اسمارتین در نظر داشت بخشی را به نام آموزش و راهنما دسته بندی هایش اضافه کند که در آن بتواند تجربیات و آموزش های نویسندگان خود را در آن به شما کاربران عزیز ارائه دهد. حالا این اتفاق رخ داده است و از این به بعد ما در اسمارتین این کار را برای شما انجام می دهیم و آموزش ها و تجربیات خود را با شما به اشتراک می گذاریم.

حالا برویم سراغ اولین آموزش و راهنما اسمارتین:

آموزش: تاکتیک هایی برای قهرمانی یک تیم فوتبال

 خیلی از شما کودکان و نوجوانان با مسابقات ورزشی مدرسه ای و دبیرستانی آشنا هستید و همیشه برای این مسابقات شوق فراوانی دارید. معروف ترین ورزش این مسابقات هم به احتمال خیلی زیاد فوتبال است. همه ی ما دوست داریم در این مسابقات قهرمان شویم ولی گاهی مواقع رقبای ما که شاید از ما قویتر و باهوش تر هستند، به احتمال زیاد تاکتیک های قویتر و بهتر از ما برای بازی دارند و باعث می شود ما در بازی شکست بخوریم. پس ما آمدیم و تاکتیک هایی برای تیم شما جمع آوری کردیم که اگر به آن ها عمل کنید و از آن ها استفاده کنید، همیشه برنده بازی خواهید بود. ما این تاکتیک ها را از بازی معروف و جدید FIFA 19 (فیفا ۱۹) که یکی از بهترین شبیه ساز های فوتبالی است جمع آوری کرده ایم و در این مطلب در اختیار شما قرار می دهیم. (این نکته قابل توجه است که شاید این تاکتیک ها برای یک بازی شبیه شاز فوتبال است، ولی این تاکتیک ها بر اساس تاکتیک های واقعی طراحی و در بازی فیفا ۱۹ قرار گرفته است)

حالا برویم سراغ تاکتیک ها:

Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Defense Tactics (تاکتیک های دفاعی): در این قسمت کاپیتان معلوم می کند که بازیکنان تیم به چه حالت و تاکتیک دفاعی بازی کنند.

بخش اول Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Defense Tactics (تاکتیک های دفاعی): Balanced (متعادل): در این حالت تیم یک استایل متعادل دارد و خیلی خوب و طبیعی دفاع می کند. در این حال بازیکنان پرس (فشار ) را از وسط زمین شروع می کنند و همه ی بازیکنان توی پست خودش می ایستد. وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان DT در حالت A بازی کنید.

بخش دوم Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Defense Tactics (تاکتیک های دفاعی): Pressure On Heavy Touch (پرس (فشار) بر قسمتی که بازیکنان حریف توپ را در دست دارند):  در این حالت بازیکنان تا وقتی که موقعیتی برای گرفتن توپ پیدا نکنن از پستشان (قسمتی که در آن قرار دارند) تکان نمی خورند. برای مثال فرض کنید تیم حریف در حال پاسکاری است و بازیکنان شما هم طبق تاکتیک دفاع می کنند و تا الان همه چیز عادی و طبیعی پیش می رود اما یکدفعه حریف یک پاس اشتباه یا در موقعیتی خوب برای توپ گیری به ما می دهد و دقیقا بازیکنان در همین موقعیت از پستشان خارج می شوند و برای گرفتن توپ دست به کار می شوند. وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان DT در حالت B بازی کنید.

بخش سوم Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا):  Defense Tactics (تاکتیک های دفاعی): Press After Possession Loss (پرس (فشار) پس از از دست دادن مالکیت بازی و توپ): در این حالت وقتی تیم مالکیت توپ را از دست می دهد در همان موقعیت بازیکنان شروع می کنند به پرس بازیکنان تیم و اگر بعد از چند ثانیه موفق به گرفتن مالکیت توپ و بازی نشدند دوباره به پست خود بر می گردند ولی یک نکته ی مهم در ایین حالت وجود دارد. اگر این حات و روند زیاد تکرار بشود هرچه به آخر بازی نزدیک می شویم بازیکنان تیم خسته و خسته تر می شوند و دیگر سخت تر می توانند به پست خودشان برگردند پس باید کمتر از این تاکتیک استفاده کنیم و یا توپ را کمتر از دست دهیم. وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان DT در حالت C بازی کنید.

