورت کاملا رایگان به جهان برنامه نویسان جوان عرضه کردند. سپس وفتی این پروژه به موفقیت رسید، دست به انتشار نسخه آفلاین به نام اسکرچ ۲.۰ ( Scratch 2.0) در سال ۲۰۱۳ و در حال حاضر، در حال کار کردن روی نسخه ای جدید از این نرم افزار به نام اسکرچ ۳.۰ ( Scratch 3.0) هستند.

این برنامه نویسان که به دنبال این بودند که زبان برنامه نویسی خلق کنند که کار کردن با آن از ساده هم ساده تر باشد! (زیرا برای کودکان و نوجوان است دیگر!) و بالاخره با الهام گرفتن از روش بازی کودکان با لگو (قطعات خانه سازی) که با استفاده از آن می‌توان سازه‌های مختلفی مانند انسان، خانه، ابرقهرمان و… ایجاد کرد، سعی کردند مفاهیم اصلی برنامه‌نویسی را در قالبی کاملا واضح، مانند ساخت یک خانه با لگو آموزش دهند. در این نرم افزار کودکان و نوجوانان به هیچ وجه نیازی به نوشتن حتی یک خط کد هم برای ساخت یک پروژه در اسکرچ، نیاز ندارند بلکه کدهای این زبان برنامه‌نویسی در قالب شکل‌های مختلف در معرض دید کودک قرار می‌گیرد. (مانند قطعات لگو) حال فرد مورد نظر با کنار هم قرار دادن این کد ها در پروژه خود که به شکل لگو هستند، نیاز به حرکت دادن آن ها و قرار دادن در مکان مناسب با موس کامپیوتر دارد. کد ها در اسکرچ به روش منحصر به فردی مانند شکل‌های مختلف فراهم شده‌است به این صورت که می‌توان آن‌ها را در کنار یکدیگر جفت و وصل کرد.

sprite (شکل) اصلی این زبان برنامه نویسی یک گربه نارنجی است که به صورت زیبا و خلاقانه ای طراحی شده است. به جز شکل اصلی هزاران شکل دیگر هم در این زبان وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اما یکی ازمهم ترین نکته هایی که باید درباره این زبان بدانید این است که، درست است که این زبان از زبان فارسی هم پپشتیبانی می کند، ولی شما باید در حد متوسطی به زبان انگلیسی مسلط باشید. دلیل این موضوع این است که در بسیاری از موارد در زبان فارسی اسکرچ، نمی توانید متوجه معنی درست برخی از کد ها بشوید و دیگر اینکه برای اینکه بخواهید کد نویسی را ادامه دهید و در همین اسکرچ هم بتوانید فعالیت بهتری داشته باشید، باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

ممنون به خاطر اینکه وقت خودتان را صرف خواندن این مقاله کردید، امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. اسمارتین را به یاد داشته باشید و نطرات و انتقادات خود را با ما به اشتراک بگذارید که خبر های خوبی در راه است!

منبع: اسمارتینویکی پدیا