بخش چهارم Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا):  Defense tactics (تاکتیک های دفاعی): Constant Pressuure (پرس (فشار) دائمی و ثابت): در این حالت وقتی تیم مالکیت توپ را از دست می دهد بازیکنان شروع می کنند به پرس بازیکنان حریف و تا موقعی که مالکیت توپ و بازی را به دست نیاورده اند دست از پرس تیم حریف برنمی دارند. (این تاکتیک در صورتی استفاده می شود که تیم بازی را عقب باشد و وقت بازی رو به پایان باشد) وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان DT در حالت D بازی کنید.

بخش پنجم Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Defense Tactics (تاکتیک های دفاعی): Drop Back (عقب نشینی): در این حالت تیم عقب می کشد و در زمین خودی جمع می شوند. به این صورت حریف موقعیت بیشتری برای پاس کاری (مانند تیکی تاکا) دارد ولی در عوض تیم می تواند کنترل بازی را به دست بگیرد و نگذارد که حریف به دراوزه خودی برسد و گلی را به ثمر برساند. (البته این نکته قاب توجه است که چون مهاجمان تیم هم عقب کشیده اند دیگر موقعیتی برای گلزنی تیم خودی پیدا نمی شود. پس بهتر است از این تاکتیک در دقایق پایانی و در صورتی که جلو هستیم استفاده کنیم) وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان DT در حالت D بازی کنید.

بخش اول Defense Posts (پست های دفاعی): پست های دفاعی: عرض: در این قسمت کاپیتان انتخاب می کند که بازیکنان در حالت های مختلف تاکتیک های دفاعی به پست خودشان به هم نزدیکتر یا دورتر باشند.

Defense Posts (پست های دفاعی): Width (عرض): متعادل: در این حالت ایستادن بازیکنان در پستشان همه چیز خوب و طبیعی پیش می رود و حریف نه می تواند به گوشه های زمین خودی و سانتر ها بهره بگیرد و نه می تواند از شوت های از راه دور و پاس های توی عمق بهره ببرد. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عرض دفاعی در حالت متعادل باشد.

Defense Posts (پست های دفاعی): Width (عرض): زیاد: در این حالت بازیکنان حریف راحت تر و بیشتر می توانند به دروازه خودی نزدیک بشوند و به خوبی می توانند از پاس های توی عمق و شوت های از راه دور بهره ببرند ولی در عوض نمی توانند از گوشه های زمین و سانتر ها بهره ببرند. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عرض دفاعی در حالت زیاد باشد.

Defense Posts (پست های دفاعی): Width (عرض): کم: در این حالت بازیکنان حریف می تواند به گوشه های زمین و سانتر ها دسترسی بهره ببرند ولی در عوض نمی توانند از پاس های توی عمق و شوت های از راه دور بهره ببرند. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عرض دفاعی در حالت کم باشد.

بخش دوم Defense Posts (پست های دفاعی): Depth (عمق): در این قسمت کاپیتان انتخاب می کند که بازیکنان در حالت های مختلف Defense tactics (تاکتیک های دفاعی) در پست خودشان جلوتر یا عقب تر بایستند.

Defense Posts (پست های دفاعی): Depth (عمق): متعادل: در این حالت ایستادن بازیکنان در پستشان همه چیز خوب و طبیعی پیش می رود و نه تیم ضد حمله می خورد و نه باعث می شود تیم کمتر حمله کند و بیشتر تمرکز روی مرکز و وسط زمین است. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عمق دفاعی در حالت متعادل باشد.

Defense Posts (پست های دفاعی): Depth (عمق): زیاد: در این حالت ایستادن بازیکنان در پستشان تیم می تواند بیشتر حمله کند و موقعیت برای گلزنی ایجاد کند ولی در عوض بیشتر امکان ضد حمله خوردن تیم و موجب گل خوردن تیم می شود. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عمق دفاعی در حالت زیاد باشد.

Defense Posts (پست های دفاعی): Depth (عمق): کم: در این حالت ایستادن بازیکنان در پستشان تیم می تواند بهتر و قویتر دفاع کند و باعث شود که حریف نتواند به دروازه برسد و گلزنی کند ولی در عوض باعث می شود که تیم نتواند به خوبی حمله کند و اگر هم موقعیتی برای گلزنی پیدا شد نتواند از آن ها استفاده بکنند و کمتر تیم به گل برسد. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عمق دفاعی در حالت کم باشد.

Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Invasion tactics (تاکتیک های هجومی):در این قسمت کاپیتان معلوم می کند که بازیکنان تیم به چه حالت و تاکتیک دفاعی بازی کنند.

بخش اول Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Invasion tactics (تاکتیک های هجومی): Balanced (متعادل): در این حالت بازیکنان تیم به ترکیب چیده شده توسط کاپیتان متعهد هستند و فقط وقتی که می بینند فضای خالی برای حمله وجود دارد از پستشون خارج می شوند. وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان IT در حالت A بازی کنید.

بخش دوم Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Invasion tactics (تاکتیک های هجومی): Long Ball (پاسکاری برای حمله کردن به صورت پاس های توی عمق): در این حالت مهاجمان تیم توی فضای خالی پشت مدافعان حریف فرار می کنند و موقعیت را برای گلزنی ایجاد می کنند. (اگر در تیم مهاجمان پر سرعت وجود داشته باشد پیشنهاد می شود) وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان IT در حالت B بازی کنید.

بخش سوم Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Invasion tactics (تاکتیک های هجومی): Fast Build UP (ساخت سریع بازی برای مهاجمان): در این حالت مدافعان تیم به محض دریافت توپ به سرعت به مدافعان می دهند تا بروند برای ایجاد موقعیت گلزنی و گل به ثمر رساندن. (ولی تیم این را باید بداند که با جلو رفتن مدافعان و همکاری آن ها با مهاجمان فضای خالی ایجاد شده می تواند خطرناک باشد و باید مواظب ضد حملات باشید) وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان IT در حالت C بازی کنید.

بخش چهارم Dynamic Tactics (تاکتیک های پویا): Invasion tactics (تاکتیک های هجومی): Possession (بازی مالکانه): در این حالت بازیکنان دیگر از بازیکن صاحب توپ حمایت می کنند و خودشان را در موقعیت پاس قرار می دهند. اینگونه پاس های کوتاه تیم زیادتر و امن تر می شوند ولی تیم دیرتر به حمله و موقعیت های گلزنی می رسد اما ارزشش را دارد. وقتی کاپیتان می خواهد تیم به این حالت برود می گوید: بازیکنان IT در حالت D بازی کنید.

بخش اول Invasion Posts (پست های هجومی): Width (عرض): در این قسمت کاپیتان انتخاب می کند که بازیکنان در حالت های مختلف Invasion Posts (تاکتیک های هجومی) به پست خودشان به هم نزدیکتر یا دورتر باشند.

Invasion Posts (پست های هجومی): Width (عرض): متعادل: در این حالت حمله ها برای تیم هم از نظر گوشه های زمین حریف و هم از نظر پاس های توی عمق و شوت های از راه دور می تواند بهره ببرد. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عرض هجومی در حالت متعادل باشد.

Invasion Posts (پست های هجومی): Width (عرض): زیاد: در این حالت تیم از نظر گوشه های زمین حریف و سانتر ها به خوبی بهره می برد ولی نمی تواند از پاس های توی عمق و شوت های از راه دور به خوبی بهره ببرد. وقتی کاپیتان می خواهد بازیکنان به این حالت در پستشان بایستند می گوید: بازیکنان عرض هجومی در حالت زیاد باشد.

Invasion Posts (پست های هجومی): Width (عرض): کم: در این حالت تیم از نظر پاس های توی عمق و شوت های از را دور به خوبی بهره می برند ولی نمی توانند از گوشه های زمین حریف و سانتر ها به خوبی بهره ببرند.

Invasion Posts (پست های هجومی): Free Kicks & Corners (ضربه آزاد ها و کرنر ها): در این قسمت کاپیتان مشخص می کند که بازیکنان تیم در ضربه آزاد ها و کرنر هایی که برای تیم به وجود می آید در حالت هجومی چند نفر در محوطه جریمه حریف و چند نفر بیرون از محوطه جریمه حریف بایستند.

Invasion Posts (پست های هجومی): Free Kicks & Corners (ضربه آزاد ها و کرنر ها): متعادل: در این حالت هم احتمال گلزنی وجود دارد و هم اینکه احتمال ضد حمله خوردن بسیار کم است و همه چیز عادی و طبیعی پیش می رود.

Invasion Posts (پست های هجومی): Free Kicks & Corners (ضربه آزاد ها و کرنر ها): زیاد: در این حالت احتمال گلزنی تیم در ضربات آزاد بیشتر می شود ولی احتمال ضد حمله خوردن تیم به بیشترین حد ممکن می رسد.

Invasion Posts (پست های هجومی): Free Kicks & Corners (ضربه آزاد ها و کرنر ها): کم: در این حالت احتمال گلزنی تیم در ضربات آزاد کمتر می شود ولی احتمال ضد حمله خوردن تیم به کمترین حد ممکن می رسد.

ممنون که اولین آموزش و راهنما اسارتین را مطالعه کردید. ما را دنبال کنید و اسمارتین را به دیگران هم معرفی کنید.

منبع: اسمارتین